Zuzanna Donath-Kasiura wicemarszałkiem województwa opolskiego

  • 25.02.2021, 18:22
  • Źródło: Urząd marszałkowski
Zuzanna Donath-Kasiura wicemarszałkiem województwa opolskiego Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura
Radni podczas XXVII sesji Sejmiku Województwa Opolskiego wybrali Zuzannę Donath-Kasiurę z Mniejszości Niemieckiej na wicemarszałka województwa. Zastąpiła na tym stanowisku Romana Kolka, który zrezygnował z funkcji i wrócił do zawodu lekarza.

Zuzanna Donath-Kasiura w zarządzie województwa zajmie się – podobnie jak wcześniej Roman Kolek – sprawami ochrony zdrowia i polityki społecznej, uzależnień, edukacji i rynku pracy oraz wielokulturowości.

Marszałek Andrzej Buła, rekomendując ją na wicemarszałka, podkreślał, że jest to osoba niezwykle zaangażowana i odpowiedzialna w tym, co robi, potrafiąca ze zrozumieniem wsłuchiwać się w potrzeby mieszkańców.

- Jest osobą konsyliacyjną, lubi współpracować z ludźmi, w sejmiku dała się poznać jako osoba rzetelnie wykonująca swoje obowiązki. Jest inicjatorką wielu projektów, w tym także społecznych, dotyczących opieki nad osobami zależnymi - mówił marszałek.

Sama kandydatka na konferencji prasowej tuż przed sesją sejmiku mówiła, że jest człowiekiem dialogu i zwolenniczką zarządzania przez współpracę.

- Wszystkie sfery, którymi – jeśli radni mnie wybiorą – mam się zająć, są bardzo ważne dla kondycji naszego regionu. Łączy je to, że od osób, pracujących w tych dziedzinach, wymagana jest nie tylko wiedza merytoryczna, ale także bardzo duża wrażliwość na sprawy człowieka, który jest w centrum ich zainteresowania - podkreślała Zuzanna Donath-Kasiura, za której kandydaturą zagłosowało 20 radnych, 4 osoby były przeciwne temu wyborowi, nikt się nie wstrzymał.

Zuzanna Donath-Kasiura skończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu w 1994, a w 2016 roku studia podyplomowe na Politechnice Opolskiej na kierunku biznes międzynarodowy Unia Europejska – Chiny. Przez dziewięć lat pracowała jako nauczyciel języka niemieckiego i polskiego. Od 2016 pełni funkcję zastępcy dyrektora TSKN. Była inicjatorką m.in. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim oraz różnych projektów o charakterze ponadregionalnym, regionalnym i lokalnym.

W 2018 roku została wybrana do Sejmiku Województwa Opolskiego, gdzie w latach 2018-2020 była przewodniczącą Komisji Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi, a od 2020 roku przewodniczącą Komisji Edukacji, Dialogu Obywatelskiego i Wielokulturowości. W 2018 roku otrzymała Srebrny Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii Pro Publico Bono, a w sierpniu 2020 roku dyplom uznania Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie za szczególne zasługi na rzecz współpracy polsko-niemieckiej.

Źródło: Urząd marszałkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe