piątek, 29 marca 2024 14:13
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szpik od dawczyni z Kędzierzyna-Koźla poleciał do Grecji. Tam znaleziono jej bliźniaczkę genetyczną

O tym jak trudno znaleźć swojego bliźniaka genetycznego pisaliśmy miesiąc temu, opisując historię Krzysztofa Krzyka z Kędzierzyna-Koźla, który ratuje życie chorego mężczyzny z Anglii. 26 lutego swoimi doświadczeniami w byciu dawcą komórek macierzystych podzieliła się Joanna Wąsik z Kędzierzyna-Koźla. Jej z kolei udało się znaleźć swoją siostrę genetyczną.
Szpik od dawczyni z Kędzierzyna-Koźla poleciał do Grecji. Tam znaleziono jej bliźniaczkę genetyczną

Autor: Archiwum prywatne

Krzysztof Krzyk dwukrotnie przekazał komórki macierzyste swojemu bliźniakowi genetycznemu z Anglii. Przeczytacie o tym TUTAJ. Znalezienie bliźniaka genetycznego, czyli kogoś, kto ma identyczny układ antygenów HLA, jest niezwykle trudne. Prawdopodobieństwo, że się to uda, wynosi w najlepszym wypadku 1 do 20 000, a często jest to nawet 1 do kilku milionów. Dlatego niektórzy czekają na swojego bliźniaka genetycznego nawet kilka lat, a wielu pacjentów, niestety, nigdy nie znajduje zgodnego genetycznie dawcy. Ważne jest, by w bazie DKMS było jak najwięcej zarejestrowanych. Osoby, które chciałyby zostać dawcami i przyłączyć się do walki z nowotworami krwi, mogą sprawdzić, czy spełniają warunki, i dokonać rejestracji na stronie https://www.dkms.pl/.

Joannie Wąsik udało się znaleźć swoją bliźniaczkę genetyczną. To kobieta, która mieszka w Grecji. Po tym jak oddała swój szpik kostny by ratować jej zdrowie napisał o tym na swoim profilu na Facebooku

"Chciałam się dzisiaj podzielić moja historią, ponieważ uważam że należy jak najwięcej mówić na ten temat. Być może mam w znajomych kogoś kto słyszał o Fundacja DKMS, może nawet ktoś chciał się zarejestrować, ale ma pewne wątpliwości lub boi się bólu. Ja o fundacji dowiedziałam się już będąc w liceum, ale dopiero dwa lata temu zarejestrowałam się w bazie potencjalnych dawców. Bardzo chciałam komuś pomóc, ale szczerze mówiąc nigdy nie wierzyłam, że jest to możliwe. Przecież szanse są takie niewielkie. Ale mimo tego braku wiary zarejestrowałam się, na wszelki wypadek. Bo przecież nigdy nie wiadomo. Po dwóch latach telefon zadzwonił, a ja usłyszałam coś czego w życiu bym się nie spodziewała - znalazł się mój bliźniak genetyczny i potrzebuje mojej pomocy. Ciężko opisać emocje, które czułam w tamtym momencie. To był szok, ogromne szczęście, ale jednocześnie niepokój i zmartwienie o pacjenta, poczucie ogromnej odpowiedzialności i gotowość do działania. Od tamtej chwili tyle się działo... Klinika pacjenta poprosiła o pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej, więc przez 4 dni poprzedzające pobranie musiałam brać zastrzyki z czynnikiem wzrostu. W dniu pobrania wszystko było świetnie zorganizowane, przemiłe panie pielęgniarki sprawiły, że czułam się bardzo komfortowo. Oczywiście NIC nie bolało. Cała procedura odbywa się w super atmosferze, naprawdę nie ma się czego bać. Chciałam jeszcze dodać, że każdy zaczynając od Pani koordynator z Fundacji DKMS, przez pielęgniarki i lekarzy w klinice, naprawdę każda spotkana przeze mnie osoba była bardzo miła, pomocna i wyrozumiała. Jestem niesamowicie wdzięczna, szczęśliwa i zaszczycona, że mogłam komuś pomóc, napewno zrobię to ponownie jeśli zajdzie taka potrzeba.

Mój szpik poleciał do Grecji do mojej bliźniaczki genetycznej, pozostaje mi trzymać za Nią kciuki i życzyć powrotu do zdrowia."


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Hanys z za ODRYTreść komentarza: PRZYKRE, ŻE O TYM ZASŁUŻONYM - BYŁYM MIESZKAŃCU K-KOŻLA NIE PAMIĘTAJĄ LOKALNE PAMPERSY. ZNMIEData dodania komentarza: 29.03.2024, 12:13Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: Babcia z oknaTreść komentarza: Tych z żeglugi najczęściej można zobaczyć na podwórku na Bończyka w kłębach dymu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:57Źródło komentarza: Piłkarze z I LO zostali mistrzami powiatuAutor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogą
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 18°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 34 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna