piątek, 29 marca 2024 13:19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Kędzierzynie-Koźlu uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Jak co roku przed budynkiem bursy odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada właśnie 1 marca. Ze względu na pandemię uroczystość była mocno uproszczona.
W Kędzierzynie-Koźlu uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Tym razem bez pocztów sztandarowych i przemówień. Odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a następnie złożono wieńce przed tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych. W uroczystości udział wzięli m.in.: przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszeń patriotycznych i kresowych.

W obecnym budynku bursy w latach 1946-1956 mieściła się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie więziono, torturowano i brutalnie przesłuchiwano "Żołnierzy Wyklętych" (WiN) z Koźla i Gościęcina, a także innych działaczy podziemia niepodległościowego i opozycji antykomunistycznej.

Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie "Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.", przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński ("Pług", "Ludwik") i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Hanys z za ODRYTreść komentarza: PRZYKRE, ŻE O TYM ZASŁUŻONYM - BYŁYM MIESZKAŃCU K-KOŻLA NIE PAMIĘTAJĄ LOKALNE PAMPERSY. ZNMIEData dodania komentarza: 29.03.2024, 12:13Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: Babcia z oknaTreść komentarza: Tych z żeglugi najczęściej można zobaczyć na podwórku na Bończyka w kłębach dymu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:57Źródło komentarza: Piłkarze z I LO zostali mistrzami powiatuAutor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogą
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 18°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 34 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna