sobota, 20 kwietnia 2024 01:33
Reklama
Reklama
Reklama

Segregacja naprawdę się opłaca! Mniej zapłacisz za odpady

Zmagania polskich władz z osiągnięciem unijnych celów gospodarki odpadami, przekładają się na szybki wzrost cen. Jednym z tych celów jest osiągnięcie określonego i narzuconego przez UE odpowiedniego poziomu segregacji odpadów. Nie jest to takie proste, jednakże nie segregując, zapłacimy trzy razy więcej za odbiór śmieci, a to może zachwiać nie jednym domowym budżetem.
Segregacja naprawdę się opłaca! Mniej zapłacisz za odpady

Autor: Taki widok dość często wita mieszkańców tuż przy wejściu do wiat śmietnikowych. Trudno nazwać to segregacją

Opłata podwyższona za odbiór odpadów stanowi trzykrotność opłaty podstawowej (która przykładowo w gminach należących do „Czystego Regionu” wynosi obecnie 25 zł miesięcznie od mieszkańca) i naliczana jest w przypadku niewypełnienia obowiązku selektywnej zbiórki odpadów. Łatwo więc obliczyć, że stawka ta wzrosłaby w naszym przypadku do 75 zł miesięcznie od osoby!

Jedną z konsekwencji członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest konieczność większej dbałości między innymi o środowisko naturalne. To rzecz jasna musi kosztować. Widzimy to wszyscy chociażby w rachunkach za energię elektryczną, czy wspomniany wyżej wywóz śmieci. Płacimy za nie dużo więcej niż jeszcze kilka lat temu. Jednak nie wszyscy pamiętają o tym, że obowiązek segregacji odpadów narzucony jest ustawowo i samorządy muszą się dostosować do obowiązującego prawa.

U nas również

Zatem zgodnie z aktualnymi przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Związku Międzygminnego „Czysty Region”, każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów.

Wymóg selektywnego zbierania odpadów komunalnych przez właściciela nieruchomości uznaje się za zachowany, gdy odpady komunalne zebrane są:

- w podziale na odpowiednie frakcje zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Związku;

-  w odpowiednich dla danego typu nieruchomości pojemnikach, workach, kontenerach przeznaczanych do zbierania tych odpadów, a w przypadku  nieruchomości  zamieszkałych jednorodzinnych kompostujących bioodpady, w przydomowym kompostowniku.

W przypadku nieruchomości tzw. niezamieszkałych (firm, instytucji) wymóg selektywnego zbierania odpadów komunalnych uznaje się za zachowany przy spełnieniu wyżej wymienionych warunków oraz wyposażenia nieruchomości w pojemniki, których łączna pojemność na frakcje segregowane jest większa od pojemności pojemników przeznaczonych na niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne.

Więcej o tym jak segregować przeczytasz TUTAJ

Korzystna zmiana

Należy jednak przypomnieć, że 3 marca 2021 r. wchodzi w życie zmiana regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Związku. Zgromadzenie wprowadziło korzystne regulacje dla właścicieli nieruchomości wyłączonych z systemu (firm, instytucji).

Zgodnie z nowym brzmieniem regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Związku, właściciele nieruchomości niezamieszkałych wyłączonych z systemu od 3 marca br. będą mieli możliwość gromadzenia odpadów w workach o pojemności do 60 l, jeżeli na tej nieruchomości:

- w ciągu dwóch tygodni wytwarzanych jest mniej niż 60 l. odpadów zmieszanych lub bioodpadów, lub

- w ciągu 1 kwartału wytwarzanych jest mniej niż 60 l. odpadów takich jak: metale i tworzywa sztuczne lub papier lub szkło;

Zgodnie z zapisami regulaminu, worek powinien być oznakowany.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

Ekologia kosztuje

Zmiana systemu zarządzania odpadami wynika ze zobowiązań podjętych przez Polskę w traktacie przedakcesyjnym do Unii Europejskiej. Zgodziliśmy się wtedy ograniczyć do roku 2020 liczbę nieposortowanych odpadów. Recyklingiem musieliśmy objąć 50 proc. śmieci. Ten odsetek wzrośnie do 55 proc. od 2025 roku. Dla porównania, w 2011 było to zaledwie 11 proc. Za niewypełnienie zobowiązań przewidziane są kary finansowe. Polskie prawo przewiduje kary dla samorządów za niewypełnienie tych celów.

W 2019 roku recyklingowi poddaliśmy w Polsce 34,1 proc. śmieci (wymagany był poziom 40 proc.), czyli mniej więcej podobną ilość jak w latach 2016-2018 - podaje Eurostat. Gorsze wskaźniki miało tylko siedem państw w Unii: Malta, Rumunia, Chorwacja, Grecja, Estonia, Bułgaria i Portugalia. Rząd musiał zmienić prawo, żeby nie płacić unijnych kar.

To jest w naszym interesie

Reasumując, żarty się skończyły. Segregacja odpadów to obowiązek, a nie nasza dobra wola. Są pewne rygory, które wynikają z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Kto tego nie zrozumie, będzie musiał wysupłać z budżetu domowego znacznie więcej pieniędzy za wywóz śmieci.  

Są jednak pewne kwestie, o których warto napisać. Bardzo często obserwujemy, że odpady w poszczególnych pojemnikach nie są należycie posegregowane. Widoczne to jest szczególnie w przypadku śmietników na terenie kędzierzyńsko-kozielskich blokowisk. Problem polega na tym, że nawet jeśli 99 procent mieszkańców danej nieruchomości właściwie segreguje odpady, a tylko 1 procent lokatorów nie czyni tego z należytą starannością, to odpowiedzialność za złą segregację spada na wszystkich. Już teraz pojawiają się głosy, że odpowiedzialność zbiorowa nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością. Problem dotyczy przede wszystkim tych wiat śmietnikowych, które przez cały czas są otwarte. Wchodzą tam osoby, które nie są nawet członkami danej wspólnoty, czy spółdzielni mieszkaniowej. Wielokrotnie docierały do nas sygnały, że na poszczególnych osiedlach RSM Chemik pod wiaty śmietnikowe podjeżdżają w nocy samochody, z których wynoszone są worki ze śmieciami. Łatwo się domyślić że ktoś, kto podrzuca śmieci innym, nie myśli raczej o segregacji, tylko aby szybko pozbyć się problemu. W związku z tym worki z nieposegregowanymi odpadami kładzione są obok pojemników. Przeważnie są porozrzucane, a ich zawartość zalega na podłodze. Swoje pięć groszy dorzucają też śmietnikowi szperacze, którzy podczas grzebania w pojemnikach, nie myślą raczej o zachowaniu ładu i porządku w danym miejscu, a już na pewno nie o segregacji. Zdaniem wielu osób, wiaty śmietnikowe powinny być zamknięte, a klucze do nich mają mieć wyłącznie lokatorzy budynków do których są one przypisane. W przeciwnym razie trudno będzie zadbać o należytą segregację odpadów i kontrolować karygodne zachowania osób spoza danego osiedla.

Więcej informacji na temat nieprawidłowej segregacji odpadów znajdziesz TUTAJ

    

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KK 02.03.2021 18:49
To gmina powinna płacić mieszkańcom po 1 pln za każdy pełny kubeł lub worek wystawiony w dniu odbioru. Bo w tej chwili , to my oddajemy gminie cenny materiał do spalarni oraz plastik czyli ropę , o metalach już nie wspomnę , bo to są też pieniądze . A materiał organiczny, to nic innego jak ziemia, którą gmina , po kompostowaniu też może sprzedawać. Powinni jeszcze nam dziękować za to, że nie zasyfiamy odpadami naszych lasów i rowów. A brać opłaty za gotowy produkt , to bandyctwo.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Zależy ile jest do odziedziczenia....Data dodania komentarza: 19.04.2024, 20:31Źródło komentarza: Francuz szuka śladów swoich bliskich w KędzierzynieAutor komentarza: Skazany czy nie?Treść komentarza: Skazany czy nie?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: zasilanie ogródkówTreść komentarza: "zasilić ogródki w nowe roślinki." Czaicie? Zasilanie ogródków roślinkami, zer gutData dodania komentarza: 19.04.2024, 20:20Źródło komentarza: Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. ZDJĘCIAAutor komentarza: RKTreść komentarza: To co on powiedział to ja dawno wiem i więcej wiemData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:39Źródło komentarza: Obchodzimy Tydzień dla Serca. Doktor Janusz Prokopczuk opowiada jak o nie dbaćAutor komentarza: د بدلونونو لپاره وختTreść komentarza: Najwyższy czas się obudzić i pogonić POKOlebańców jak najdalej stąd. Ryży jest cztery miesiączki przy korycie a już ludzi zwalniają z zakładów w różnych miastach i rośnie bezrobocie a niektóre firmy zwijają się z Polski. Do tego drożyzna w sklepach i na stacjach paliw. Rachunki za energię już przysłali o 60% droższe od lipca. Głosowali za nielegalnym rmigrantami. Do tego babdyckie i siłowe przejmowanie telewizji i sądownictwa oraz pałowanie i gazowanie łudźi. A to dopiero początek zabawy. Uśmiechnięta Polska się kłania. Tylko to będzie śmiech przez łzy dla większości. Głupot ludziom naobiecywali i żadnych konkretów nie widać. Zajmują się tabletkami i pierdołami |różnej maści. Za dobrze widocznie było niektórym ze sklerozą, bo większość młokosów jeszcze raczkowała jak rudy był wcześniej przy korycie. Muszą to dziadostwo odczuć na sobie, zanim ruszą tą pustą mózgownicą. Jak można wybrać takich nieudaczników do rządzenia krajem. Jedyne co potrafią to wszystko zniszczyć. Nawet wielmożnemu panu nie można pytania zadać, bo chłop furii dostaje. Starych pomyśleć co będzie pod koniec kadencji jak już jest taki bajzel. Banda POKOlebańców.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 16:21Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: ŚPIJ NARODZIE ZNIEWOLONY TAKI JESTEŚ WCIĄŻ ZMĘCZONY, ŚPIJ NARODZIE SNEM GLUPIEGO, GDY SIĘ OBUDZISZ, NIE BĘDZIE NICZEGOData dodania komentarza: 19.04.2024, 14:06Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETA
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 6°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna