31 groszy to najmniejsza, a 14,5 tysiąca złotych to największa emerytura w regionie

  • 03.03.2021, 12:20
  • Źródło: ZUS
31 groszy to najmniejsza, a 14,5 tysiąca złotych to największa emerytura…
Najbogatszy emeryt w województwie opolskim dostaje co miesiąc na rękę niemal 14,5 tysiąca złotych. Z kolei najbiedniejszemu przysługuje zaledwie 31 groszy. Dlaczego tak jest? Jaki jest sposób na wysokie świadczenie? ZUS podpowiada na co zwrócić uwagę wybierając się na emeryturę.

- Najwyższa emerytura, jaką obecnie wypłacamy w województwie opolskim to 14,5 tys. zł na rękę. Pobiera ją mężczyzna z 57-letnim stażem pracy. Drugą, co do wysokości emeryturą, czyli ponad 11 tys. zł miesięcznie netto, również może pochwalić się mężczyzna. Ten pan wykazał 52-letni okres ubezpieczenia. Mężczyźni ci, wniosek o wypłatę emerytury złożyli znacznie później, niż w wieku 65 lat, który obecnie stanowi powszechny wiek emerytalny dla panów - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Recepta na wysoką emeryturę jest prosta. Im dłużej pracujemy przed przejściem na emeryturę, tym więcej odprowadzimy składek. Po drodze dochodzą kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Z kolei statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić zatem przez mniejszą liczbę miesięcy, a efektem będzie wyższa emerytura.

Najwyższa emerytura brutto, jaka jest przyznana przez ZUS to na dzisiaj 34,1 tys.zł. Świadczenie jest udziałem 86-letniego mężczyzny, który przepracował 62 lata, a na koncie emerytalnym w ZUS zgromadził 2,4 miliona złotych.

Na co zwrócić uwagę składając wniosek o emeryturę? Nie odchodź z pracy ostatniego dnia miesiąca. Dlaczego? Jeśli masz ustalone prawo do emerytury i umowę rozwiążesz ostatniego dnia miesiąca i nawet tego samego dnia złożysz świadectwo pracy to wypłata emerytury nastąpi dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę. Jeżeli jednak rozwiążesz umowę jeden lub dwa dni wcześniej i złożysz wniosek o wypłatę emerytury oraz świadectwo pracy w miesiącu rozwiązania stosunku pracy, to emerytura będzie wypłacana od tego właśnie miesiąca, w którym składasz wniosek.

Złóż wniosek po dniu swoich urodzin. Wiele osób przychodzi do ZUS i chce złożyć wniosek o emeryturę 4-5 miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Niepotrzebnie. Jeśli złożysz wniosek o emeryturę wcześniej, niż miesiąc przed datą urodzenia, otrzymasz decyzję odmowną, ponieważ nie spełniasz warunku niezbędnego do przyznania emerytury, jakim jest wiek 60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn. W takim przypadku wniosek o emeryturę będziesz musiał złożyć jeszcze raz, najwcześniej miesiąc przed urodzinami. Jeśli ktoś składa wniosek o emeryturę miesiąc wcześniej lub w miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego to nie ma znaczenia dzień złożenia wniosku, bo do obliczenia emerytury przyjmowane jest średnie dalsze trwanie życia dla kobiety w wieku 60 lat i dla mężczyzny w wieku 65 lat.

Jeśli masz świadczenie przedemerytalne, rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, emeryturę pomostową. Na początku października 2017 r. weszła w życie ustawa obniżająca wiek emerytalny. Osoby, które w tym dniu miały ustalone prawo do świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, emerytury pomostowej zachowują to prawo do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Mogą jednak zdecydować się na złożenie wniosku o emeryturę już po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lat przez kobietę lub 65 przez mężczyznę. Wyliczona emerytura może być wyższa niż wypłacane świadczenie.

Symboliczne ubezpieczenie to groszowe emerytury

- Najniższa wypłacana przez opolski ZUS emerytura to 31 groszy. Skąd tak symboliczna kwota? Pani, która ją otrzymuje wykazała zaledwie miesiąc i cztery dni składkowe ubezpieczenia. Nieco więcej, bo 1,92 zł dostaje kobieta, której staż pracy to tylko miesiąc i 10 dni. Dochód z ZUS już po zakończeniu aktywności zawodowej, zapewni nam tylko opłacanie składki ubezpieczenia emerytalnego. Im dłużej to robimy, tym wyższa będzie odprawa emerytalna - zaznacza Sebastian Szczurek.

Obecnie najniższą emeryturę ZUS wypłaca kobiecie ze wschodniej Polski. Za jeden dzień ubezpieczenia, wyliczona emerytura to 2 grosze.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe