Co czeka dłużnika, który wystąpi do sądu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

  • 05.03.2021, 09:11
  • Materiał partnera
Co czeka dłużnika, który wystąpi do sądu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Kłopoty finansowe niejednokrotnie skłaniają do podejmowania nagłych, nie do końca przemyślanych decyzji. Potencjalne koła ratunkowe są rozmaite, również system prawny przewiduje specjalną procedurę ogłoszenia bankructwa.

Osoby, które w ogóle nie prowadziły lub przynajmniej rok wcześniej zamknęły działalność gospodarczą, mogą wnioskować o upadłość konsumencką. Przy sprzyjających okolicznościach można zacząć życie od nowa. Nie oznacza to, że istnieją furtki pozwalające na całkowite uniknięcie odpowiedzialności.

 

Wcześniejsze czynności prawne, dotyczące rozporządzania majątkiem, mogą zostać uznane za bezskuteczne

 

Co robią osoby, które spodziewają się rychłego postępowania windykacyjnego względem siebie? Starają się rozdzielić posiadany majątek, aby uwolnić się z zadłużenia jak najmniejszym kosztem. Eksperci z tej gałęzi prawa tłumaczą, że zasady upadłości konsumenckiej są korzystniejsze dla bankrutów po nowelizacji prawa z 2016 roku. Przewidują między innymi dążenie do porozumienia z wierzycielami w kwestii rozłożenia należności na możliwe do regulowania raty. Kolejną korzyścią, o jakiej wspominają prawnicy z Kancelarii Rafał Ptak i Wspólnicy, jest możliwość częściowego oddłużenia. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy potencjalny bankrut będzie dokładnie sprawdzony, a przeszłość prześwietlona. Skutki upadłości bywają i takie, że dokonane wcześniej darowizny czy transakcje sprzedaży okażą się nieskuteczne wobec masy upadłościowej. Dotyczy to czynności dokonywanych od 2 miesięcy do 5 lat przed złożeniem wniosku.

 

Prawnicy mogą podpowiedzieć, jak ochronić stan posiadania rodziny przed włączeniem do masy upadłościowej

 

Doskonałym przykładem może być podpisanie umowy o rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. Jeżeli istnieje ustawowa wspólnota, syndyk będzie miał pełne prawo zająć i sprzedać rzeczy należące do współmałżonka osoby, która bankrutuje. Cały majątek wspólny stanie się masą upadłościowej również w momencie, jeśli rozdzielność majątkową ustanowiono 2 lata lub wcześniej przed złożeniem wniosku upadłościowego. Umowy darowizny? Skarga pauliańska złożona przez syndyka może spowodować, że to rozporządzenie majątkiem zostanie potraktowane jako bezskuteczne. Jeżeli będzie można udowodnić, że dłużnik wykonywał pewne czynności prawne ze świadomością pokrzywdzenia swoich wierzycieli, to mogą zostać zaskarżone nawet 5 lat po terminie zawarcia umowy. Na stronie https://www.i-kancelaria.pl/ znajduje się więcej przykładów tego, jak „Prawo upadłościowe i naprawcze” zabezpiecza majątek dłużników przed ukryciem.

Materiał partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe