sobota, 20 kwietnia 2024 07:02
Reklama
Reklama
Reklama

Las pod nóż dla dziury w ziemi

Otrzymaliśmy odezwę skierowaną do mieszkańców gminy Bierawa, którą publikujemy poniżej. Sprawa pilna ponieważ do 17 marca trwają konsultacje społeczne dotyczące przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w granicach złoża kruszyw naturalnych "Kotlarnia Solarnia" i "Kotlarnia P. Północne" w sołectwie Dziergowice w gminie Bierawa.
  • Źródło: Fundacja Wiedzieć Więcej
Las pod nóż dla dziury w ziemi

Okazuje się, że sprawa od początku jest kontrowersyjna i wywołała szeroką dyskusję na wrześniowej sesji Rady Gminy Bierawa. Polecamy lekturę wrześniowego protokołu obrad sesji. Pada w nim wiele argumentów za tym, aby kopalnia nie powstała. Część radnych, w rozbudowie kopalni widzi problem w alternatywnym rozwoju gminy.

(...)Paradoksem jest to, że w Rudach, z drugiej strony lasu rudzkiego, miliony złotych wydaje się na renowację, odbudowę parku i pałacu. Wydaje się pieniądze na ścieżki edukacyjne i turystyczne, na rozwój turystyki. Natomiast po naszej stronie powstaje ogromna dziura w ziemi, która powoduje degradację środowiska. Być może w tym momencie Gmina zaprzepaszcza możliwość wykorzystania tego terenu w kierunku turystycznym. Obszar oddziaływania tej kopalni nie obejmuje tylko samego wyrobiska. Jest to obszar tego leja depresyjnego, który wg Nadleśnictwa Rudy obejmuje prawie pół tysiąca hektarów. Do tego dochodzi degradacja stosunków wodnych, która zarówno obejmuje lasy, jak i tereny zamieszkałe zarówno w Solarni, jak i w Dziergowicach. Uważa, że konsekwencję tej decyzji Rady Gminy należy rozpatrywać w kontekście szerokiego wpływu na środowisko naturalne.(...)

(...)Dokonana została nieodwracalna zmiana w środowisku naturalnym. Są opracowania prof. Sulinskiego, czy prof. Sawickiego z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, które są niepodważalne. Ten teren już nigdy nie wróci do swojej równowagi hydrologicznej. Do takiej równowagi jaką miał przed rozpoczęciem wydobycia. Tereny te znajdują się też w strefie oddziaływania głównego zbiornika wód podziemnych. Jest to tzw. subniecka kędzierzyńsko-głubczycka. Samo wydobycie też nie odbywa się bez wpływu na ten zbiornik, bez wpływu na poziom wód gruntowych. Jakie są problemy w miejscowości Dziergowice z poziomem wody, o tym powszechnie wiadomo. Ostatnio pojawiły się problemy już nawet w Starym Koźlu. Śmie twierdzić, że te problemy nie wzięły się znikąd. To też jest konsekwencja oddziaływania tzw. leja depresyjnego. To opracowanie prof. Sulinskiego dowodzi, że ten lej zaczyna oddziaływać już nawet w okolicy 3 km od wyrobiska. Świadczą o tym zaniki wszelkich cieków wodnych. Tak namacalnie nawet dla laików widać, że ten lej depresyjny tak szeroko oddziałuje.(...)

Zdecydowana większość radnych nie widzi problemu w dalszej degradacji środowiska mając na uwadze rozwój gminy i utrzymanie miejsc pracy dla 250 pracowników kopalni i współpracujących z nią firm.

(...)Ochrona środowiska jest naprawdę ważnym argumentem, jeżeli chodzi o naszą Gminę i w ogóle jeśli chodzi o rozwój gospodarczy w Polsce. Ale też nie można całkowicie blokować możliwości rozwoju tym firmom. Przecież miejsca pracy też są ważnym argumentem. Zdaje sobie sprawę z tego, że na terenie gminy Bierawa nastąpiła już bardzo duża degradacja środowiska naturalnego. Ale ta degradacja trwa już od lat 70-tych, kiedy to podjęto decyzję o utworzeniu na tym terenie kopalni piasku. Gminie powinno zależeć na tym i powinno się wszystko w tym temacie robić, żeby odpowiednio ten teren zagospodarować i w miejsce wielkiej dziury, która tutaj została zrobiona, wybudować w końcu zbiornik Kotlarnia. Będzie to miało pozytywny wpływ na stosunki wodne i warunki środowiskowe, które tutaj w naszej gminie występują.(...)

Podczas sesji padł wniosek radnego Waldemara Plutty o przeprowadzenie konsultacji społecznych na terenie gminy.

(...)Ze względu na negatywne oddziaływanie kopalni surowców mineralnych na miejscowości Dziergowice, Lubieszów i Solarnię, które to oddziaływanie powoduje trwałe i nieodwracalne zmiany środowiska naturalnego oraz degradację stosunków wodnych, wniósł w trybie art. 5a ustawy o samorządzie gminnym wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie. Przypomniał, że taki wniosek padł już na zebraniu wiejskim w Dziergowicach. Ale nie został on, jak zresztą również inne wnioski, przegłosowany.(...)

W protokole widnieje treść wypowiedzi mecenasa Mirosława Semeniuka który odniósł się do obligatoryjnej procedury związanej z przeprowadzeniem konsultacji społecznych w przypadku sporządzania zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. (...)Radni muszą rozważyć czy sensownym będzie dublowanie tychże konsultacji w oparciu o art. 5a ustawy o samorządzie gminnym i zastanowić się nad wpływem mieszkańców na przyszły kształt tych planów. Nie mogą te konsultacje prowadzić do podważenia kompetencji Rady Gminy do decydowania w tym zakresie.(...)

Z treści protokołu nie wynika czy wniosek radnego został poddany pod głosowania na tej czy na trzech pozostałych sesjach. Z tego co wiemy konsultacje w tak ważnej sprawie się nie odbyły. Napisaliśmy w tej sprawie o opinię Nadleśnictwa w Rudach Raciborskich. Czekamy na odpowiedź.

Szanowni Mieszkańcy Gminy Bierawa!

Informujemy o podjęciu przez większość Radnych Gminy Bierawa uchwały o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego i przeznaczeniu kolejnych 144 hektarów terenów leśnych pod działalność kopalń piasku.

Wbrew zapewnieniom, które padły na sesji w dniu 19.09.2016 roku, o uwarunkowaniu powiększania obszarów wydobywczych do czasu rozwiązania kwestii budowy zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia i poprawy stosunków wodnych dla okolicznych lasów, dziś następuje zmiana zdania i bezwarunkowo zamierza się przeznaczyć kolejne 144 hektary pod wyrobisko. Jest oczywiste, że zbiornik nie powstanie dopóki trwa wydobycie, a obietnica zmiany technologii na wydobycie spod wody, ujawnia że koszty inwestycji zmuszą do sięgania po teren złoża Kotlarnia-Solarnia (mapa w załączeniu). Potwierdza to też stanowisko przedstawicieli obydwu kopalni wyrażone na komisji wyjazdowej w dniu 24.08.2020 roku, gdzie nie udzielili oni odpowiedzi na pytanie, kiedy nastąpi ostateczne zakończenie powiększania wyrobisk. Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego złoże to zajmuje 2314 kilometrów kwadratowych.

Zwracamy się do Was o to, by przeciwstawić się dalszym planom poszerzania kopalni kruszyw, gdyż doprowadzi to do bezpowrotnej likwidacji terenów leśnych wokół Dziergowic, Solarni i Lubieszowa. Niewyeksploatowane tereny objęte zgodami Ministra Środowiska na dzień 01.01.2020 r. dla Kopalni Piasku Kotlarnia wynoszą jeszcze prawie 68 hektarów, dla Kopalni Górażdże wynoszą około 8 hektarów. Wynika z tego, że władze gminy po raz kolejny oddalają poprawę warunków życia mieszkańców, skoro decydują o oddaniu kopalniom już dzisiaj dalszych 144 hektarów. Łączna powierzchnia wyeksploatowanego i objętego zgodami obszaru to już około 1100 hektarów. Tereny leśne zostaną bezpowrotnie utracone, gdyż głębokość wyrobiska uniemożliwia rekultywację w kierunku leśnym. Po zakończeniu wydobycia całość zajmie woda gruntowa.

Należy pamiętać, że ekologiczne negatywne skutki przeznaczenia kolejnych terenów leśnych pod eksploatację piasku nie mogą być mierzone wyłącznie powierzchnią wylesienia, lecz przede wszystkim wpływem eksploatacji na sąsiednie tereny. Zasięg leja depresyjnego osuszającego grunty i pozbawiającego lasy wody gruntowej obejmuje już ponad 2500 ha sąsiednich terenów. Katastrofalna degradacja stosunków wodnych dotyczy też obszarów zrekultywowanych po wielkim pożarze z 1992 roku. Lasy na terenie pożarzyska zostały odtworzone, a koszt ich odbudowy przekroczył 140 mln zł. Usychające trawy i poszycie leśne, które z braku wilgoci nie rozkłada się tylko warstwami, odkłada na dnie lasu łatwopalny posusz i zwiększa podatność lasów na pożary.

Przykładem lasu będącego pod wpływem działania leja depresyjnego jest kompleks leśny pomiędzy Lubieszowem a Bierawą. Korony drzew zainfekowane są pasożytami – jemiołą i kornikiem. Obecnie jedyną metodą zwalczania jemioły jest wycięcie zainfekowanego drzewa. Oddziaływanie leja zauważyć można również na poziomie wody w naszych przydomowych studniach. Wszystkie cieki wodne, w tym potok Pogonica zanikają 2,5-3 km przed wyrobiskami.

W ekspertyzie prof. Józefa Sulińskiego z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie czytamy: „Nieprawdziwe jest stwierdzenie, że wydobycie kruszywa spod wody (metodą refulera) nie powoduje osuszenia przyległych obszarów leśnych. Świadczy o tym analiza rzędnej lustra wody w otoczeniu i na terenie wyrobiska Górażdże Kruszywa Sp. z o.o., gdzie spadek wód gruntowych sięga aż 8-10 metrów” Informację, jaki był stan przed wydobyciem kruszyw znajdujemy w programie ochrony środowiska dla gminy Bierawa na lata 2018-2021: „Eksploatacja złoża piasku podsadzkowego Kotlarnia pole północne spowodowała zmianę warunków hydrogeologicznych, objawiającą się obniżeniem poziomu wód gruntowych. Nastąpiło odwodnienie terenów rolniczych, gdzie pierwotny poziom wód gruntowych sięgał do 2 m pod poziom terenu, oraz terenów leśnych, co przejawia się zwiększonym wydzielaniem posuszu i zmniejszeniem przyrostu pierśnicy.”

W wyniku transportu kruszyw pogłębia się dewastacja dróg. Wnioski mieszkańców o modernizację i poprawę bezpieczeństwa drogi 425 są ignorowane i nie uwzględniane w planach inwestycyjnych Zarządów Dróg Województw Opolskiego i Śląskiego.

Konsekwencje decyzji jaką podejmą władze gminy Bierawa należy rozpatrywać w kontekście szerokiego wpływu na środowisko naturalne, którego stan w warunkach aglomeracji śląskiej odgrywa niebagatelną rolę w kształtowaniu warunków życia i zdrowia jej mieszkańców. Bezpowrotnie chce się dokonać wylesienia w rejonie, gdzie znajdują się bardzo uciążliwe dla środowiska zakłady przemysłowe, tj. Elektrownia Rybnik, Elektrownia Blachownia, Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Zakłady Koksochemiczne w Zdzieszowicach. Lasy stanowią przecież naturalną barierę i filtr ochronny przed zanieczyszczeniami emitowanymi przez te zakłady.

Od wieków całe pokolenia żyły z gospodarki leśnej, więc czy dziś z beztroską powinniśmy pozbywać się zasobów leśnych dla doraźnych celów i zysków prywatnych firm? Czy władze gminy mają prawo w tak nieodpowiedzialny sposób pogarszać warunki życia dla przyszłych pokoleń? Zdrowie, a w konsekwencji życie mieszkańców gminy jest wartością najwyższą i żadne względy ekonomicznie nie mogą być stawiane ponad nimi i nie można na jednej szali stawiać ich z dochodami podatkowymi.

Jan Paweł II mówił „ Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi!. Zwracam się w szczególny sposób do tych, którym powierzona została odpowiedzialność za ten kraj i za jego rozwój, aby nie zapomnieli o obowiązku chronienia go przed ekologicznym zniszczeniem!” (Zamość, 1999 r.

Nie pozostawajmy obojętni na nasze dziedzictwo, Nasza postawa oraz wyrażenie woli jest obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń!

Dlatego zwracamy się o podpisanie i skierowanie załączonego wniosku w terminie do 17.03.2021 roku do urzędu gminy w Bierawie albo przekazanie radnym gminy: Ewie Garbas (tel. 510 406 600), Waldemarowi Plutta tel. (692 203 512) lub sołtys Lubieszowa – Bernadecie Poplucz (tel. 663 872 010)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kuba 17.10.2021 18:30
https://zrzutka.pl/4shcut

Poinformowany 20.03.2021 13:04
Drogę w pola w starym Koźlu jako tereny inwestycyjne to wybudowali włodarze gminy, więc niech szukają tam inwestorów. 85% gmin w polsce nie ma piaskowni na swoim terenie i sobie radzą nawet lepiej od naszej (patrz chodniki, przystanki) im więcej pieniędzy gmina ma tym więcej marnuje(droga asfaltowa w pole w Solarni) Wywóz śmieci mamy jeden z droższych w okolicy, gdy cała Polska budowała kanalizację za pieniądze z UE to nasi przespali terminy i musieliśmy wziąć pożyczkę i budować za swoje. Gospodarzyć trzeba umieć, a nie dewastować środowisko i zbijać na tym szmal.

Mieszkaniec Gminy 19.03.2021 07:49
Polska to dziwny kraj. Wystarczy kilku PIENIACZY, którzy przekazują to co im pasuje do osiągnięcia celu, a reszta jak te owce. Ciekawe skąd weźmiecie na swoje ZACHCIANKI jeżeli w budżecie Gminy zacznie brakować KASY jak zaczną zamykać FIRMY w Gminie szczególnie te większe. Akurat te osoby najwięcej krzyczące lubią wydawać Gminną kaskę, Skończy się tak że Gmina będzie zmuszona podnosić podatki nam mieszkańcom , należy myśleć perspektywicznie. Proponuję przyjrzeć się budżetowi , zabraknie firm (dużych) no to będzie słabo .... Państwo Radni zaangażowani w temat lasu może niech przeznaczą siły i środki na znalezienie nowych inwestorów ale myślę że to dla nich za trudne bo Pan Radny to by tylko wszystkich zwalniał jeżeli coś jest nie po jego myśli, kto go zna to wie. Można by wiele pisać , no ale ...

Abc 17.03.2021 19:09
Ekologia kosztuje bo unia kasuje hah za 10 lat po prowadzenie Wodza Jarka i zasiadujacej zydokomuny to dopiero zapłacimy! Współczuję czadzacych sasiadow. Najgorsze sa pochodne polichlorowinyli. Rakotworcze dla pluc. Na szczescie moi nie czadza, zyjemybw zgodzie i wszyscy chodzimy tu do lasu i chcemy go chronic. Pozdrawiam

Po prostu 16.03.2021 12:16
Nie pomoże Ci nawet 1000ha lasu jak sąsiad będzie palił byle czym i byle jak. Niska emisja to głównie to co wylatuje z naszych kominów. I to nas najbardziej truje. I dlatego trzeba dbać o zasobność naszych portfeli. Bo ekologia kosztuje.

Nik 16.03.2021 01:31
Ludziska jesteście super,tylu co zaangażowało się w sprawę, tyle pomimo przeciwności z góry zawzięcia i nierównej walki No i kto tu rządzi??????Niech Ci co nie podpisali się wstydzą

Abc 15.03.2021 23:21
Czemu hipokryzja? W stosunku do obroncow lasu? Wungiel co ma do tego? Polska do dzisiaj nie ogarnelA pozyskania energii z atomu, choc wiadomo ze odpady radioaktywne sa problemem....ok.. Jednak Polska atomu nie ma, i sie nie zapowiada, wszystkie sasiednie kraje maja. Jestesmy otoczeni reaktorami. Wungiel to nie drzewo. A skala osadowa pochodzenia organicznego. Powstawala 200 000 mln lat, z wielkich prechistorycznych roslinnosci. Jak olbrzymie widłakowe, olbrzhmie paprocie, skrzypy, lepidodendrony.w specyficznych warunkach. Musialy zanurzyc sie w niecce a nasteonie przykyc osadami. Potem procesy geochemiczne (ogolnie) tkz uweglanie. Potem kwesta pozyskiwania energii z gazu, do ktorej tez nie mamy dostepu. Pellet jest produkowany z biomasy. Ale ile osob ma piec na pellet. Hipokryzja wiec w zachowaniach proekologicznych tak? To jak stracimy filtr powietrza jakim jest las, to bedzie tu mix pylow zawieszonych i tablice memdelejewa z zakladow chemicznych.

Róża 15.03.2021 09:27
Chętnie palili by gazem, ale gmina do tej pory nie doprowadziła gazociągu, który obiecuje od lat 90. Dziękuję za poruszenie równie ważnego tematu

Niska emisja 15.03.2021 02:07
A czym obrońcy lasu palą w swoich piecach? Wunglem. Kopcą aż miło. Hipokryci

dr Henryk 13.03.2021 20:53
Jak pan zna to niech pan przedstawi wszystkie procedury. a nie pisze ogólnikowo. I przedstawi się pan z imienia tak jak ja.

Iwona 13.03.2021 20:51
Z przykrością musze poinformować Pana , że nie mam takiego obowiązku bo nie przebywam na terenie gdzie obowiązywało by prawo Rzeczypospolitej Polski :-)

Pragmatyk 13.03.2021 11:10
Niech pani pamięta tylko o jednej rzeczy. Jeśli ma pani wiedzę o jakichkolwiek nieprawidłowościach to ma pani obowiązek powiadomić stosowne organy. W przeciwnym wypadku naraża się pani na sankcje wynikające z art.212 § 2 K.K. Swój odcisk palca zostawiła pani w logach tego forum. Ale tego pani chyba nie muszę przypominać ?

Pragmatyk 13.03.2021 10:33
Z przykrością muszę stwierdzić że nie zna pan procedury uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego. I z reguły brak wiedzy rodzi podejrzenia i spekulacje. A jeśli ma pan wiedzę o nieprawidłowościach to proszę powiadomić stosowne organy.

dr. Henryk 12.03.2021 14:41
Oczywiście że wiem, ale najważniejszą sprawą jest fakt że gmina to nie prywatny folwark pana Wójta. Takie decyzja wymagają dialogu z społeczeństwem a nie ukrywaniem spraw przed ludźmi.

PIK 12.03.2021 12:23
Szanowny panie doktorze. Jeśli orientuje się pan w temacie to zapewne wie pan czym różni się przeznaczenie terenu RM od terenów RU. I o tym że w starym planie tereny RU przylegały bezpośrednio do terenów mieszkalnych na ul. Wodnej. I na pewno wie pan o tym jakie są konsekwencje nie wyznaczenia terenu RM uwzględniając zgodność planu z zapisami Studium.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Zależy ile jest do odziedziczenia....Data dodania komentarza: 19.04.2024, 20:31Źródło komentarza: Francuz szuka śladów swoich bliskich w KędzierzynieAutor komentarza: Skazany czy nie?Treść komentarza: Skazany czy nie?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: zasilanie ogródkówTreść komentarza: "zasilić ogródki w nowe roślinki." Czaicie? Zasilanie ogródków roślinkami, zer gutData dodania komentarza: 19.04.2024, 20:20Źródło komentarza: Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. ZDJĘCIAAutor komentarza: RKTreść komentarza: To co on powiedział to ja dawno wiem i więcej wiemData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:39Źródło komentarza: Obchodzimy Tydzień dla Serca. Doktor Janusz Prokopczuk opowiada jak o nie dbaćAutor komentarza: د بدلونونو لپاره وختTreść komentarza: Najwyższy czas się obudzić i pogonić POKOlebańców jak najdalej stąd. Ryży jest cztery miesiączki przy korycie a już ludzi zwalniają z zakładów w różnych miastach i rośnie bezrobocie a niektóre firmy zwijają się z Polski. Do tego drożyzna w sklepach i na stacjach paliw. Rachunki za energię już przysłali o 60% droższe od lipca. Głosowali za nielegalnym rmigrantami. Do tego babdyckie i siłowe przejmowanie telewizji i sądownictwa oraz pałowanie i gazowanie łudźi. A to dopiero początek zabawy. Uśmiechnięta Polska się kłania. Tylko to będzie śmiech przez łzy dla większości. Głupot ludziom naobiecywali i żadnych konkretów nie widać. Zajmują się tabletkami i pierdołami |różnej maści. Za dobrze widocznie było niektórym ze sklerozą, bo większość młokosów jeszcze raczkowała jak rudy był wcześniej przy korycie. Muszą to dziadostwo odczuć na sobie, zanim ruszą tą pustą mózgownicą. Jak można wybrać takich nieudaczników do rządzenia krajem. Jedyne co potrafią to wszystko zniszczyć. Nawet wielmożnemu panu nie można pytania zadać, bo chłop furii dostaje. Starych pomyśleć co będzie pod koniec kadencji jak już jest taki bajzel. Banda POKOlebańców.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 16:21Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: ŚPIJ NARODZIE ZNIEWOLONY TAKI JESTEŚ WCIĄŻ ZMĘCZONY, ŚPIJ NARODZIE SNEM GLUPIEGO, GDY SIĘ OBUDZISZ, NIE BĘDZIE NICZEGOData dodania komentarza: 19.04.2024, 14:06Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETA
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna