Opolszczyzna na razie bez zaostrzonych restrykcji!

 • 05.03.2021, 15:28
 • Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Opolszczyzna na razie bez zaostrzonych restrykcji! foto: MZ
Cały czas mamy do czynienia z kontynuacją wzrostową jeżeli chodzi o dzienną liczbę zachorowań. Niestety ta tendencja ma charakter trwały - poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Trzecia fala pandemii koronawirusa rozpędza się. Wciąż odnotowujemy znaczny wzrost zakażeń COVID-19. Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach. Rząd uruchamia kolejne szpitale rezerwowe w 9 województwach. Szczególnie trudna sytuacja jest w woj. warmińsko-mazurskim oraz pomorskim. Dziś podjęto decyzję o zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa na Pomorzu oraz przedłużeniu obostrzeń na Warmii i Mazurach.

W piątek (5 marca) odnotowany został największy dobowy wzrost zakażeń koronawirusem od początku roku. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 829 nowych przypadkach i 263 zgonach. Od początku pandemii odnotowano w naszym kraju łącznie 1 766 490 zakażeń. 44 912 osób zmarło.

- Cały czas mamy do czynienia z kontynuacją trendu wzrostowego, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań. Dzisiejszy wynik to o ponad 4,2 tys. więcej niż tydzień temu. Ta liczba robi wrażenie. To kontynuacja stałego, dynamicznego wzrostu. Doprowadził on do sytuacji, w której średnia zachorowań osiągnęła wartość 11,6 tys. To oznacza, że średnia względem zeszłego tygodnia wzrosła o 33 proc. - wylicza Adam Niedzielski.

Minister zdrowia wspominał też o bardzo dynamicznym wzroście obłożenia łóżek w szpitalach walczących z covidem.

- Analizowaliśmy dziś sytuację w szpitalnictwie. Zdecydowaliśmy się wykonać cztery kroki. Dotyczą one weryfikacji deklarowanych łóżek przez szpital. Spotykaliśmy się z sytuacją, że liczba w systemie jest niezgodna z rzeczywistością. Wrócimy też do rozwiązania, w którym żołnierze WOT wspierają administracyjnie szpitale. W pierwszej kolejności będziemy przywracali do funkcjonowania szpitale tymczasowe. To ważna zmiana jakościowa. Przygotowaliśmy się do trzeciej fali i możemy w pierwszej kolejności skorzystać z łóżek w tych szpitalach - dodał minister.

Najgorzej na północy

- W ostatnim czasie analizujemy dokładnie sytuację w poszczególnych regionach. Ostatnio decyzje dotyczyły woj. warmińsko-mazurskiego. Nadal tym województwem, które jest najbardziej dotknięte zachorowaniami na COVID-19, jest woj. warmińsko-mazurskie. Drugim województwem jest woj. pomorskie. Kolejne to województwa: mazowieckie, lubuskie, kujawsko-pomorskie i podkarpackie – wymieniał minister Niedzielski. - Prowadzimy monitoring mutacji, które są odpowiedzialne za rozwój pandemii. Na początku stycznia udział mutacji brytyjskiej wynosił ok. 10 proc., w lutym wzrósł do 10 proc., a najnowsze badania pokazują, że jest na poziomie - 25 proc.

Od 13 do 20 marca MZ zaostrza zasady bezpieczeństwa na Pomorzu oraz przedłuża obostrzenia na Warmii i Mazurach. W pozostałych województwach przedłuża dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 28 marca.

- W województwie warmińsko-mazurskim zostaną przedłużone o tydzień obowiązujące regulacje, z jednym wyjątkiem. Zamiast prowadzenia edukacji w trybie zdalnym, chcemy zastosować nauczanie hybrydowe. Na Pomorzu zostaną wprowadzone te same restrykcje, co w przypadku Warmii i Mazur. W przypadku pozostałych regionów utrzymujemy te same zasady, które obowiązywały do tej pory - dodał minister.

Przypomnijmy:

 • Hotele – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu ścisłych zasad sanitarnych (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
 • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
 • Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.
 • Stoki otwarte.
 • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
 • Siłownie dalej zamknięte.
 • Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.
 • Sauny, salony masażu, łaźnie tureckie, łaźnie parowe, solaria – otwarte zgodnie ze ścisłymi zasadami sanitarnymi.
 • Uzdrowiska – działalność wznowiona od 11 marca.
 • Zakaz zakrywania ust i nosa przyłbicami itp. Rekomendujemy używanie maseczek chirurgicznych.

Obowiązują one do 28 marca.

25% z nas ma już przeciwciała

- Co tydzień będziemy podejmowali decyzje, co będzie działo się dalej w poszczególnych regionach – zadeklarował minister zdrowia zapowiadając też zmiany w teleporadach. Jak podkreślił, często były one nadużywane. Jeszcze dziś zostanie podpisane rozporządzenie w tej sprawie.

Adam Niedzielski podkreślił, że „jesteśmy w sytuacji trudnej”. - Należy się spodziewać, że w przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia z sytuacją, że zostanie przekroczony poziom 18 tys. zachorowań bądź więcej - podkreślił.

Minister zdrowia poinformował, że około 25 proc. Polaków ma już przeciwciała koronawirusa.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe