Wspomnienia na lata. Nastolatka z Ostrożnicy uczestniczyła w castingu do MasterChef Junior

  • 06.03.2021, 14:35
  • W
Wspomnienia na lata. Nastolatka z Ostrożnicy uczestniczyła w castingu do MasterChef Junior Fot. archiwum prywatne
Uczennica szóstej klasy szkoły w Ostrożnicy Maja Rieger znalazła się w gronie najlepszych uczestników przesłuchania do 6. sezonu programu MasterChef Junior. Maję i 26 innych dzieci zaproszono na 4-dniowe eliminacje do Krakowa. Podczas nich młodzi adepci sztuki kulinarnej prezentowali swoje umiejętności, walcząc o dostanie się do ścisłej "siedemnastki".

Mimo że Mai nie udało się awansować do telewizyjnego show, sama decyzja, by stanąć do rywalizacji, jest godna pochwały i udowadnia, że warto próbować spełniać swoje marzenia.

Z udziału wnuczki w castingu cieszy się Krystyna Stężała. - Maja jest pojętną uczennicą. Od małego interesowała się gotowaniem. Od kilku lat w Tłusty Czwartek przygotowujemy razem pączki. Na Dzień Babci dostałam od niej tort, który Maja sama upiekła. Jestem z niej bardzo dumna - mówi pani Krystyna. - Na Instagramie wnuczka wystawia swoje wypieki i desery - dodaje.

Rywalizację młodych miłośników sztuki kulinarnej można podglądać na szklanym ekranie od 7 marca. Wtedy zaplanowano premierę pierwszego odcinka szóstego sezonu MasterChef Junior. Umiejętności uczestników oceniają: Ania Starmach, Michel Moran i Mateusz Gessler, a wspierają zawodników: Roksana Węgiel, Robert Makłowicz i Przemysław Klima.

O tym, że Mai zawsze się marzył udział w tym programie, mówi mama dziewczynki, Izabela Rieger. Tak wspomina początki kulinarnej przygody córki.

- Jedenastego listopada natrafiłyśmy na ogłoszenie o przesłuchaniach do programu. Starsza córka zgłosiła Maję, wypełniając formularz na stronie internetowej. To było spontaniczne. Nawet nie podejrzewałyśmy, że na drugi dzień otrzymamy telefon od organizatora z informacją, że Maja zakwalifikowała się na casting online, zaplanowany już na najbliższą niedzielę - mówi Izabela Rieger. O dostaniu się Mai na casting do telewizji tym bardziej ani ona, ani córki nie liczyły.

Przesłuchania do programu tym razem odbyły się drogą internetową. Maja połączyła się z redaktorem i kucharzem, mając już niemal gotowe wybrane przez siebie ciasto - sernik kajmakowy. Przy oceniających pozostało tylko wykonywać polewę i oblać nią ciasto.

Na casting online zgłosiła się rekordowa liczba kandydatów. Spośród setek chętnych jurorzy wybrali 27 młodych kucharzy, których zaproszono do siedziby TVN w Krakowie na kilkudniowe warsztaty zakończone eliminacjami do udziału w nagraniach.

Przez pierwsze trzy dni (4-6 grudnia) młodzi uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Michała Zakrajewskiego, Food Producenta programów MasterChef i MasterChef Junior. Każdy dzień poświęcono innej potrawie: deserom, daniom rybnym oraz daniom mięsnym. Podczas warsztatów szef kuchni z 25-letnim doświadczeniem uczył dzieci przyrządzania m.in. bez i tartaletek czy polędwicy wołowej i combra z królika.

Pracy wszystkich kandydatów już od pierwszego dnia przyglądali się producenci i redaktorzy. Czwartego dnia przeprowadzono ostatnie eliminacje do programu.

Cały artykuł w 9. nr. Nowej Gazety Lokalnej, który ukaże się 9 marca.

W

Zdjęcia (12)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe