Osoby autystyczne będą miały nowy dom. Budowa ma zostać ukończona w lipcu

  • 10.03.2021, 17:24
  • ART
Osoby autystyczne będą miały nowy dom. Budowa ma zostać ukończona w lipcu Tak ma wyglądać Dom Dziennego Pobytu dla dorosłych osób autystycznych "Mały Książę" w Sławięcicach
Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Autystów „Mały Książę” w Kędzierzynie-Koźlu buduje nowy dom dziennego pobytu dla swoich podopiecznych. Obiekt powstaje w Sławięcicach w otoczeniu lasu.

W 2017 roku, dzięki stowarzyszeniu z Kędzierzyna-Koźla, powstał pierwszy na Opolszczyźnie Dom Dziennego Pobytu „Mały Książę” dla dorosłych osób autystycznych. Program zakładał, że znajdzie w nim opiekę ośmiu podopiecznych. Szybko okazało się, że chętnych jest dużo więcej, niż pozwalają na to warunki lokalowe.

Dlatego w sierpniu ubiegłego roku ruszyła budowa nowego obiektu w Sławięcicach. Nowoczesny ośrodek ma zapewnić lepsze warunki, a przede wszystkim opiekę dla większej liczby dorosłych osób z autyzmem.

- Chcemy dać chorym, jak i ich rodzinom, wytchnienie oraz nadzieję na to, że ich przyszłość będzie zabezpieczona – informuje Barbara Wawrzynowicz, prezes Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Autystów "Mały Książę".

Teren pod rozbudowę Dziennego Domu Pobytu "Mały Książę" jest dzierżawiony od gminy Kędzierzyn-Koźle. Miejsce nie jest przypadkowe, w pobliżu znajduje się las. Wszystko po to, aby terapie prowadzone były w jak najbardziej sprzyjających warunkach.

Docelowo w obiekcie mają znajdować się sale: terapeutyczne, warsztatowe, rehabilitacyjne i wypoczynkowe przeznaczone do prawidłowego funkcjonowania. Opiekę ma tu znaleźć 12 osób. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dorosłe osoby z autyzmem będą mogły odnaleźć w Sławięicach nie tylko swój drugi dom, ale też i pracę!

- Projekt przewiduje budowę mieszkań chronionych dla 10 osób autystycznych na górze budynku, a w przyszłości na miejscu ma powstać zakład aktywizacji zawodowej – zdradza Barbara Wawrzynowicz.

Prezes stowarzyszenia apeluje o pomoc w zebraniu pieniędzy potrzebnych na dokończenie budowy. W tym celu zorganizowano zbiórkę.

- Przygotowany kosztorys przewiduje ponad 1,6 mln zł. Brakuje nam 600 tys. zł nakładu finansowego, nie wspominając o wyposażeniu budynku, pokoi, zakupu pomocy terapeutycznych itp. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc finansową. Liczymy na państwa wyrozumiałość i wsparcie – poinformowała prezes stowaryszenia.

Chętnych do terapii w nowym domu nie brakuje. Już zgłosiło się 20 osób.

Link do zbiórki znajdziecie TUTAJ.

Kontakt:

Prezes Stowarzyszenia Barbara Wawrzynowicz, e-mail: [email protected], nr telefonu: 607 111 280.

loadingŁaduję odtwarzacz...

ART

Zdjęcia (9)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Atfu
Atfu 11.03.2021, 06:02
A co z nadzieją dla młodej kłasy pracujacej? Chorzy, cygani, ale Ci którzy ciężko pracują nie dostają nic.
Rychu, taki lepszy Ryszard
Rychu, taki lepszy Ryszard 11.03.2021, 12:21
Weź się do pracy a nie czekaj aż Ci państwo DA, co to niby ma znaczyć? Ja ze swoich podatków mam jeszcze Ciebie wspierać?

Pozostałe