Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 marca

  • 17.03.2021, 09:10
  • Źródło: ZUS
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 marca
Prawie 49 tys. wniosków o zasiłek opiekuńczy wpłynęło do opolskiego ZUS w ubiegłym roku. Większość wypłat dotyczyła jego specjalnej wersji czyli dodatkowego zasiłku, który przysługiwał w okolicznościach pandemii. Teraz prawo do tego świadczenia zostało ponownie przedłużone.

Rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 28 marca. To ważna informacja dla rodziców w trudnym czasie pandemii Covid-19. Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tak zwanych zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Zasiłek można otrzymać, gdy placówka edukacyjna jest zamknięta lub pracuje w ograniczonym zakresie z powodu stanu epidemicznego. Świadczenia nie wlicza się do okresu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, które przysługują rodzicom na ogólnych zasadach. Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzicie, którzy sprawują osobistą opiekę nad dzieckiem do 8. roku życia, ale nie tylko. Ponadto rodzice dzieci w wieku do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

*****

Od marca do grudnia 2020 r. do ZUS w całej Polsce wpłynęło blisko 1,4 mln wniosków o dodatkowe zasiłki opiekuńcze. Na podstawie tych wniosków ZUS wypłacił 949,2 mln zł. Wnioski o dodatkowe zasiłki opiekuńcze realizowali także płatnicy składek.

*****

Świadczenie nie należy się, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny. Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic, który ma własną działalność gospodarczą, składa dokument bezpośrednio w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej ZUS (www.zus.pl).

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe