Powstańcze ślady. Czy ktoś je jeszcze kojarzy?

  • 30.03.2021, 12:58 (aktualizacja 30.03.2021, 14:13)
  • Andrzej Kopacki
Powstańcze ślady. Czy ktoś je jeszcze kojarzy? Powstańcy śląscy na zorganizowanej w Kędzierzynie uroczystości z 1971 roku foto: Bogusław Rogowski
Minęło pół wieku od podniosłej uroczystości na pl. Pamięci Rodła w Kędzierzynie-Koźlu, kiedy to w 50. rocznicę III Powstania Śląskiego odsłonięto pomnik wraz z tablicą upamiętniającą kilku powstańców. Wkrótce pojawi się na nim jeszcze jedna tablica, tym razem z okazji 100. rocznicy tego historycznego wydarzenia.

Znany w Kędzierzynie-Koźlu miłośnik historii Bogusław Rogowski udostępnił „Lokalnej” unikatowe zdjęcia z uroczystości, która odbyła się w1971 roku. Widać na nich m.in. żyjących jeszcze powstańców śląskich. Być może nasi czytelnicy rozpoznają na nich kogoś ze swoich bliskich. Jeśli tak, to bardzo prosimy o kontakt z naszą redakcją. Liczymy, że uda im się przekazać jakieś wspomnienia dotyczące osób z archiwalnych fotografii pana Bogusława oraz wydarzeń sprzed 100 lat, jakie rozgrywały się na śląskiej ziemi.      
 Ogromny wkład powstańców śląskich w kształtowanie granic odrodzonej Polski nie podlega żadnej dyskusji i zasługuje na wielki szacunek. Ich poświęcenie i przelana krew zostaną docenione w naszym mieście również przy okazji 100. rocznicy III Powstania Śląskiego. Nastąpi to w nieco skromniejszej formie niż pierwotnie zakładali inicjatorzy tego przedsięwzięcia.

Przypomnijmy, zgodnie z ich intencją okazała konstrukcja (jedną z opcji była ściana powstańcza) miała zostać zlokalizowana na pl. Pamięci Rodła, tuż obok pomnika wzniesionego tam w 50. rocznicę III Powstania Śląskiego. Ze wspomnianą inicjatywą zwróciła się do władz miasta patriotyczno-narodowa grupa pn. „Wolność” wraz z pokaźnym gronem mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.

Samorządowcy zaproponowali skromniejszą wersję. Ostatecznie zdecydowano się na umieszczenie tablicy upamiętniającej 100. rocznicę III Powstania Śląskiego na wspomnianym pomniku powstańców śląskich na pl. Pamięci Rodła. Koszty przedsięwzięcia w wysokości ok. 10 tys. zł zostaną pokryte z budżetu miasta.
Na początku br. zebrał się, powołany przez prezydenta miasta, zespół, który obradował nad wnioskami dotyczącymi formy i treści upamiętnienia III Powstania Śląskiego. Ustalono, że rozmiary nowej płyty pamiątkowej będą tożsame z rozmiarami płyty z 1971 r., podobnie jak materiał, z którego będzie ona wykonana. Nowa tablica zostanie zamontowana nad tą sprzed 50 lat.

Członkowie zespołu, większością głosów, opowiedzieli się za następującą treścią inskrypcji, która widnieć będzie na nowej tablicy: "W setną rocznicę III Powstania Śląskiego, wielkiego zrywu patriotów, zwieńczonego przyłączeniem części Śląska do odrodzonej Polski - mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla A.D. 2021".

Nad przyjętą inskrypcją, zgodnie z wolą zespołu, widnieć ma symbol orła w koronie, według obecnie obowiązującego wzoru godła państwowego.

Więcej na ten temat we wtorkowym (30.03) wydaniu Nowej Gazety Lokalnej.

 

Andrzej Kopacki

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Masło
Masło 21.06.2021, 21:52
Pan nr 2. Maksymilian Iksal. Tak na moje oko. Ale proszę porównać z innymi zdjęciami
mimi
mimi 01.04.2021, 07:49
powstańcy śląscy z Lvovi? historia jest zakłamana starzy mieszkańcy Śląska pamiętają jak było dlatego dzisiaj Ślązacy z dziada pradziada nie chcą mieć z tym nic wspólnego
Maximus
Maximus 03.04.2021, 02:47
Zatem napisz dlaczego ? Czy ci starzy mieszkańcy Śląska opowiedzieli Tobie za grobu ? Przywódca Ślązak stojący na czele Ślązaków opowiadających się i walczących po stronie niemieckiej skończył w niemieckim obozie koncentracyjnym.

Pozostałe