Rewolucja w programie szczepień. W maju ma nastąpić uwolnienie szczepień dla wszystkich chętnych

  • 30.03.2021, 13:45
  • W
Rewolucja w programie szczepień. W maju ma nastąpić uwolnienie szczepień… Fot. TVP Info
Podczas wtorkowej konferencji prasowej na PGE Narodowym z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, szefa kancelarii prezesa rady ministrów Michała Dworczyka i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zaprezentowano nowy harmonogram szczepień i przedstawiono zmiany wprowadzone do Narodowego Programu Szczepień.

Cel przyświecający rządzącym to przyspieszenie programu szczepień przeciw koronawirusowi. Jeszcze przed konferencją "Wprost" podawał nieoficjalnie, że z pierwotnego planu ma zostać usunięty II i III etap szczepień, co przełoży się się na rezygnację w II kwartale br. z grup priorytetowych i ograniczeń wiekowych.

- Obiecaliśmy na początku roku, że do końca I kwartału wykonamy 6 milionów szczepień. Do końca II kwartału wykonamy 20 milionów szczepień. A do końca sierpnia zaszczepimy wszystkich, którzy będą chcieli - zadeklarował na początku premier Mateusz Morawiecki. - Dziesięć milionów szczepień na miesiąc to nasz cel, o ile pozwoli na to dostępność szczepionek - dodał.

O poszerzeniu zakresu i miejsc, w których przeprowadzane będą szczepienia, informował minister Michał Dworczyk. Zapowiedział, że w kwietniu do Polski przyjedzie ponad 5 milionów szczepionek, a może to być nawet 7 milionów. Dodał, że w II kwartale br. powstaną nowe punkty szczepień. - W każdym powiecie, w którym jest szpital, będzie jeden szpital tradycyjny, realizujący szczepienia, i jeden dodatkowy punkt, który będzie prowadził samorząd - dodał Dworczyk.

W II kwartale uruchomione zostaną szczepienia w zakładach pracy - w przypadku zakładów, w których pracodawcy zapewnią szczepienie dla co najmniej 500 osób.

Punkty szczepień zostaną uruchomione m.in. w aptekach.

Rejestracja osób z rocznika 1962 rozpocznie się 12 kwietnia, a każdego następnego dnia - kolejnych roczników.   

Zmieni się zasadniczo w stosunku do I kwartału kwalifikowanie do szczepień. Będzie się można zarejestrować do szczepienia, wypełniając kwestionariusz i udzielając wstępnego wywiadu. Poza lekarzami szczepionkę będą mogli podawać m.in. stomatolodzy, ratownicy medyczni czy farmaceuci.

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Żwirek
Żwirek 30.03.2021, 22:13
Zapisy a terminy szczepień to dwie różne rzeczy odległe o lata świetlne

Pozostałe