Opolski ZUS wypłaca trzynaste emerytury. To 1250,88 złotych brutto

  • 01.04.2021, 09:22
  • Źródło: ZUS
Opolski ZUS wypłaca trzynaste emerytury. To 1250,88 złotych brutto
Do opolskich emerytów i rencistów płyną już trzynaste emerytury. Na początku kwietnia pieniądze dostanie aż 107 tys. osób. W sumie taki bonus otrzyma około 250 tys. klientów opolskiego ZUS. Nie trzeba składać żadnych wniosków, bo dodatkowe roczne świadczenia będą wypłacane z urzędu przez cały kwiecień.

Roczne dodatkowe świadczenie otrzymają wszyscy emeryci i renciści, którym wypłacane jest świadczenie z ZUS, KRUS lub innej instytucji emerytalno-rentowej. Trzynastkę dostaną osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

W 2020 r. weszła w życie ustawa, która przewiduje, że jednorazowe świadczenie tzw. trzynastka będzie wypłacane co roku. Pierwsza trzynasta emerytura wypłacona została w 2019 roku (jednorazowe dofinansowanie) i wynosiła wtedy 1100 zł brutto (ok. 900 zł netto). Z kolei druga 13. emerytura, wypłacona w ubiegłym roku, była w wysokości 1200 zł brutto (czyli średnio 981 zł netto).

W tym roku trzynasta emerytura brutto to 1250,88 zł, a netto to 1022,30 zł. Od 1 marca tego roku, w wyniku waloryzacji minimalna emerytura została podniesiona do 1250,88 zł. Nie jest to jednak pełna suma, która zostanie przeznaczona na wypłatę trzynastek. W przypadku tego świadczenia od minimalnej emerytury brutto trzeba odjąć 17 proc. zaliczki przeznaczonej na składki zdrowotne oraz podatek dochodowy PIT. Stąd trzynasta emerytura na rękę to 1022,30 zł, a nie 1066,30 zł jak w przypadku najniższej gwarantowanej minimalnej emerytury wypłacanej co miesiąc, gdzie podatek dochodowy rozkładany jest na 12 miesięcy. To roczne dodatkowe świadczenie przysługuje wszystkim uprawnionym emerytom i rencistom w takiej samej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

Wypłaty trzynastych emerytur są realizowane na ogólnych zasadach przyjętych do wypłaty świadczeń. Będą wypłacane razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Osobom, którym termin wypłaty ustalony w decyzji przyznającej świadczenie wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy nie będą poszkodowane. Po prostu świadczenie będzie wypłacone wcześniej. Osoby pobierające w ZUS świadczenie i zasiłek przedemerytalny otrzymają dodatkowe emerytury na początku maja.

 

W przypadku zbiegu prawa do kliku świadczeń osobie uprawnionej przysługuje jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba przysługuje jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Będzie wypłacone w wysokości proporcjonalnej do liczby osób uprawnionych do tej renty na 31 marca br.

 

Czy komornik może zająć dodatkową emeryturę? Nie, świadczenie jest zwolnione z egzekucji komorniczej i nie można dokonywać z niej żadnych potrąceń administracyjnych oraz komorniczych.

 

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe