piątek, 29 marca 2024 10:13
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dzięki policjantce z Kędzierzyna-Koźla Masajowie z małej wioski mają prąd, murowany dom i wodę

Gdy po raz pierwszy dotarła do niewielkiej wioski Masajów i zobaczyła biedę oraz warunki w jakich żyją dzieci, dorośli oraz osoby starsze nie mogła pogodzić się z ich losem i postanowiła im pomagać. Od tego czasu, kędzierzyńsko-kozielska policjantka systematycznie wraca do nich z pomocą. Gdy opowiedziała o tym koleżankom i kolegom z pracy, oni również włączyli się do akcji.
  • Źródło: Policja
Dzięki policjantce z Kędzierzyna-Koźla Masajowie z małej wioski mają prąd, murowany dom i wodę

Policjantka z kędzierzyńsko-kozielskiego wydziału kryminalnego od 2018 roku podróżuje do Tanzanii. Gdy po raz pierwszy dotarła do niewielkiej wioski Masajów i zobaczyła biedę oraz warunki w jakich żyją dzieci, dorośli oraz osoby starsze nie mogła pogodzić się z ich losem i postanowiła im pomagać. Od tego czasu, systematycznie do nich wraca z pomocą.

Gdy opowiedziała o tym koleżankom i kolegom z pracy oni również włączyli się do pomocy. Policjanci i pracownicy cywilni przed kolejnymi podróżami przekazywali jej odzież, środki czystości, zabawki, artykuły szkolne, a także wspierali finansowo jej niosące pomoc inicjatywy.

Jednym z pierwszych jej przedsięwzięć było wybudowanie w masajskiej wiosce pomieszczenia sanitarnego. Dzięki temu mieszkańcy mogą się teraz myć i korzystać z toalety, nie narażając się nocą na ataki dzikich zwierząt.

W trakcie kolejnej podróży w 2019 roku, przy wsparciu koleżanek i kolegów z pracy zakupiła panel słoneczny, który do dzisiaj dostarcza energię elektryczną do czterech domów oraz do oświetlenia podwórka. Światło, które otrzymali Masajowie nie tylko wpływa na ich bezpieczeństwo, bo odstrasza w nocy niebezpieczną zwierzynę, ale także ułatwia im codzienne życie. Wreszcie dzieci, które w ciągu dnia pomagają rodzicom w pracach domowych, mogą wieczorami się uczyć, odrabiać lekcje, a także się bawić.

Kiedy widziała dzieci śpiące na kartonach położonych na ziemi w ciasnych masajskich chatach, które podczas deszczów były zalewane i nikt wówczas nie mógł spać, postanowiła wybudować im dom. Plan ten zrealizowała w ubiegłym roku. Teraz dzieci i dorośli mieszkają w nowym murowanym domu, gdzie każdy ma dla siebie miejsce i łóżko z materacem.

Obserwując utrudzone dzieci i kobiety, które codziennie musiały iść co najmniej kilka kilometrów po wodę, nierzadko narażając się na niebezpieczeństwa, zrodził się jej kolejny cel. Postanowiła zapewnić Masajom alternatywne źródło wody. Już podczas budowy domu uwzględniła konstrukcję dachu umożliwiającą zbieranie deszczówki.

W trakcie tegorocznej podróży, policjantka dokończyła to przedsięwzięcie. Zakupiła zbiornik na wodę deszczową wyposażony w filtr, który już pierwszego dnia w czasie ulewnej burzy, napełnił się do połowy.

Pomoc policjantki, to nie tylko przekazywanie rzeczy materialnych oraz wsparcie finansowe. To również edukacja. Podczas pobytu w masajskiej wiosce uczy dzieci oraz dorosłych m.in. jak myć zęby, prać oraz cerować ubrania a w celu zmniejszenia głodu pokazuje jak sadzić i uprawiać rośliny w ogródku oraz hodować kury.

Masaje, nie kryją wzruszenia. Słowami „asante sana”, czyli dziękuję bardzo wyrażają wdzięczność za przekazane rzeczy i okazaną pomoc.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
jeszcze nie zginęła 05.04.2021 21:52
Mandatów za brak maseczek nie wlepiała ? Nie czepiała się ,że nielegalne zgromadzenie powyżej iluś tam osób ? Ojej , przepraszam , to przecież biedni afro-afrykanie byli a nie ci cholerni biali Polacy , których można tępić bezkarnie .

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Babcia z oknaTreść komentarza: Tych z żeglugi najczęściej można zobaczyć na podwórku na Bończyka w kłębach dymu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:57Źródło komentarza: Piłkarze z I LO zostali mistrzami powiatuAutor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogąAutor komentarza: Z miasta możliwosciTreść komentarza: Brawo!!!!! Zdrowìa i wytrzymałości!!! Wasze rezultaty są kosmiczne!!!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:36Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalami
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 11°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna