Po co kopciuch, skoro można ekologicznie? Gminny program cieszy się powodzeniem

  • 07.04.2021, 10:45
  • W
Po co kopciuch, skoro można ekologicznie? Gminny program cieszy się powodzeniem W
Jak tak dalej pójdzie, niedługo wyczerpią się środki. Ale to dobrze, wszak wszystkie pieniądze przysłużą się czystszemu powietrzu.

Jak informują w gminie Reńska Wieś, minęły dwa miesiące naboru w tegorocznej edycji gminnego programu wymiany kopciuchów. Jak by je można podsumować? Z 34 wniosków, które dotychczas wpłynęły, tylko trzy wycofano. Pozytywnie rozpatrzone 31 wnioski opiewają na łączną kwotę 107 tys. zł.

Większość wnioskujących chce wymienić stary piec na kocioł na biomasę (16 wniosków). W pompę ciepła wzbogaci się dziewięciu wnioskujących, a w kocioł gazowy - czterech. Ogrzewania elektrycznego i kotła na lekki olej opałowy dotyczą dwa ostatnie wnioski.

Większość z beneficjantów łączy gminną dotację z rządową dotacją z programu "Czyste Powietrze". W niektórych przypadkach - na przykład kotła na biomasę - istnieje szansa, że starający się o wymianę źródła ogrzewania na ekologiczne nie będą musieli dokładać nic ze swoich środków bądź ich wkład będzie minimalny.

Tegoroczna pula dotacji, jaką oferuje gmina Reńska Wieś, to 150 tys. zł. Nabór trwa do wyczerpania środków.

- Obecnie tempo wpływu wniosków trochę zwolniło. Myślę jednak, że do wakacji cała pula powinna zostać rozdysponowana - mówi wójt gminy Reńska Wieś, Tomasz Kandziora. - Gdybyśmy widzieli jakiś wzrost zainteresowania, mimo wyczerpania środków, nie jest wykluczone, że zaproponuję radnym zwiększenie puli - wyjawia.

 

 

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe