Butla z gazem – jak zapewnić bezpieczeństwo?

  • 07.04.2021, 14:50
  • agatoczyta.pl
Butla z gazem – jak zapewnić bezpieczeństwo?
Butle z gazem wykorzystywane są obecnie w wielu gospodarstwach domowych. Gaz jest popularnym źródłem energii, stosowanym do zasilania kuchenek, ale również do ogrzewania domu – zwłaszcza tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej lub innych źródeł energii. Korzystając z butli gazowej, należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, aby uniknąć zagrożenia.

Znajdujące się w gospodarstwach domowych butle gazowe są zazwyczaj wypełnione mieszanką dwóch gazów: propanu oraz butanu. Przechowywane są one jako ciecz pod podwyższonym ciśnieniem.  Zgodnie z przepisami określonymi w jednym z rozporządzeń Ministra Infrastruktury, butli tych można używać w domach, które nie przekraczają 12 m wysokości oraz w budynkach o maksymalnie czterech kondygnacjach nadziemnych. Oznacza to, że nie w każdym miejscu wykorzystywanie butli gazowej jest dozwolone.

Dlaczego wybucha butla z gazem?

Istnieje wiele przyczyn, które mogą spowodować wybuch butli z gazem. Zdarza się, że powodem tego jest np. niewłaściwe przewożenie butli, która powinna być transportowana w pozycji pionowej. Ponadto, należy zadbać, by nie obijała się ona o inne przewożone przedmioty. Ważne są również warunki przechowywania butli, która nie powinna stać zbyt blisko ognia, na słońcu ani w zbyt wysokiej temperaturze – ta może wynosić maksymalnie 35°C. Wystarczy, że będzie ona wyższa zaledwie o jeden stopień, a może dojść do tragedii. Butlę należy umieścić w pomieszczeniu wentylowanym.

Do wybuchu przyczynia się niekiedy nieprawidłowe użytkowanie butli, związane z niewłaściwym przyłączeniem lub odłączeniem. Ważny jest również stan techniczny instalacji gazowej. Co pewien czas należy sprawdzać, czy przewody nie są pęknięte. Pamiętaj, że butla może być napełniona maksymalnie w 85%. Istotne jest także to, że nie można jednocześnie ogrzewać budynku gazem z butli oraz gazem z sieci miejskiej.

Do wybuchu może dojść w wyniku napełnienia butli gazem, np. na stacjach paliw oraz w nielegalnych rozlewniach – w takich sytuacjach często proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami zostają zaburzone, co w konsekwencji może prowadzić do eksplozji. Przy zakupie butli warto zwrócić uwagę również na to, czy jest ona odpowiednio oznakowana oraz czy posiada foliową plombę. Pamiętaj, aby po zakupie zachować paragon na wypadek ewentualnej reklamacji.

Zastanawiasz się, czy zakręcać butlę z gazem na noc? Odpowiedź brzmi: tak, warto to robić zawsze, kiedy nie używasz butli. Dotyczy to zatem nie tylko nocy, ale przede wszystkim dłuższych wyjazdów. Dodatkowo, w takich przypadkach, można zdemontować reduktor oraz zabezpieczyć nakrętką dyszę zaworu.

Wymiana butli gazowej w domu

Jeśli nie chcesz korzystać z pomocy dostawcy gazu, możesz wymienić butlę samodzielnie. Musisz jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, zawsze na początku sprawdzaj uszczelki reduktora ciśnienia oraz zaworu – jeśli są one w złym stanie, może to być dla Ciebie bardzo niebezpieczne. Następnie użyj opasek zaciskowych, dzięki którym odetniesz przepływ gazu, umożliwiając jednocześnie podłączenie nowej butli do zaworu za pomocą elastycznego wężyka. Na końcu upewnij się, że gaz się nie ulatnia.

Ubezpieczenie domu i mieszkania

Jeśli obawiasz się, że może kiedykolwiek dojść do wypadku, zadbaj o ubezpieczenie domu i mieszkania. Podstawowe ubezpieczenia nieruchomości w ogromnej większości przypadków zabezpieczają przed różnego rodzaju zdarzeniami losowymi (jak np. pożar, wybuch, zalanie, huragan) – zwykle dotyczy to budynków, a w przypadku ubezpieczenia elementów stałych również i instalacji.

Zniszczenia spowodowane sadzą i dymem, które mogą być efektem wybuchu, zwykle traktowane są w polisach jako zdarzenia losowe. Planujesz ubezpieczyć nie tylko instalacje i budynek? Jeśli tak, możesz dodatkowo uwzględnić różne rozszerzenia, jak np. ruchomości domowe (czyli całe wyposażenie mieszkania), budynki gospodarcze oraz przedmioty wartościowe czy też roślinność ozdobną. Twoje bezpieczeństwo jest w Twoich rękach.

 

Źródło: agatoczyta.pl

 

agatoczyta.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe