Zawieźli paczki Polakom mieszkającym na Wschodzie. Zdjęcia z wyjazdu na Litwę

  • 08.04.2021, 18:24
  • Ł
Zawieźli paczki Polakom mieszkającym na Wschodzie. Zdjęcia z wyjazdu na… Foto: Piotr Niewadzisz Kilkaset paczek z Kędzierzyna-Koźla trafiło do Polaków na Litwie
Członkowie Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle pojechali na Litwę i przekazali mieszkającym tam Polakom paczki zebrane podczas akcji „Jeden Naród ponad granicami”.

W akcji, jak co roku chodzi o przygotowanie paczek z podstawowymi produktami żywnościowymi, które trafiają do rodaków mieszkających za naszą wschodnią granicą. Pomoc skierowana jest przede wszystkim do kombatantów – starych i samotnych, często żyjących w biedzie. W Kędzierzynie-Koźlu pierwsza zbiórka odbyła się w 2013 roku. Z roku na rok zaangażowanie lokalnej społeczności jest coraz większe, a dary dostarczają także osoby i instytucje spoza naszego powiatu. Dzięki temu kilkaset paczek co roku trafia do Polaków w potrzebie.

Pod koniec marca na Litwę wyjechało pięciu wolontariuszy z Kędzierzyna-Koźla. Dary spakowano do trzech busów. Pierwsze paczki z żywnością trafiły do Stowarzyszenia Polaków w Kiejdanach. Na miejscu nasza delegacja spotkała członków mazowieckiego oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen, którzy przywieźli ubrania oraz artykuły szkolne i zabawki dla dzieci.

Kolejne miejscowości, do których dotarli członkowie Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle to między innymi: Kimborciszki, Turmont, Wisaginię, Soleczniki, gdzie przyszedł na świąt słynny mistrz olimpijski w skoku o tyczce – Władysław Kozakiewicz oraz Zułowo, w którym urodził się Józef Piłsudski.

W każdym z tych miejsc goście z Polski przyjmowani byli z serdecznością. Ich odwiedzinom towarzyszyły wzruszenie, radość, odżywały wspomnienia, nawiązywały się przyjaźnie.

- Nasi rodacy cieszyli się z otrzymanych paczek, bo wielu z nich żyje w biedzie, ale jeszcze ważniejsza dla nich był kontakt z nami. Mogli porozmawiać o Polsce w ojczystym języku. Byli wdzięczni za to, że ktoś o nich pamięta. To dla nich takie małe święto. Ze wzruszenia łzy same cisnęły się od oczu - wspomina Piotr Niewadzisz, który był na Litwie.

Cały czas trwa zbiórka darów. Więcej przeczytacie tutaj: Zbiórka darów dla Polaków na Wschodzie. Akcja "Jeden Naród ponad granicami".

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to kolejny transport na Litwę ma wyjechać w drugiej połowie kwietnia.

Więcej o wyjeździe na Litwę przeczytacie w "Nowej Gazecie Lokalnej", która ukaże się 13 kwietnia.

Ł

Zdjęcia (104)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe