My się boimy wilków, a one boją się nas. W Kędzierzynie-Koźlu ich widok nie jest czymś niezwykłym

  • 16.04.2021, 17:54
  • W
My się boimy wilków, a one boją się nas. W Kędzierzynie-Koźlu ich widok… Fot. archiwum prywatne/internet
Pomimo że przypadki spotkania wilków są coraz częstsze, to i tak trzeba mieć wyjątkowe szczęście, aby spotkać je na swojej drodze podczas spaceru w lesie. Zwierzęta bowiem uciekają, gdy tylko wyczują człowieka. Strach przed ludźmi jest u nich mocno utrwalony. O wiele większe prawdopodobieństwo natrafienia na wilki jest w przypadku osób podróżujących samochodem. - W każdym przypadku należy pamiętać, że zwierzęta te traktują nas tak, jak my je, czyli... my boimy się ich, a one nas. Większe zagrożenie dla ludzi stanowią choćby żmije zygzakowate - zapewnia Marek Kłos, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Kędzierzyn.

W nadleśnictwie Kędzierzyn, w którym Marek Kłos pracuje od 1984 r., pierwsze przypadki obecności wilka w lasach odnotowano w 1989 r.

Po tragicznym w skutkach pożarze lasu z 1992 r. zwierzęta te opuściły nasz teren, gdyż przestał on być dla nich atrakcyjny, i długo nie były na nim widywane.

- Lata ciężkiej pracy, wytrwałość i umiejętna gospodarka leśna doprowadziła do odtworzenia ekosystemu. Powróciły również zwierzęta oraz znowu pojawiły się wilki - mówi Marek Kłos.

Nadleśnictwo Kędzierzyn ma swoją siedzibę w Starej Kuźni w gminie Bierawa. Nie tak wiele kilometrów dzieli je od ul. Sławięcickiej. To na niej ktoś, jadąc samochodem, uwiecznił przebiegającego wilka.

- Większość przesyłanych do nas informacji dotyczy przypadkowych spotkań wilków przy drogach publicznych. Należy tu zaznaczyć, że zwierzęta potrącone w kolizjach drogowych są dla tych zwierząt łatwym łupem - tłumaczy rozmówca.

Dodaje, że obecność wilków w lasach kędzierzyńskich od kilku lat jest systematycznie rejestrowana za pomocą specjalnej aplikacji, w której odnotowywane są zarówno bezpośrednie obserwacje, jak również wszystkie ślady bytowania, jak legowiska, tropy czy odchody. (...)

Cały artykuł w 15. nr. Nowej Gazety Lokalnej, który ukaże się 20 kwietnia.

 

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe