piątek, 29 marca 2024 13:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

My się boimy wilków, a one boją się nas. W Kędzierzynie-Koźlu ich widok nie jest czymś niezwykłym

Pomimo że przypadki spotkania wilków są coraz częstsze, to i tak trzeba mieć wyjątkowe szczęście, aby spotkać je na swojej drodze podczas spaceru w lesie. Zwierzęta bowiem uciekają, gdy tylko wyczują człowieka. Strach przed ludźmi jest u nich mocno utrwalony. O wiele większe prawdopodobieństwo natrafienia na wilki jest w przypadku osób podróżujących samochodem. - W każdym przypadku należy pamiętać, że zwierzęta te traktują nas tak, jak my je, czyli... my boimy się ich, a one nas. Większe zagrożenie dla ludzi stanowią choćby żmije zygzakowate - zapewnia Marek Kłos, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Kędzierzyn.
My się boimy wilków, a one boją się nas. W Kędzierzynie-Koźlu ich widok nie jest czymś niezwykłym

Autor: Fot. archiwum prywatne/internet

W nadleśnictwie Kędzierzyn, w którym Marek Kłos pracuje od 1984 r., pierwsze przypadki obecności wilka w lasach odnotowano w 1989 r.

Po tragicznym w skutkach pożarze lasu z 1992 r. zwierzęta te opuściły nasz teren, gdyż przestał on być dla nich atrakcyjny, i długo nie były na nim widywane.

- Lata ciężkiej pracy, wytrwałość i umiejętna gospodarka leśna doprowadziła do odtworzenia ekosystemu. Powróciły również zwierzęta oraz znowu pojawiły się wilki - mówi Marek Kłos.

Nadleśnictwo Kędzierzyn ma swoją siedzibę w Starej Kuźni w gminie Bierawa. Nie tak wiele kilometrów dzieli je od ul. Sławięcickiej. To na niej ktoś, jadąc samochodem, uwiecznił przebiegającego wilka.

- Większość przesyłanych do nas informacji dotyczy przypadkowych spotkań wilków przy drogach publicznych. Należy tu zaznaczyć, że zwierzęta potrącone w kolizjach drogowych są dla tych zwierząt łatwym łupem - tłumaczy rozmówca.

Dodaje, że obecność wilków w lasach kędzierzyńskich od kilku lat jest systematycznie rejestrowana za pomocą specjalnej aplikacji, w której odnotowywane są zarówno bezpośrednie obserwacje, jak również wszystkie ślady bytowania, jak legowiska, tropy czy odchody. (...)

Cały artykuł w 15. nr. Nowej Gazety Lokalnej, który ukaże się 20 kwietnia.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Hanys z za ODRYTreść komentarza: PRZYKRE, ŻE O TYM ZASŁUŻONYM - BYŁYM MIESZKAŃCU K-KOŻLA NIE PAMIĘTAJĄ LOKALNE PAMPERSY. ZNMIEData dodania komentarza: 29.03.2024, 12:13Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: Babcia z oknaTreść komentarza: Tych z żeglugi najczęściej można zobaczyć na podwórku na Bończyka w kłębach dymu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:57Źródło komentarza: Piłkarze z I LO zostali mistrzami powiatuAutor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogą
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 18°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 34 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna