piątek, 19 kwietnia 2024 17:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Setna rocznica III powstania śląskiego na Opolszczyźnie. Zapomnieli o Kędzierzynie?

Przed nami setna rocznica III powstania śląskiego. W Opolu jakiś czas temu powołano komitet honorowy obchodów tej okrągłej rocznicy w naszym województwie. Nie ma w nim nikogo z Kędzierzyna-Koźla, na co zwracają uwagę miłośnicy historii z naszego miasta.
Setna rocznica III powstania śląskiego na Opolszczyźnie. Zapomnieli o Kędzierzynie?
Obchody 90. rocznicy III powstania śląskiego na Górze św. Anny, w których uczestniczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski i rekonstruktorzy historyczni

Uroczystość państwowa z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się 2 maja na Górze św. Anny.

W obchody setnej rocznicy powstania wpisuje się szereg przedsięwzięć i inicjatyw. Jest ich niemal trzysta. Wszelkie informacje o nich można znaleźć na stronie: www.powstancyslascy.pl.

Aby podnieść rangę wydarzenia, powołano komitet honorowy, do którego urząd marszałkowski zaprosił blisko 30 osób. Na jego czele stoi Andrzej Buła.

- Są państwo autorytetami, a zarazem reprezentantami bogactwa palety bardzo wielu środowisk społecznych, na których pozyskaniu bardzo nam zależy. Jest to niezbędne, żeby zapewnić obchodom doniosłej rocznicy powstań należną rangę - mówił marszałek podczas spotkania inauguracyjnego komitetu, które odbyło się 15 marca.

Komitet honorowy

W komitecie znajdują się przedstawiciele Senatu, samorządu województwa, jednostek samorządu terytorialnego, wojewódzkich samorządowych instytucji kultury oraz świata nauki. Wśród członków komitetu nie ma nikogo z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, choć są np. samorządowcy ze Strzelec Opolskich, Leśnicy, Korfantowa, Opola, a nawet Zakopanego.

- Nie rozmawiano ze mną na ten temat i nie otrzymaliśmy żadnego pisma w tej sprawie - mówi prezydent miasta Sabina Nowosielska. Również do kędzierzyńskiego starostwa nie wpłynęło zaproszenie do udziału w komitecie. Dziwi to mieszkańców naszego miasta.

- Zgadzamy się, że Góra św. Anny jest godnym miejscem na upamiętnienie tamtych wydarzeń, jednak nie zgadzamy się z tym, że w komitecie honorowym nie znalazło się miejsce dla nikogo z naszych władz samorządowych, w tym pani prezydent Sabiny Nowosielskiej. Uważamy, że w Kędzierzynie-Koźlu jest też wiele innych osób, które godnie reprezentowałyby nasze miasto w przygotowaniu i organizacji uroczystości rocznicowych. Dlaczego zostali pominięci, dlaczego nikt nie zaprosił ich do komitetu? - pyta Andrzej Krzysztoń, podkreślając, że nikt nie kwestionuje znaczenia i zaciętości walk w rejonie Góry św. Anny oraz symbolu tego miejsca. Uważa, że Kędzierzyn-Koźle jest systematycznie pomijany w rocznicowych obchodach III powstania śląskiego, mimo że to właśnie nasze miasto i jego okolice były areną jednych z największych i najważniejszych walk ze względu na swoje strategiczne znaczenie.

Sto lat temu

Czytamy o tym we fragmencie listu otwartego filatelistów z Wojskowego Koła nr 33 oraz Miejskiego Koła nr 15. Trafił on m.in. do Roberta Węgrzyna, radnego sejmiku wojewódzkiego z naszego miasta.

„Kędzierzyn już w pierwszym dniu powstania, 3 maja, został przejściowo zdobyty przez miejscowe siły batalionu kozielskiego kpt. Leonarda Krukowskiego. Ponowne walki o Kędzierzyn miały miejsce 9 maja, kiedy to został zdobyty przez 1. pułk katowicki ppor. Walentego Fojkisa, nacierający od strony Sławięcic (zajął Kędzierzyn z dworcem kolejowym), i 2. pułk zabrski dowodzony przez kpt. Pawła Cymsa, nacierający od strony Bierawy (zajął Pogorzelec). Następnego dnia, 10 maja, powstańcy zdobyli Kłodnicę i port kozielski. W wyniku walk zdobyto znaczne ilości broni, żywności, tabor kolejowy i przejęto kontrolę nad strategicznym dworcem, linią kolejową oraz portem. Powstańcy umocnili się nad Odrą zgodnie z tzw. linią Korfantego, z planem włączenia tych terenów do państwa polskiego. W Kędzierzynie i okolicznych miejscowościach ustanowiono polską administrację cywilną, która trwała do 4 czerwca, kiedy to siły niemieckie wyparły powstańców z Kędzierzyna i okolic. Jednak walki obronne, mimo utraty tych terenów, nie dopuściły przed rozejmem do natarcia sił niemieckich na okręg przemysłowy. Mając to wszystko na uwadze, nie możemy pozwolić, by znaczenie walk o Kędzierzyn, bohaterstwo i odwaga walczących dowódców i żołnierzy poszły w zapomnienie w świadomości mieszkańców naszego miasta i wszystkich Polaków”.

Odpowiedź urzędu

Z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego w komitecie honorowym obchodów 100. rocznicy III powstania śląskiego nie ma przedstawicieli samorządów ani innych osób z naszego miasta czy powiatu, zwróciliśmy się do urzędu marszałkowskiego.

„Uprzejmie informuję, że uchwałą Zarządu Województwa Opolskiego z dnia 22 lutego br. w skład komitetu honorowego zostały powołane osoby zaangażowane w organizację wydarzeń upamiętniających 100. rocznicę III powstania śląskiego. Jednocześnie informuję, że - zgodnie z zapowiedzią marszałka Andrzeja Buły z pierwszego spotkania członków komitetu honorowego w marcu tego roku - lista osób tworzących komitet nie jest zamknięta i zawsze jest możliwość, aby instytucje czy organizacje, które zechcą dołączyć do tych obchodów, zgłosiły swoje propozycje zarówno wzbogacające skład samego komitetu, jak i organizowanych wydarzeń rocznicowych.

Koordynatorem działań rocznicowych w urzędzie marszałkowskim jest Departament Kultury, Sportu i Turystyki UMWO: [email protected] i to tam osoby i organizacje zainteresowane powinny zgłaszać swoje pomysły i inicjatywy związane z obchodami 100. rocznicy III powstania śląskiego. Informujemy również, że każda organizacja ma możliwość przekazywania – także do Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki UMWO – materiałów na temat wydarzeń upamiętniających 100. rocznicę III powstania śląskiego, organizowanych na terenie naszego województwa. Zostaną one zamieszczone w kalendarium wydarzeń rocznicowych na stronie www.powstancyslascy.pl, prowadzonej przez Archiwum Państwowe w Opolu, oraz na stronach internetowych Samorządu Województwa Opolskiego. Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych udziałem w godnym upamiętnieniu w naszym regionie 100. rocznicy III powstania śląskiego” – czytamy w odpowiedzi Violetty Ruszczewskiej z gabinetu marszałka, rzecznika prasowego.

Walory filatelistyczne

Trzeba też wyjaśnić naszym czytelnikom, skąd przedstawiciel stolicy Tatr w komitecie honorowym. Otóż w Zakopanem znajduje się dom z 1912 roku, zwany „Willą Elżbiecina”, którą w 1924 roku Wojciech Korfanty podarował swojej żonie. Obiekt został niedawno wyremontowany, a jego właściciele zadeklarowali, że udostępnią go celem upamiętnienia dyktatora powstania i wydarzeń na Górnym Śląsku.

Warto dodać, że filateliści z Wojskowego Koła nr 33 oraz Miejskiego Koła nr 15 w Kędzierzynie-Koźlu od wielu lat podejmują, wspólnie z Pocztą Polską i urzędem miasta, inicjatywy upamiętniające wydarzenia i postacie związane z historią naszego miasta i regionu poprzez wydawanie walorów pocztowo-filatelistycznych. Również z okazji 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego i bitwy o Kędzierzyn zostaną wydane okolicznościowe: kartki pocztowe, znaczki spersonalizowane oraz datowniki okolicznościowe. Zostanie też zorganizowany przewóz przesyłek pocztą kolejowo-motocyklową na trasie Gliwice – Kędzierzyn – Góra św. Anny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
wredniok1 03.05.2021 15:16
Nie jest łyso. Świadczy to jedynie o ignorancji umysłowej tych co składali kwiaty pod publiczkę by zyskać poklask takich jak ty. Jak zwykle POKO robi szopkę i tyle. Otóż W Kędzierzynie-Koźlu uroczyste obchody setnej rocznicy III powstania śląskiego, połączone z odsłonięciem tablicy pamiątkowej, zaplanowano na piątek 7 maja. Wydarzenie rozpocznie się o godz.12 pod pomnikiem Powstańców Śląskich na pl. Pamięci Rodła. Na Górze Św. Anny odbyły się 2 maja z udziałem między innymi Prezydenta RP. Jak czytałeś artykuł komitet honorowy zorganizuje około 300 przedsięwzięć i inicjatyw.

gege 02.05.2021 20:33
Pod trzema pomnikami w Kędzierzynie-Koźlu w 100 rocznicę powstania pojawiły się kwiaty. Od PiSu? Od jakichkolwiek władz? Od patriotów z rzekomo Patriotycznego Kędzierzyna? Nieeeeeeeeee! Od Platformy Obywatelskiej! I co łyso wam pseudopatrioci?

Jan Klepitko 01.05.2021 06:23
Trudno się dziwić, że” Opole” olało kozielski magistrat i p. prezydent oraz starościnę przy obchodach 100-lecia III Powstania Śl. Obydwie te panie sprawy obchodów uroczystości PATRIOTYCZNYCH, państwowych i narodowych w mieście oraz w powiecie mają w głębokim poważaniu.( czytaj w d...e) Namacalnym dowodem tego są od kilku lat obchody NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH, gdy w mieście wywiesza się dwie pomięte biało czerwone chorągiewki. A Urząd Miasta na tych obchodach reprezentują głównie „dyletanci ds. organizacyjnych” . SEKRETARZ Urzędu Miasta pan Romanowicz i SZEFOWA USC p. Fiołkowa.

mieszkaniec staczającego się Kędzierzyna-Koźla 30.04.2021 19:38
Prezydent miasta możliwości Sabina Nowosielska zdziwiona "Nie rozmawiano ze mną na ten temat i nie otrzymaliśmy żadnego pisma w tej sprawie." i " kędzierzyńskiego starostwa nie wpłynęło zaproszenie do udziału w komitecie. Dziwi to mieszkańców naszego miasta." Po: 1). nie dziwi to mieszkańców miasta, bo pani prezydent od dawna nie uczestniczy w uroczystościach państwowych związanych z państwem polskim. 2). Chętnie uczestniczy w uroczystościach w mieście by promować swą osobę i ładne wypaść na zdjęciach 3). Do marszu z błyskawicami promujących między innymi LGBT+ nikt jej nie zapraszał jak i radnych (no tak wartości Europejskie) 4). Wycieczkę na imprezę do Wiednia w ramach tzw. "promocji" miasta możliwości umiała wykazać inicjatywę by "zainteresować" jakiś tam inwestorów (nie widać efektów tego). 5. Samorządowców ze Strzelec Opolskich, Leśnicy, Korfantowa, Opola, a nawet Zakopanego nikt nie zapraszał, a umieli wykazać inicjatywę na to. Niech kobieta i radni z POKO przestaną robić z siebie pośmiewisko.

wredniok1 30.04.2021 19:17
Jak zwykle POKO włącznie z panią prezydent miasta możliwości w głębokim poważaniu takie uroczystości jak wszystkie uroczystości państwowe jak 11 listopada, 1 marca i inne. Na marszu propagującym LGBT+ było POKO. Ojejku jejku to takie Polskie i zarazem Europejskie.

wredniok 30.04.2021 17:07
a gdzie ci co na rondzie palą race ????????????????????????? zapomnieli ojejku jejku to takie Polskie

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RKTreść komentarza: To co on powiedział to ja dawno wiem i więcej wiemData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:39Źródło komentarza: Obchodzimy Tydzień dla Serca. Doktor Janusz Prokopczuk opowiada jak o nie dbaćAutor komentarza: د بدلونونو لپاره وختTreść komentarza: Najwyższy czas się obudzić i pogonić POKOlebańców jak najdalej stąd. Ryży jest cztery miesiączki przy korycie a już ludzi zwalniają z zakładów w różnych miastach i rośnie bezrobocie a niektóre firmy zwijają się z Polski. Do tego drożyzna w sklepach i na stacjach paliw. Rachunki za energię już przysłali o 60% droższe od lipca. Głosowali za nielegalnym rmigrantami. Do tego babdyckie i siłowe przejmowanie telewizji i sądownictwa oraz pałowanie i gazowanie łudźi. A to dopiero początek zabawy. Uśmiechnięta Polska się kłania. Tylko to będzie śmiech przez łzy dla większości. Głupot ludziom naobiecywali i żadnych konkretów nie widać. Zajmują się tabletkami i pierdołami |różnej maści. Za dobrze widocznie było niektórym ze sklerozą, bo większość młokosów jeszcze raczkowała jak rudy był wcześniej przy korycie. Muszą to dziadostwo odczuć na sobie, zanim ruszą tą pustą mózgownicą. Jak można wybrać takich nieudaczników do rządzenia krajem. Jedyne co potrafią to wszystko zniszczyć. Nawet wielmożnemu panu nie można pytania zadać, bo chłop furii dostaje. Starych pomyśleć co będzie pod koniec kadencji jak już jest taki bajzel. Banda POKOlebańców.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 16:21Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: ŚPIJ NARODZIE ZNIEWOLONY TAKI JESTEŚ WCIĄŻ ZMĘCZONY, ŚPIJ NARODZIE SNEM GLUPIEGO, GDY SIĘ OBUDZISZ, NIE BĘDZIE NICZEGOData dodania komentarza: 19.04.2024, 14:06Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: asdfTreść komentarza: Czy tam dalej jest zamkniety ten przejazd?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:30Źródło komentarza: Zamkną przejazd pod wiaduktem na ulicy Spacerowej. Będzie objazdAutor komentarza: NorabTreść komentarza: Jakieś sto lat temu prężnie działała na Śląsku poczta kolejowa Bahnpost.Kazdy list przesłany tą pocztą miał owalny stempel z numerem pociągu i stacją nadania.Oczywiscie wielka gradka dla filetalistow oraz strata dla organizatorów,że przespali taką okazję.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:15Źródło komentarza: Fiatem po Podsudeckiej. Pociąg retro przyjedzie do Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: KaiTreść komentarza: Mógłbyś zdradzić Czytelnikom, jaka jest Twoja wizja kozielskiego Rynku?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 10:21Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 10°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna