sobota, 20 kwietnia 2024 15:41
Reklama
Reklama
Reklama

Setna rocznica III powstania śląskiego na Opolszczyźnie. Zapomnieli o Kędzierzynie?

Przed nami setna rocznica III powstania śląskiego. W Opolu jakiś czas temu powołano komitet honorowy obchodów tej okrągłej rocznicy w naszym województwie. Nie ma w nim nikogo z Kędzierzyna-Koźla, na co zwracają uwagę miłośnicy historii z naszego miasta.
Setna rocznica III powstania śląskiego na Opolszczyźnie. Zapomnieli o Kędzierzynie?
Obchody 90. rocznicy III powstania śląskiego na Górze św. Anny, w których uczestniczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski i rekonstruktorzy historyczni

Uroczystość państwowa z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się 2 maja na Górze św. Anny.

W obchody setnej rocznicy powstania wpisuje się szereg przedsięwzięć i inicjatyw. Jest ich niemal trzysta. Wszelkie informacje o nich można znaleźć na stronie: www.powstancyslascy.pl.

Aby podnieść rangę wydarzenia, powołano komitet honorowy, do którego urząd marszałkowski zaprosił blisko 30 osób. Na jego czele stoi Andrzej Buła.

- Są państwo autorytetami, a zarazem reprezentantami bogactwa palety bardzo wielu środowisk społecznych, na których pozyskaniu bardzo nam zależy. Jest to niezbędne, żeby zapewnić obchodom doniosłej rocznicy powstań należną rangę - mówił marszałek podczas spotkania inauguracyjnego komitetu, które odbyło się 15 marca.

Komitet honorowy

W komitecie znajdują się przedstawiciele Senatu, samorządu województwa, jednostek samorządu terytorialnego, wojewódzkich samorządowych instytucji kultury oraz świata nauki. Wśród członków komitetu nie ma nikogo z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, choć są np. samorządowcy ze Strzelec Opolskich, Leśnicy, Korfantowa, Opola, a nawet Zakopanego.

- Nie rozmawiano ze mną na ten temat i nie otrzymaliśmy żadnego pisma w tej sprawie - mówi prezydent miasta Sabina Nowosielska. Również do kędzierzyńskiego starostwa nie wpłynęło zaproszenie do udziału w komitecie. Dziwi to mieszkańców naszego miasta.

- Zgadzamy się, że Góra św. Anny jest godnym miejscem na upamiętnienie tamtych wydarzeń, jednak nie zgadzamy się z tym, że w komitecie honorowym nie znalazło się miejsce dla nikogo z naszych władz samorządowych, w tym pani prezydent Sabiny Nowosielskiej. Uważamy, że w Kędzierzynie-Koźlu jest też wiele innych osób, które godnie reprezentowałyby nasze miasto w przygotowaniu i organizacji uroczystości rocznicowych. Dlaczego zostali pominięci, dlaczego nikt nie zaprosił ich do komitetu? - pyta Andrzej Krzysztoń, podkreślając, że nikt nie kwestionuje znaczenia i zaciętości walk w rejonie Góry św. Anny oraz symbolu tego miejsca. Uważa, że Kędzierzyn-Koźle jest systematycznie pomijany w rocznicowych obchodach III powstania śląskiego, mimo że to właśnie nasze miasto i jego okolice były areną jednych z największych i najważniejszych walk ze względu na swoje strategiczne znaczenie.

Sto lat temu

Czytamy o tym we fragmencie listu otwartego filatelistów z Wojskowego Koła nr 33 oraz Miejskiego Koła nr 15. Trafił on m.in. do Roberta Węgrzyna, radnego sejmiku wojewódzkiego z naszego miasta.

„Kędzierzyn już w pierwszym dniu powstania, 3 maja, został przejściowo zdobyty przez miejscowe siły batalionu kozielskiego kpt. Leonarda Krukowskiego. Ponowne walki o Kędzierzyn miały miejsce 9 maja, kiedy to został zdobyty przez 1. pułk katowicki ppor. Walentego Fojkisa, nacierający od strony Sławięcic (zajął Kędzierzyn z dworcem kolejowym), i 2. pułk zabrski dowodzony przez kpt. Pawła Cymsa, nacierający od strony Bierawy (zajął Pogorzelec). Następnego dnia, 10 maja, powstańcy zdobyli Kłodnicę i port kozielski. W wyniku walk zdobyto znaczne ilości broni, żywności, tabor kolejowy i przejęto kontrolę nad strategicznym dworcem, linią kolejową oraz portem. Powstańcy umocnili się nad Odrą zgodnie z tzw. linią Korfantego, z planem włączenia tych terenów do państwa polskiego. W Kędzierzynie i okolicznych miejscowościach ustanowiono polską administrację cywilną, która trwała do 4 czerwca, kiedy to siły niemieckie wyparły powstańców z Kędzierzyna i okolic. Jednak walki obronne, mimo utraty tych terenów, nie dopuściły przed rozejmem do natarcia sił niemieckich na okręg przemysłowy. Mając to wszystko na uwadze, nie możemy pozwolić, by znaczenie walk o Kędzierzyn, bohaterstwo i odwaga walczących dowódców i żołnierzy poszły w zapomnienie w świadomości mieszkańców naszego miasta i wszystkich Polaków”.

Odpowiedź urzędu

Z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego w komitecie honorowym obchodów 100. rocznicy III powstania śląskiego nie ma przedstawicieli samorządów ani innych osób z naszego miasta czy powiatu, zwróciliśmy się do urzędu marszałkowskiego.

„Uprzejmie informuję, że uchwałą Zarządu Województwa Opolskiego z dnia 22 lutego br. w skład komitetu honorowego zostały powołane osoby zaangażowane w organizację wydarzeń upamiętniających 100. rocznicę III powstania śląskiego. Jednocześnie informuję, że - zgodnie z zapowiedzią marszałka Andrzeja Buły z pierwszego spotkania członków komitetu honorowego w marcu tego roku - lista osób tworzących komitet nie jest zamknięta i zawsze jest możliwość, aby instytucje czy organizacje, które zechcą dołączyć do tych obchodów, zgłosiły swoje propozycje zarówno wzbogacające skład samego komitetu, jak i organizowanych wydarzeń rocznicowych.

Koordynatorem działań rocznicowych w urzędzie marszałkowskim jest Departament Kultury, Sportu i Turystyki UMWO: [email protected] i to tam osoby i organizacje zainteresowane powinny zgłaszać swoje pomysły i inicjatywy związane z obchodami 100. rocznicy III powstania śląskiego. Informujemy również, że każda organizacja ma możliwość przekazywania – także do Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki UMWO – materiałów na temat wydarzeń upamiętniających 100. rocznicę III powstania śląskiego, organizowanych na terenie naszego województwa. Zostaną one zamieszczone w kalendarium wydarzeń rocznicowych na stronie www.powstancyslascy.pl, prowadzonej przez Archiwum Państwowe w Opolu, oraz na stronach internetowych Samorządu Województwa Opolskiego. Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych udziałem w godnym upamiętnieniu w naszym regionie 100. rocznicy III powstania śląskiego” – czytamy w odpowiedzi Violetty Ruszczewskiej z gabinetu marszałka, rzecznika prasowego.

Walory filatelistyczne

Trzeba też wyjaśnić naszym czytelnikom, skąd przedstawiciel stolicy Tatr w komitecie honorowym. Otóż w Zakopanem znajduje się dom z 1912 roku, zwany „Willą Elżbiecina”, którą w 1924 roku Wojciech Korfanty podarował swojej żonie. Obiekt został niedawno wyremontowany, a jego właściciele zadeklarowali, że udostępnią go celem upamiętnienia dyktatora powstania i wydarzeń na Górnym Śląsku.

Warto dodać, że filateliści z Wojskowego Koła nr 33 oraz Miejskiego Koła nr 15 w Kędzierzynie-Koźlu od wielu lat podejmują, wspólnie z Pocztą Polską i urzędem miasta, inicjatywy upamiętniające wydarzenia i postacie związane z historią naszego miasta i regionu poprzez wydawanie walorów pocztowo-filatelistycznych. Również z okazji 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego i bitwy o Kędzierzyn zostaną wydane okolicznościowe: kartki pocztowe, znaczki spersonalizowane oraz datowniki okolicznościowe. Zostanie też zorganizowany przewóz przesyłek pocztą kolejowo-motocyklową na trasie Gliwice – Kędzierzyn – Góra św. Anny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
wredniok1 03.05.2021 15:16
Nie jest łyso. Świadczy to jedynie o ignorancji umysłowej tych co składali kwiaty pod publiczkę by zyskać poklask takich jak ty. Jak zwykle POKO robi szopkę i tyle. Otóż W Kędzierzynie-Koźlu uroczyste obchody setnej rocznicy III powstania śląskiego, połączone z odsłonięciem tablicy pamiątkowej, zaplanowano na piątek 7 maja. Wydarzenie rozpocznie się o godz.12 pod pomnikiem Powstańców Śląskich na pl. Pamięci Rodła. Na Górze Św. Anny odbyły się 2 maja z udziałem między innymi Prezydenta RP. Jak czytałeś artykuł komitet honorowy zorganizuje około 300 przedsięwzięć i inicjatyw.

gege 02.05.2021 20:33
Pod trzema pomnikami w Kędzierzynie-Koźlu w 100 rocznicę powstania pojawiły się kwiaty. Od PiSu? Od jakichkolwiek władz? Od patriotów z rzekomo Patriotycznego Kędzierzyna? Nieeeeeeeeee! Od Platformy Obywatelskiej! I co łyso wam pseudopatrioci?

Jan Klepitko 01.05.2021 06:23
Trudno się dziwić, że” Opole” olało kozielski magistrat i p. prezydent oraz starościnę przy obchodach 100-lecia III Powstania Śl. Obydwie te panie sprawy obchodów uroczystości PATRIOTYCZNYCH, państwowych i narodowych w mieście oraz w powiecie mają w głębokim poważaniu.( czytaj w d...e) Namacalnym dowodem tego są od kilku lat obchody NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH, gdy w mieście wywiesza się dwie pomięte biało czerwone chorągiewki. A Urząd Miasta na tych obchodach reprezentują głównie „dyletanci ds. organizacyjnych” . SEKRETARZ Urzędu Miasta pan Romanowicz i SZEFOWA USC p. Fiołkowa.

mieszkaniec staczającego się Kędzierzyna-Koźla 30.04.2021 19:38
Prezydent miasta możliwości Sabina Nowosielska zdziwiona "Nie rozmawiano ze mną na ten temat i nie otrzymaliśmy żadnego pisma w tej sprawie." i " kędzierzyńskiego starostwa nie wpłynęło zaproszenie do udziału w komitecie. Dziwi to mieszkańców naszego miasta." Po: 1). nie dziwi to mieszkańców miasta, bo pani prezydent od dawna nie uczestniczy w uroczystościach państwowych związanych z państwem polskim. 2). Chętnie uczestniczy w uroczystościach w mieście by promować swą osobę i ładne wypaść na zdjęciach 3). Do marszu z błyskawicami promujących między innymi LGBT+ nikt jej nie zapraszał jak i radnych (no tak wartości Europejskie) 4). Wycieczkę na imprezę do Wiednia w ramach tzw. "promocji" miasta możliwości umiała wykazać inicjatywę by "zainteresować" jakiś tam inwestorów (nie widać efektów tego). 5. Samorządowców ze Strzelec Opolskich, Leśnicy, Korfantowa, Opola, a nawet Zakopanego nikt nie zapraszał, a umieli wykazać inicjatywę na to. Niech kobieta i radni z POKO przestaną robić z siebie pośmiewisko.

wredniok1 30.04.2021 19:17
Jak zwykle POKO włącznie z panią prezydent miasta możliwości w głębokim poważaniu takie uroczystości jak wszystkie uroczystości państwowe jak 11 listopada, 1 marca i inne. Na marszu propagującym LGBT+ było POKO. Ojejku jejku to takie Polskie i zarazem Europejskie.

wredniok 30.04.2021 17:07
a gdzie ci co na rondzie palą race ????????????????????????? zapomnieli ojejku jejku to takie Polskie

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Pełno tego jest w azotowych lasachData dodania komentarza: 20.04.2024, 13:54Źródło komentarza: Mieszkanka Azotów natrafiła na artefakt sprzed 80. lat?Autor komentarza: Marek KutekTreść komentarza: Witam znałem osobiście AdMa Żuka proszę o kontakt zDymitremData dodania komentarza: 20.04.2024, 10:31Źródło komentarza: Francuz szuka śladów swoich bliskich w KędzierzynieAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: Pan doktor Prokopczuk może jest specjalistą i to dobrym od serca jako mięśnia, ale dla człowieka serca, tego serca prawdziwego to nie ma. Materia większa od ducha. Przepłakałam przez jego "życzliwość" kilka godzin i dopiero miałam stres, i ciśnienie. Ale moje serce, to z mięśnia, wytrzymało. Może dobry lekarz ale człowiek bez serca.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:44Źródło komentarza: Obchodzimy Tydzień dla Serca. Doktor Janusz Prokopczuk opowiada jak o nie dbaćAutor komentarza: Wojciech RajchelTreść komentarza: Po co się kłócić o poparcie kandydatów ludzie! To takie proste... Zarząd Powiatowy Lewicy w Kędzierzynie-Koźlu miał prawo zadecydować o poparciu kandydata zgodnie ze statutem, gdyż podejmuje decyzje na obszarze powiatu zgodnie z art 39 e statutu, oskarżanie więc o jednostronne działanie Pana Andzeja Zębalę jest nie na miejscu bo Zarząd Powiatu jest organem statutowym , który działa zgodnie ze statutem kierując się wolą własną i głosem mieszkańców i decyzji nie tylko centralnej tylko realnego głosu tu organów z terenu. Jako szef Opzz popieram niezależną decyzję statutową i nie rozumiem ataku na Zarząd Rady Powiatu Lewicy w Kędzierzynie-Koźlu, zagranie wyborcze i polityczne jak dla mnie. Więc Andzej Zębala nie porządził się sam a Zarząd ma kompetencje statutowe do tego, co można owszem sprawdzić zanim się wywoła burzę. Każdy niech głosuje demokratycznie zgodnie z prawem po co takie rzeczy....pozdrawiamData dodania komentarza: 19.04.2024, 23:22Źródło komentarza: Czy struktury Lewicy w Kędzierzynie zostaną rozwiązane?Autor komentarza: LewicowiecTreść komentarza: A co to ta nowa lewica? Kto w mieście? Ten Rajchel? On z Piaseckim trzyma, a w poprzednich wyborach z Marceliną się fotografował. Przegnać te farbowane lisy gdzie pieprz rośnie.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 20:40Źródło komentarza: Czy struktury Lewicy w Kędzierzynie zostaną rozwiązane?Autor komentarza: Skazany czy nie?Treść komentarza: Skazany czy nie?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna