Na bycie strażakiem nie jest za późno. Dowiedz się, jak nim zostać

  • 05.05.2021, 12:16 (aktualizacja 05.05.2021, 13:32)
  • Źródło: strazacki.pl
Na bycie strażakiem nie jest za późno. Dowiedz się, jak nim zostać Foto. Rafał Pulkowski
Który chłopiec, a może i dziewczyna nie marzyli o zostaniu strażakiem? Takie pomysły rodzą się także w głowach dorosłych. I większość ma szansę nim zostać - jeśli nie w państwowej, to w ochotniczej służbie.

Jak zostać strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej?
Aby zostać członkiem czynnym - czyli tym, co preferuje do uczestnictwa w działaniach ratowniczych - musimy mieć ukończone 18 lat. Dalej musimy znaleźć jednostkę w najbliższej nam okolicy lub jednostkę, która nas interesuje. Następnie musimy dowiedzieć się w samej jednostce, czy prowadzi ona nabór nowych członków. Jeżeli tak, to musimy wtedy najczęściej złożyć deklarację chęci przyjęcia do jednostki. Powinniśmy również w tym momencie zapoznać się ze statutem OSP, który jest głównym wykładnikiem praw i obowiązków w danej OSP (czyli w stowarzyszeniu) no i oczywiście podjąć decyzję, czy postanowienia statutu nam odpowiadają.

Już po przyjęciu, aby móc uczestniczyć w działaniach ratowniczych musimy:
- przejść badania lekarskie
- ukończyć szkolenie podstawowe ratowników OSP.


Jak zostać strażakiem Państwowej Straży Pożarnej?
Kolejna droga, żeby uczestniczyć w działaniach dotyczy służby strażackiej, jako funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej. Aby zostać strażakiem zawodowym mamy dwie opcje. Pierwsza droga, to służba przygotowawcza, drugą  jest służba kandydacka.

Służba przygotowawcza, czyli tzw. "nabór z ulicy polega na wzięciu udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym, które jest ogłaszane przez komendę powiatową lub miejską. Aby móc wziąć udział w postępowaniu kwalifikacyjnym musimy:
- posiadać obywatelstwo polskie
- być niekarany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe
- posiadać co najmniej wykształcenie średnie
- złożyć wymagane dokumenty

Po spełnieniu powyższych wymagań będzie przeprowadzona ocena złożonych dokumentów (w tym dodatkowych kwalifikacji i wykształcenia) oraz zostanie przeprowadzony test sprawności fizycznej.

Test składa się z podciągania na drążku, biegu po kopercie, próby wydolnościowej. Opcjonalnie może być przeprowadzony test kompetencyjny.

Po tym etapie bierzemy jeszcze udział w dwóch testach: wejściu po drabinie mechanicznej i sprawdzianie z pływania. Po przejściu tych etapów następuje podsumowanie naszych wyników. Jeżeli jesteśmy szczęśliwcami i zostaliśmy przyjęci, wtedy jesteśmy kierowani na badania lekarskie i kurs podstawowy w zawodzie strażak. Po ukończeniu kursu podstawowego przez 3 lata jesteśmy stażystą w JRG.

 

Służba kandydacka polega na wybraniu jednej z 4 szkół pożarniczych (Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Szkoły Centralnej PSP lub Szkół Aspirantów PSP) i wzięciu udziału w naborze. Aby jednak móc wziąć udział w naborach do szkół musimy spełnić następujące wymagania:
- posiadać obywatelstwo polskie
- być niekarany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe
- nie przekroczyć 25 roku życia
- posiadać świadectwo dojrzałości (wymaga się, aby w części pisemnej egzaminu dojrzałości przystąpić do egzaminu z przedmiotów: matematyka i język obcy oraz jednego z dodatkowych przedmiotów: fizyka, chemia, informatyka albo biologia)

Jeżeli spełniamy te wymagania i złożyliśmy odpowiednie podanie o udział w naborze, następnie weźmiemy udział w testach sprawnościowych. Na testy sprawnościowe przypadają:
- podciąganie na drążku
- biegu po kopercie
- próbę wydolnościową
- wejście na drabinę mechaniczną
- test z pływania
Po pozytywnym przejściu testów sprawnościowych jesteśmy kierowani na badania lekarskie, a po ich pozytywnym zakończeniu zostajemy uczniami danej szkoły. Nauka (czyli służba kandydacka) trwa 4 lata w SGSP i 2 lata w CS/SA.

Źródło: strazacki.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe