Kolejna tarcza antykryzysowa. Wsparcie otrzymają m.in. salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz sklepy w galeriach handlowych

  • 06.05.2021, 08:22
  • Źródło: ZUS
Kolejna tarcza antykryzysowa. Wsparcie otrzymają m.in. salony kosmetyczne…
Kolejni przedsiębiorcy z kilkudziesięciu branż mogą już składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 r. Taką opcję przewiduje najnowsza odsłona tarczy antykryzysowej. ZUS będzie przyjmował wnioski o umorzenie do końca czerwca przez Platformę Usług Elektronicznych.

- Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 r. Pojawi się też możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego. Najnowsza wersja tarczy zakłada, że ze zwolnienia z opłacania składek będzie mogło skorzystać ponad 400 tysięcy firm w kraju i na Opolszczyźnie. Kwota wsparcia do wykorzystania to około 2,5 mld zł – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.

Z tarczy antykryzysowej 9.0 będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy z 46 branż, które już wcześniej otrzymały pomoc oraz 17 kolejnych rodzajów działalności, w tym m.in.: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

- Do tej pory opolski oddział ZUS umorzył przedsiębiorcom, firmom i osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą w regionie składki na kwotę około 320 mln zł, a sprawy 96,4 procent wnioskodawców miało pozytywne rozstrzygnięcie. Od ponad roku realizujemy kolejne elementy tarczy antykryzysowej. Jednym z kluczowych narzędzi  pomocy pracodawcom i samozatrudnionym jest to, że jeśli złożą odpowiedni wniosek to nie muszą opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i pozostałe fundusze – dodaje Sebastian Szczurek.

O wsparcie mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 r. i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r. Nowością jest tu więc możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii.

Nowa odsłona tarczy wprowadza także zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe