Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców został wydłużony

  • 12.05.2021, 08:26
  • Źródło: ZUS
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców został wydłużony
Dzieci z klas 1-3 podstawówek wróciły już do szkół. Jednak w przypadku nagłego zamknięcia placówki edukacyjnej z powodu koronawirusa, rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Ta opcja została wydłużona do 23 maja.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko gdy szkoła, żłobek, przedszkole zostały zamknięte, ale też jeśli konkretna placówka funkcjonuje w ograniczonym zakresie i nie jest w stanie zaopiekować się wszystkimi dziećmi. 

Zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Warunkiem wypłaty świadczenia jest podleganie przez rodzica ubezpieczeniu chorobowemu.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do puli 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, który przysługują rodzicom na ogólnych zasadach. Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzicie, którzy sprawują osobistą opiekę nad dzieckiem do 8. roku życia. Ponadto rodzice dzieci w wieku do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

ZUS nie wypłaci zasiłku, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny.

Nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe