Dąb poświęcony przez papieża Franciszka posadzony ku czci powstańców śląskich

  • 12.05.2021, 15:27
  • Źródło: Urząd miasta
Dąb poświęcony przez papieża Franciszka posadzony ku czci powstańców śląskich
Przy siedzibie Nadleśnictwa Kędzierzyn posadzono dąb poświęcony przez papieża Franciszka. Wyjątkowe drzewo będzie przypominać o tych, którzy 100 lat temu walczyli i oddali życie w III powstaniu śląskim.

Uroczyste posadzenie “Dębu Niepodległości” - drzewa, które  23 maja 2018 roku zostało poświęcone w Watykanie, odbyło się 12 maja. Leśnicy specjalnie na tę okazję zachowali jedną ze 101 sadzonek pobłogosławionych przez papieża.

W lasach otaczających dzisiejszy Kędzierzyn-Koźle toczyły się ciężkie walki, w których mogło zginąć nawet półtora tysiąca powstańców. To właśnie im dedykowany jest ten żywy pomnik.

Na terenie siedziby nadleśnictwa podziwiać można również wystawę Instytutu Pamięci Narodowej pt. “Ojcowie Niepodległości”. Składa się ona z grafik naturalnej wielkości, przedstawiających osoby mające ogromny wkład w walkę o niepodległość i kształtowanie się polskiej państwowości.    

W uroczystości wzięli udział leśnicy z Nadleśnictwa Kędzierzyn oraz przedstawiciele władz samorządowych. Gminę Kędzierzyn-Koźle reprezentował zastępca prezydenta Wojciech Jagiełło.

 

Źródło: Urząd miasta

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe