Dobry początek roku dla spółki z Kędzierzyna-Koźla. Grupa Azoty ZAK zwiększyła przychody i zyski

  • 14.05.2021, 13:05
  • Źródło: Grupa Azoty ZAK S.A.
Dobry początek roku dla spółki z Kędzierzyna-Koźla. Grupa Azoty ZAK zwiększyła…
Grupa Azoty ZAK S.A. 13 maja opublikowała raport finansowy za pierwszy kwartał tego roku. Kędzierzyńska spółka w tym czasie osiągnęła zysk netto w wysokości 59 mln zł (wzrost o 20 proc. w stosunku do analogicznego kwartału 2020 r.) oraz przychodami na poziomie 575 mln zł (wzrost o 11 proc.).

Wynik EBITDA spółki z Kędzierzyna-Koźla wyniósł 100 mln zł (wzrost o 10 proc.). Na osiągnięte przychody wpłynęła w niemal równym stopniu działalność segmentów: Nawozy i Oxoplast (odpowiednio: 47 proc. i 45 proc. udziału w przychodach). 

Grupa Azoty ZAK może zaliczyć pierwszy kwartał 2021 r. do udanych. Spółka wypracowała optymalne wyniki mimo trudnej sytuacji na rynku surowcowym, gdzie odnotowano znaczny wzrost cen propylenu i gazu ziemnego, który odczuł zwłaszcza segment Nawozy. Na korzyść przemawiała sytuacja na rynku alkoholi OXO i plastyfikatorów.

Segment Nawozy

Pierwszy kwartał w segmencie Nawozy upłynął pod znakiem drastycznego wzrostu cen gazu ziemnego na poziomie ponad 70 proc., co doprowadziło do obniżenia wyniku EBITDA i poziomu marży. Dzięki efektywnej polityce handlowej i dobrej sytuacji rynkowej po stronie cenowej przychody segmentu ukształtowały się na poziomie 272 mln zł (wzrost o 7 mln zł w stosunku do roku poprzedniego).

Artur Kamiński - prezes zarządu Grupy Azoty ZAK

Ostatnie miesiące przyniosły również nowość w portfolio Grupy Azoty ZAK. - Bazując na zainteresowaniu rynku zdecydowaliśmy o rozpoczęciu produkcji nawozu płynnego RSM S 28-5, ze zwiększoną zawartością siarki. Liczymy, że spotka się z zainteresowaniem naszych odbiorców i będzie odpowiedzią na ich potrzeby - mówi Artur Kamiński, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

Segment Oxoplast

W segmencie Oxoplast nastąpiła poprawa zarówno w zakresie odnotowanych przychodów, jak i wyniku EBITDA oraz osiągniętych marż. Kluczowym czynnikiem był utrzymujący się popyt na plastyfikatory oraz alkohole OXO. Alkohole oraz aldehydy wygenerowały blisko 70 proc. przychodów segmentu.

W równym stopniu korzystna okazała się sytuacja na rynku walut (wysoki poziom kursów EUR i USD) i rynku spot (znaczący wzrost cen produktów). Przychody Segmentu ukształtowały się na poziomie 261 mln zł, co oznacza wzrost o 48 mln zł w stosunku do analogicznego kwartału 2020 r.

Inwestycje

Na realizację inwestycji w pierwszym kwartale 2021 r. Grupa Azoty ZAK S.A. przeznaczyła 13,4 mln zł. Do kluczowych projektów należą zadania wchodzące w skład Nowej Koncepcji Energetycznej, budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz wdrożenie technologii dozowania tlenu do instalacji kwasu azotowego TK IV i TK V, która zaowocowała ośmioprocentowym zwiększeniem produkcji kwasu azotowego.

Źródło: Grupa Azoty ZAK S.A.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe