Konserwator zabytków zabronił stawiania lodówek na lody i napoje w ogródkach na kozielskim rynku

  • 14.05.2021, 14:38
  • Rafał Pulkowski
Konserwator zabytków zabronił stawiania lodówek na lody i napoje w ogródkach…
Na rynku w Koźlu powstaną ogródki gastronomiczne na rynku w Koźlu, ale nie kupimy w nich lodów i zimnych napojów. Przynajmniej na razie. Powody takiej decyzji tłumaczy powiatowy konserwator zabytków.

Zaledwie 13 maja pisaliśmy o tym, że kozielski rynek zacznie żyć i powstaną na nim ogródki gastronomiczne. Przeczytacie o tym tutaj: Kozielski rynek zacznie żyć. Powstaną na nim ogródki gastronomiczne.

To się oczywiście nie zmieni. Ale czy słowo  "gastronomiczne" jest nadal na miejscu? Okazuje się, że powiatowy konserwator zabytków zakazuje stawiania lodówek z lodami i zimnymi napojami w ogródkach na płycie rynku.

- Uważam, że założenia konserwatora są bardzo konserwatorskie. Może wynika to z tego, że nigdy nie było takich ogródków na naszym rynku. Przeboleję zakaz sadzenia tuj, ale zakazu podawania lodów już nie. O to będę walczyć, aby konserwator nie było taki konserwatywny - powiedziała Sabina Nowosielska, prezydent miasta.

Według powiatowego konserwatora zabytków nie dopuszcza się w obrębie ogródków barów, barków, roll-upów, lodówek i innych tym podobnych urządzeń technicznych oraz obiektów. Nie dopuszcza się też elementów wyposażenia o niskich wartościach estetycznych, dysharmonizujących z całością - co akurat jest zrozumiałe. Ale brak lodówki na lody i napoje?

- Rzadkością jest, aby w obrębie ogródków sezonowych znajdowały się lodówki, bary, barki i tym podobne urządzenia. Oczywiście, że możemy dać i takie przykłady np. z pobliskiego Rybnika i Raciborza. Tyle, że w ostatnich 2-3 latach tamtejsze władze samorządowe przepracowują przepisy lokalne i dążą do poprawy ładu przestrzennego i estetyki na obszarze historycznych części miasta. Od lat powszechne jest również, że władze miast wypracowują dokumenty, które regulują zasady sytuowania oraz standardów jakościowych ogródków gastronomicznych. Nie dotyczy to tylko popularnych miejsc turystycznych takich jak: Kraków, Wrocław, Toruń czy Gdańsk, ale również tych mniejszych i mniej popularnych. Dokumenty takie w różnej formie posiadają m. in. pobliskie Rybnik, Racibórz, Opole czy Nysa. Ich przyjęcie zazwyczaj poprzedzają wielostronne konsultacje, a w przypadku przestrzeni miejskich objętych ochroną konserwatorską, swoje stanowisko przedstawia również konserwator zabytków. W przypadku Kędzierzyna-Koźla dokumentu takiego nie ma - tłumaczy powiatowy konserwator zabytków Grzegorz Naumowicz.

Rafał Pulkowski

Czy jesteś za tym, aby na kozielskim rynku funkcjonowały ogródki letnie?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

art beee
art beee 16.05.2021, 01:04
Sorry. Ale ten pan konserwator to raczej się nadaje do produkcji konserw. Bo z zabytkami chyba nie wiele ma wspólnego
nierobot
nierobot 15.05.2021, 23:09
A można jakiś wywiad z tym konserwerem zrobić, dając zdjątko japy?
S***syn 555
S***syn 555 15.05.2021, 21:31
I *** niech ta banda brudasów Siedzi i niszczy rynek
mieszkaniec
mieszkaniec 15.05.2021, 14:01
Zegar słoneczny wylądował na placu muzealnym, więc nie jest juz talizmanem i przedmiotem nauki dzieciaków przechodzących przez Rynek. Nie pasował konserwatorowi !!!!
Fontanna odnowiona podoba sie komuś? Konserwatorowi !!!
Róże, koło których wstyd przechodzić z kimś spoza KK, a konserwator pozwolił !!!
Park zabytkowy, czy to konserwator zezwolił na mniej niz minimum miejsc z ławkami i koszam ???
Pani Prezydent, co Pani na takie "pomysły" i podejście do mieszkańców?
Stefan
Stefan 15.05.2021, 10:46
Ludzie przecież we na rynkach w Opolu, Wrocławiu, Brzegu i innych miastach serwuje się jedzenie i napoje do ogródków. Nie ma żadnych lodówek czy barów z piwem! W Raciborzu są, ale za rok ich nie będzie albo będą wyraźne wymogi jakie mogą być. O przestrzeń miejską dba jej właściciel a konserwator jest jedynie jedną ze stron, które musi wziąć pod uwagę i wypracować z nim standardy. W Kentucky oczywiście musi być inaczej, szkoda, że konserwator się nie zgodził na małpi gaj na rynku jaki kiedyś zaproponowały władze miasta. Wtedy bylibyśmy pośmiewiskiem na całą Polskę.
Mieszkanka.
Mieszkanka. 14.05.2021, 23:10
Koźle i tak już umiera ,zero kawiarenek ,jakiejś małej restauracyjki. Tu nie chodzi o covid,ale ogólnie. Można podjechać do Raciborza na rynek i zobaczyć jak żyje ,miasto,jak przyciąga do siebie klientów . A Koźle co?
Miki
Miki 14.05.2021, 22:11
A i jeszcze jedno. Czy lodowka w kuchni pana konserwatora harmonizuje z wykonczeniem kuchni, domu, dzielnicy? Czy to zbedny gadzet???
Miki
Miki 14.05.2021, 22:08
Przeciez to jawna polityczna zagrywka, a wydawalo sie, ze wladzy powinno zalezec na dobru ludzi. A tu prosze, konserwator zabytkow... ale jak o kase to chetnie, a wlasnie z tych lodow beda podatki. Zatem konserwator jest bogaty skoro podatkow nie chce i dotego chce dobic przesiebiorcow. No tak, mamy pic darmowa wode z fontanny hehe. Goraca.... bo beton bedzie ja gotowal na maxa w upalne dni.
Xxx
Xxx 14.05.2021, 18:34
A co ? Lodówki dysharmonizują z betonem ????? A tak na marginesie to lepiej przeboleć zakaz stawiania lodówek z lodami niż zakaz sadzenia tui , no bo po co ma być zielono i ładnie na betonowej płycie - prawda ?
Holdek
Holdek 14.05.2021, 18:22
W niedalekim Raciborzu chyba jest inny konserwator - rynek dużo ładniejszy a mimo to pozwolił wybudować budynek handlowy w ogóle nie harmonizujący (moim zdaniem) z całością. Ogródki co roku na rynku sprzedają lody z lodówek i napoje z rol barów,
Rychu, taki lepszy Ryszard
Rychu, taki lepszy Ryszard 14.05.2021, 16:12
Konserwujemy zabytki, ale Ci którzy je budowali nie mieli nic przeciw handlowi na rynku, bo od tego był właśnie rynek kozielski, miejscem handlu. Widać to na zdjęciach przed nastaniem socjalizmu i obecnego komunizmu. Skuteczny sposób na odstraszenie i tak niewielu spacerowiczów znalazł Konserwator, sprawia że rynek eksploduje życiem.
Jadę do Wrocławia zapytać konserwatora jak on mógł na ogródki pozwolić i lody...
A lodziarzom proponuję okleić lodówki drewnem, niech to będzie przypominało średniowieczną skrzynię na bieliznę.
mieszkaniec
mieszkaniec 14.05.2021, 15:50
Gdzie był ten konserwator zabytków jak robili ten beton?
Defe
Defe 14.05.2021, 15:18
Przecież to rudery a nie zabytki🤣😂😅

Pozostałe