Jak dobrać rozmiar kanapy do wnętrza?

  • 19.05.2021, 11:43
  • Materiał partnera
Jak dobrać rozmiar kanapy do wnętrza?
Ozdobna bądź bez wzorów, rozkładana lub bez tej funkcji, z poduszkami, pledem i wieloma innymi elementami - kanapa może być przeróżna. Jest ona jednak zawsze bardzo ważnym elementem wnętrza, niezależnie od jego wielkości. Jest miejscem spotkań, a jednocześnie może pełnić funkcję przenocowania gości. Opcji jest wiele, ale nie zmienia to faktu, że rozmiar kanapy należy dobrać w zależności od wnętrza, aby zapewnić pełnię funkcjonalności. Jak to zrobić?

Kanapa i telewizor - centrum rozrywki

Na dzisiejszy klasyczny salon składa się kanapa, jak i telewizor, który zamieszczony jest na ścianie bądź specjalnych meblach. Takie centrum rozrywkowe pozwala na wspólne oglądanie najnowszych produkcji filmowych, czy granie w ulubione gry na konsoli. Odległość tych dwóch elementów salonu jest kluczowa przy doborze rozmiaru kanapy, choć początkowo może nie być jasne, dlaczego tak jest.

Im większy telewizor, tym dalej powinniśmy od niego siedzieć, aby zachować odpowiednią perspektywę i po prostu dbać o zdrowie naszych oczu. Im większa odległość od telewizora, tym mniej zostaje miejsca na kanapę, gdyż musi ona zostać ustawiona dalej. Jest to aspekt często pomijany, ale bardzo ważny. Jeśli decydujemy się na kanapę, warto zastanowić się nad jej ustawieniem w pomieszczeniu. Im więcej będziemy mieli miejsca dostępnego miejsca, tym większą sofę do salonu możemy dobrać. Jednak to nie zawsze jest najlepsza opcja.

Rozmiar pomieszczenia a kanapy

O dziwo, z racji na mniejszą ilość opcji, dużo łatwiej dobrać kanapę w małym salonie. Nie ma wtedy mowy o zbyt dużym rozmiarze, gdyż cała funkcjonalność pokoju zostałaby obniżona. Jednak z dużymi pomieszczeniami jest tak, że funkcjonalność może zostać bez usterek, ale za to walory estetyczne mogą ucierpieć. Wszystko to przez to, że bardzo łatwo o komiczny efekt, gdy w salonie ustawimy jedną, wielką kanapę, która nie będzie akompaniowana innymi siedziskami. Dlatego warto wybierać wtedy narożniki, które zdecydowanie lepiej dopasowują się estetycznie. Można również zakupić dwie przeciętnej wielkości kanapy. Wtedy można je ustawić naprzeciwko siebie, a pomiędzy nimi ustawić stolik do kawy - okoliczny kominek sprawi, że będzie to bardzo przytulne miejsce, gdzie telewizor nie jest koniecznością. 

Funkcjonalność kanapy

Kluczowym aspektem jest to, do czego tak naprawdę potrzebujemy kanapy. Jedni będą jej potrzebować tylko jako siedzisko w centrum rozrywkowym, a w innych wypadkach ktoś będzie często na niej sypiał. Kanapa, która nie będzie miała funkcji rozkładania bądź po prostu nie będziemy mieli w planach tego robić, może być większa, aby pomieścić więcej siedzących osób. Z drugiej strony, jeśli często ktoś będzie na niej nocował, bardzo ważne jest, aby było wystarczająco dużo miejsca do tego, aby można było ją swobodnie rozłożyć i wciąż mieć swobodę chodzenia po pomieszczeniu. 

Oczywiście, oprócz rozmiaru, jest bardzo wiele kwestii, które trzeba rozważyć przed wyborem kanapy - jej aspekty estetyczne będą kluczowe, aby salon się dobrze prezentował. Jednak rozmiar jest czymś, który trzeba dobrać na samym początku, gdyż praktyczność przy codziennym użytkowaniu jest najważniejsza. 

Materiał partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe