Środa, 19.06.2019

Przedsiębiorstwa kołem napędowym samorządów

  • 11.04.2019, 12:34 (aktualizacja 12.04.2019, 12:43)
  • W
Przedsiębiorstwa kołem napędowym samorządów W Od lewej: Rajmund Frischko, Henryk Galwas, Roland Wrzeciono i Kamil Piela
Pierwsze takie przedsięwzięcie w Cisku. Instytucje okołobiznesowe i przedsiębiorców zaproszono na pierwsze forum gospodarcze w gminie Cisek. Przedstawiono rozwiązania związane z pozyskiwaniem środków zewnętrznych i nowych pracowników, a także sposobami kredytowania.

- Każdy burmistrz, wójt, prezydent, który chce mieć wpływ na rozwój swojej gminy, musi współpracować z przedsiębiorcami - podkreśla wójt gminy Cisek Rajmund Frischko. Z jego inicjatywy zorganizowano spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Cisku.

- Przedsiębiorstwa przede wszystkim zatrudniają pracowników, czyli osoby zamieszkujące na naszym terenie mogą liczyć na stałą i bezpieczną pracę, wynagrodzenie. Ma to wpływ na osiedlanie się nowych osób na naszym terenie. Wszystko to przekłada się na budżet gminy, a przez to na nasze wydatki na infrastrukturę, oświatę, zdrowie, sport czy kulturę. Tak że przedsiębiorstwa i samorząd to wspólny organizm - podkreśla włodarz.

W gminie Cisek funkcjonuje ponad 300 firm. Wśród nich zarówno przedsiębiorstwa zatrudniające po kilkaset osób, jak i małe rodzinne firmy, które funkcjonują od niedawna.

- To państwo są filarem rozwoju naszej gminy - powiedział wójt, witając gości. - Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie pozwoli stworzyć dobry klimat, sprzyjający rozwojowi gospodarczemu w naszej gminie, a dzisiejszy program będzie miał wpływ na rozwój państwa działalności.

Siła w jedności

O tym, że warto się zrzeszać, przekonywał prezes Zarządu Opolskiej Izby Gospodarczej Henryk Galwas, otwierając cykl prezentacji. Na początku podzielił się swoimi spostrzeżeniami.

- Jest mi niezmiernie miło, że po 57 latach, od kiedy wyprowadziłem się z Ciska do Opola, goszczę na forum. Z ogromnym sentymentem tu wracam, często tu bywam - mówił prezes OIG. Wspominał również swojego przyjaciela, śp. ks. Pawła Nimptscha.

Korzyści płynące z przystąpienia do organizacji - jak kierowana przez Henryka Galwasa - to przede wszystkim ochrona i reprezentacja interesów zrzeszonych w niej przedsiębiorców oraz tworzenie warunków do rozwoju ekonomicznego i organizacyjnego członków.

Scharakteryzował krótko funkcjonującą od niemal trzech dekad, działającą na wielu płaszczyznach, instytucję okołobiznesową, którą kieruje. Izba zrzesza ponad 400 firm z województwa opolskiego i innych regionów Polski. Jest instytucją non profit.

- Nie jest dotowana przez żaden samorząd czy instytucję. Utworzyli ją przede wszystkim przedsiębiorcy - podkreślał Henryk Galwas, dodając, że to sami przedsiębiorcy dbają, by izba funkcjonowała, i próbują pomagać finansowo, by mogła się rozwijać.

Kolejny prelegent, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Roland Wrzeciono, zaprezentował przedsiębiorcom ofertę, z jaką wychodzi Samorząd Województwa Opolskiego, w którego imieniu działa OCRG, będąc jego jednostką budżetową.

- W ubiegłym roku podjęliśmy decyzję, aby wyjść poza Opole, ponieważ działamy dla całego województwa. Jeśli pojawiają się zaproszenia z poszczególnych gmin, chcemy być na nich obecni, tak by dotrzeć z naszą ofertą do jak najszerszej grupy przedsiębiorców - mówił dyrektor Wrzeciono.

Jego prezentacja obejmowała cztery obszary: dotacje, inicjatywy własne OCRG, pożyczki i fundusze zwrotne oraz projekty własne realizowane przez OCRG, skierowane do przedsiębiorców.

Rekordowe wypłaty

- Ubiegły rok był rekordowy pod względem wypłaconych środków finansowych. W sumie na konta przedsiębiorców zostało przelane ponad 164 mln zł, z czego 100 mln zł stanowiły dotacje. To zasługa przede wszystkim przedsiębiorców, którzy sprawnie wdrażają programy - zaznaczył dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Wśród instytucji, których przedstawiciele prezentowali swoją ofertę, znalazł się Powiatowy Urząd Pracy w Kędzierzynie-Koźlu. Reprezentowały go Katarzyna Dradra i Aleksandra Neuwald.

Przedstawiły przedsiębiorcom usługi i instrumenty rynku pracy, jakimi dysponuje placówka, w tym staże, refundacja stanowisk pracy, prace interwencyjne, poradnictwo zawodowe dla pracodawców wkraczających na nowy rynek pracy.

W spotkaniu uczestniczył również Kamil Piela z Fundacji Rozwoju Śląska. Wspiera ona w działaniach na rzecz rozwoju Śląska oraz inicjatyw lokalnych we wszystkich dziedzinach życia społecznego z preferencją małych i średnich, a zwłaszcza rodzinnych przedsiębiorstw.

W

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe