Właściwa pielęgnacja układu hamulcowego pojazdu

  • 20.05.2021, 12:47
  • a
Właściwa pielęgnacja układu hamulcowego pojazdu
Układ hamulcowy samochodu jest najistotniejszym elementem pojazdu, od sprawności którego zależy bezpieczeństwo kierowcy, jego pasażerów i innych użytkowników drogi.

Płyn hamulcowy pojazdu

Układ hamulcowy wypełniony jest płynem odpornym na temperaturę. Każda generacja cieczy ma inną temperaturę wrzenia. Do najbardziej popularnych należą DOT3, DOT4 i DOT5.1, o temperaturach wrzenia 205, 230 i 260° C.

Można też znaleźć płyn silikonowy DOT5, opracowany specjalnie dla amerykańskich sił zbrojnych, a także płyn sportowy (ale nie przyda się w zwykłym samochodzie).

Ogólnie rzecz biorąc, rodzaj płynu i temperatura są określone przez producenta na opakowaniu produktu. Przy wyborze należy zwracać uwagę na zalecenia techniczne producenta samochodu.

 

Jak wymienić płyn hamulcowy?

Najprostszym sposobem wymiany płynu hamulcowego jest spuszczenie starego płynu za pomocą strzykawki, a następnie wlanie nowego płynu i rozprowadzenie go w układzie poprzez pompowanie (najpierw należy wcisnąć pedał hamulca, a po wciśnięciu pedału do oporu odkręcić i zamknąć szczeliny na kolejnych zaciskach).

Procedurę należy powtarzać do momentu, aż przez rurkę na odpowietrzniku popłynie nowy, czysty płyn. Następnie należy regularnie sprawdzać, czy poziom płynu w zbiorniku wyrównawczym nie osiągnął dna, w przeciwnym razie do układu dostanie się powietrze i trzeba będzie go usunąć.

Przy samodzielnej wymianie płynu występuje kilka osobliwości. Najpierw należy zadbać o to, aby dostarczyć zużyty płyn do punktu zbiórki w celu recyklingu. Zwykłe wylanie go jest wysoce niepożądane. Po drugie, jeśli nie zmieniałeś go przez dłuższy czas, istnieje ryzyko przypadkowego złamania śruby podczas odkręcania odpowietrznika.

W serwisie wykorzystywane są specjalne zestawy podciśnieniowe, które odsysają zużyty płyn z układu - wystarczy dolać płyn do zbiornika.

 

Jak określić zużycie przednich klocków hamulcowych?

Oznaki zużycia przednich klocków hamulcowych:

Zmierzyć grubość klocków hamulcowych, aby określić stopień ich zużycia. Klocki hamulcowe należy wymienić, jeśli ich grubość jest mniejsza niż 1,5 mm. Czujniki w kabinie pojazdu (mechaniczne lub elektroniczne) często informują, kiedy należy to zrobić.

Zaleca się wymianę przednich klocków hamulcowych co 20.000 do 25.000 kilometrów oraz każdorazowo przy wymianie tarcz hamulcowych.

 

Ważne punkty podczas wymiany klocków hamulcowych:

Do wymiany klocków hamulcowych potrzebne są: komplet okładzin ciernych, smar miedziany, komplet kluczy o odpowiednim rozmiarze, podnośnik, ściągacz lub ewentualnie rurka i szczotka druciana.

 

Dlaczego podkładki mogą się szybko zużywać?

Czynniki, które przyczyniają się do szybkiego zużycia klocków hamulcowych to:

- uszkodzenia elementów układu hamulcowego;

- uszkodzenie mechanizmu hamulcowego;

- Błędy w montażu klocków hamulcowych, tarczy lub zacisku;

- montaż części o niskiej jakości.

Aby przedłużyć żywotność klocków hamulcowych, zwróć uwagę na swój styl jazdy. Należy również regularnie serwisować pojazd i używać części wysokiej jakości.

Sposób postępowania przy wymianie klocków hamulcowych:

 

Informacje zaczerpnięte ze źródeł:

https://autokult.pl/892,jak-wymienic-klocki-hamulcowe

https://www.wyborkierowcow.pl/jak-wymienic-plyn-hamulcowy-samdzielna-wymiana-plynu-hamulcowego/

https://www.autodoc.pl/czesci-zapasowe/klocki_hamulcowe_o_wysokiej_effecznosci-12327

 

a

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe