czwartek, 28 marca 2024 21:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Obchody Dnia Kadeta nie tylko w Kędzierzynie-Koźlu

Szczególnie w 2021 roku, w którym przypada 100 rocznica III Powstania Śląskiego, Dzień Kadeta ma swoją symboliczną wymowę. Uroczystości z tej okazji nie brakuje w naszym regionie, tak bardzo doświadczonym przez ważne wydarzenia historyczne. Organizatorem obchodów jest Fundacja Orląt Opolskich.
  • Źródło: Fundacja Orląt Opolskich
Obchody Dnia Kadeta nie tylko w Kędzierzynie-Koźlu

Autor: Apel Pamięci pod pomnikiem Bojowników o Wyzwolenie Śląska zaplanowany jest na sobotę 22 maja o godz. 14.30

Przypomnijmy, Dzień Kadeta to święto, które ustanowił marszałek Józef Piłsudski w 1930 roku. Natomiast 21 maja to data rozpoczęcia walk na Górze św. Anny w czasie III Powstania Śląskiego oraz rocznica śmierci najmłodszego z poległych kadetów, szesnastoletniego Karola Hieronima Chodkiewicza (1904 -1921).

- Z obowiązku dbania o pamięć historyczną polskiego Śląska oraz pamięć najbliższych, którego nie zdejmie z nas nikt z żyjących, biorąc na swe barki cały ciężar organizacyjno-finansowy w imieniu rodzin poległych kadetów, zapraszam Państwa na organizowane w dniach 22-23 maja 2021 roku w Kędzierzynie-Koźlu, Gogolinie, Leśnicy oraz Górze św. Anny Ogólnopolskie Obchody Dnia Kadeta „Szlakiem Orląt Opolskich - Kadetów poległych i walczących o polskość Ziemi Opolskiej podczas Powstań Śląskich”, połączone z uczczeniem 100 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego - mówi prezes Fundacji Orląt Opolskich Mieczysław Kuleszyński, dodając, że jest to jedyne święto, jakie w wielowiekowej historii państwowości polskiej zrodziła Ziemia Opolska.

O Mieczysławie Kuleszyńskim, jego przywiązaniu do tradycji i bogatych tradycjach rodzinnych, pisaliśmy już na łamach „Lokalnej” w zeszłym roku > Jest dumny ze swoich przodków

Harmonogram Obchodów Dnia Kadeta A.D. 2021:

Koźle 22 maja 2021 r. (sobota)

1. Koźle - godz. 12.00-13.00 kościół p.w. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej ul. Złotnicza 12. Msza w intencji śląskich książąt piastowskich. Inauguracja Ogólnopolskiego Obchodów Dnia Kadeta.

2. Koźle - godz. 13.00-14.15 Muzeum Ziemi Kozielskiej ul. J.I. Kraszewskiego 5A. Wykład „Nasi Książęta Kozielscy” oraz „Powstania Śląskie a Polska Piastowska”.

3. Koźle (park nad Odrą nieopodal muszli koncertowej) godz. 14.30-15.00. Apel Pamięci pod pomnikiem Bojowników o Wyzwolenie Śląska. Udział pocztów sztandarowych, przemówienia okolicznościowe, złożenie wiązanek kwiatów.

4. Koźle (przystań „Szkwał”) godz. 15.00-17.00, rejs statkiem „Silesia” przez „Kozielską Krainę Rzek”. (ilość miejsc ograniczona, organizatorzy przyjmują tylko indywidualne zgłoszenia).

Gogolin - Leśnica - Góra św. Anny 23 maj 2021 r. (niedziela)

1. Gogolin godz. 8.00- 9.00 Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa ul. Strzelecka 30.

Msza koncelebrowana „Odnowy Przymierza” w intencji poległych kadetów, upamiętniająca przymierze zrodzone podczas wspólnych walk kadetów, najmłodszych żołnierzy II RP oraz armii powstańczej z niemieckimi jednostkami Freikorps Oberland

2. Gogolin godz. 9.30-10.00 ul. Szkolna/Żeromskiego. Apel Poległych przy niechcianym pomniku kadetów.

3. Leśnica (rynek) godz. 10.30-11.00. „Manifestacja Polskości” upamiętniająca zdobycie miasta przez powstańców. Udział pocztów sztandarowych, mowy okolicznościowe, składanie kwiatów.

4. Leśnica godz. 11.30-13.30. Restauracja „Na Szlaku” ul. Góry św. Anny 8a. Biesiada patriotyczna.

Zakończenie uroczystości.

- Dzisiaj, to na nas spoczywa obowiązek dbania o pamięć historyczną, dlatego w imieniu rodziny Chodkiewiczów oraz rodzin poległych w powstaniach śląskich kadetów, wzywamy wszystkich, którym bliski sercu jest polski Śląsk Opolski do udziału w naszych uroczystościach - dodaje Mieczysław Kuleszyński, który nawiązał też do zaplanowanych na 23 maja uroczystości w Gogolinie.

- Będziemy po raz kolejny prosić mieszkańców i władze Gogolina, powiatu krapkowickiego, województwa opolskiego i kraju o znalezienie drogi prowadzącej do porozumienia w sprawie dokończenia pomnika kadetów, którego budowa została wstrzymana w 1990 r. przez tamtejszych radnych miejskich. Do tego czasu na Opolszczyźnie postawiono pół tysiąca pomników oraz krzyży niemieckich - przypomina organizator uroczystości, apelując jednocześnie o zrozumienie i życzliwość decydentów w tej sprawie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogąAutor komentarza: Z miasta możliwosciTreść komentarza: Brawo!!!!! Zdrowìa i wytrzymałości!!! Wasze rezultaty są kosmiczne!!!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:36Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: żurTreść komentarza: na pewno jakiś pisowiecData dodania komentarza: 28.03.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy palili żur. Ktoś wezwał straż pożarną. WIDEO
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 13°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna