Motocykliści z Kędzierzyna-Koźla przewieźli pocztę okolicznościową w 100. rocznicę III powstania śląskiego

  • 22.05.2021, 12:33
  • Ł
Motocykliści z Kędzierzyna-Koźla przewieźli pocztę okolicznościową w 100.… Przesyłka pocztowa
Setną rocznice III powstania śląskiego uczcili też filateliści z Kędzierzyna-Koźla i Poczta Polska, która wydała okolicznościowe walory filatelistyczne. 22 maja zorganizowano przewóz przesyłek, w którym uczestniczyli motocykliści z klubu Troopers of Highways MC Poland.

Setnej rocznicy III powstania śląskiego poświęcone są kartki okolicznościowe – wydane w nakładzie 350 sztuk, które zaprojektował Władysław Gębczyk, a także stemple i datowniki. 22 maja zorganizowano okolicznościowy przewóz przesyłek pocztą kolejowo-motocyklową na trasie: Gliwice - Kędzierzyn-Koźle - Góra św. Anny.

W sobotę przed południem walory filatelistyczne przewieziono pociągiem z Gliwic do Kędzierzyna, gdzie na dworcu odebrało je kilkunastu motocyklistów z klubu Troopers of Highways MC Poland. W drodze do Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny kawalkada zatrzymała się w Urzędzie Pocztowym nr 4 przy ul. Judyma, gdzie kartki ostemplowano.

Przedsięwzięcie realizowały: Poczta Polska SA Region Sieci w Opolu, UP Kędzierzyn-Koźle 4, UP Leśnica, Region Sieci w Katowicach, UP Gliwice, Regionalny Koordynator ds. Filatelistyki w Katowicach, Wojskowe Koło Filatelistów nr 33 oraz Miejskie Koło Filatelistów nr 15 w Kędzierzynie-Koźlu, a także Klub Motocyklowy Troopers of Higways MC Poland. Projekt współfinansowany jest ze środków gminy Kędzierzyn-Koźle. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały „Nowa Gazeta Lokalna” oraz portal Lokalna24.

Więcej o walorach filatelistycznych na stronie: Poczty Polskiej.

Ł

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

manfi
manfi 27.05.2021, 17:41
czy ktoś mi wytłumaczy gdzie są potomkowie powstańców śląskich? większość ślązaków z okolic należy do mniejszości niemieckiej a na uroczystościach rocznicowych widzę górali albo lwowiaków. może faktycznie ta historia jest nie do końca zbadana i prawdziwa? kiedyś rozmawiałem ze starym ślązakiem który mi opowiadał że większość mieszkańców okolic Koźla głosowała za Niemcami i walczyli jako ochotnicy o swoje ziemie . Wygląda to tak jak historia z wielkim Polakiem M. Kopernikiem dzięki któremu jesteśmy dumni na cały świat. ale badając to głębiej ciężko wytłumaczyć czemu nie pisał po Polsku tylko po niemiecku i łacinie.
Alina
Alina 27.05.2021, 19:19
Z Wikipedii:
"Deklaracja na wierność narodowi i państwu polskiemu – element postępowania rehabilitacyjnego w stosunku do volksdeutschów w Polsce, po zakończeniu działań II wojny światowej.
Zgodnie z zarządzeniem Ministra Ziem Odzyskanych z 6 kwietnia 1946 jako Polaków należało traktować osoby, które złożą wniosek o weryfikację, udowodnią pochodzenie polskie lub wykażą łączność z narodem polskim i złożą deklarację na wierność narodowi i państwu polskiemu."
Inni mieszkańcy Ziem Odzyskanych byli deportowani do Niemiec.
A więc zostali tylko ci, którzy chcieli i mogli być Polakami.
To że ich potomkowie przeszli na "niemieckość" spowodowane było głównie przesłankami ekonomicznymi.
Gierek pozwolił na tzw. łączenie rodzin a Niemcy z kolei dały tym ludziom czerwone paszporty. Polska przymykała i przymyka dalej oko na podwójne obywatelstwo.
Te paszporty pozwalały na pobyt i pracę w Niemczech. Dawały prawo do różnych świadczeń - leczenie, pobyt w sanatoriach itp.
Polska sama sobie zafundowała dzisiejszą "mniejszość niemiecką".

Pozostałe