Z obowiązku dbania o pamięć historyczną

  • 24.05.2021, 09:59 (aktualizacja 25.05.2021, 14:05)
  • ANKO
Z obowiązku dbania o pamięć historyczną
Dzień Kadeta to święto, które ustanowił marszałek Józef Piłsudski w 1930 roku. Natomiast 21 maja to data rozpoczęcia walk na Górze św. Anny w czasie III Powstania Śląskiego oraz rocznica śmierci najmłodszego z poległych kadetów, szesnastoletniego Karola Hieronima Chodkiewicza (1904 -1921).

Organizowane w dniach 22-23 maja 2021 roku Ogólnopolskie Obchody Dnia Kadeta „Szlakiem Orląt Opolskich - Kadetów poległych i walczących o polskość Ziemi Opolskiej podczas Powstań Śląskich” miały miejsce w Kędzierzynie-Koźlu, Gogolinie, Leśnicy oraz Górze św. Anny. Połączono je z uczczeniem 100 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

- Jest to jedyne święto, jakie w wielowiekowej historii państwowości polskiej zrodziła Ziemia Opolska - podkreśla organizator obchodów i zarazem prezes Fundacji Orląt Opolskich Mieczysław Kuleszyński -Dzisiaj, to na nas spoczywa obowiązek dbania o pamięć historyczną. Dlatego w imieniu rodziny Chodkiewiczów oraz rodzin poległych w powstaniach śląskich kadetów, wzywam wszystkich, którym bliski sercu jest polski Śląsk Opolski do krzewienia tej pamięci - dodaje Mieczysław Kuleszyński.

Zapraszamy do poniższej fotogalerii.

ANKO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe