Kino "Chemik" w Kędzierzynie ma nowe nagłośnienie, ekran i laserowy projektor 4K

  • 28.05.2021, 15:20
  • Rafał Pulkowski
Kino "Chemik" w Kędzierzynie ma nowe nagłośnienie, ekran i laserowy projektor…
Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu wykorzystał przerwę w funkcjonowaniu kin na doposażenie sali kinowej w "Chemiku". Zakupiono nowy, laserowy projektor cyfrowy 4K, a także ekran i sprzęt nagłaśniający.

Pomimo pandemii początek roku w kinie "Chemik" był bardzo pracowity. Najpierw przetarg na leasing nowego wyposażenia, podpisanie umowy i kilkutygodniowy montaż delikatnych i precyzyjnych urządzeń. Świetny obraz zapewni od teraz laserowy projektor cyfrowy 4K 3D firmy Barco wraz z nowym serwerem kinowym. Doznania trójwymiarowe, to zasługa systemu 3D Smart Cristal Cinema NEO 3D Volfoni. A do tego nowoczesny ekran - srebrny Harkness Clarus XC 170, który gwarantuje najwyższą jakość obrazu w systemie 2D i 3D.

- Jest to biały ekran napylony srebrną farbą w celu zwiększenia odbicia światła i zastosowania technologii 2D i 3D - opowiadał Andrzej Littman, kierownik kina "Chemik" oraz "Twierdza".

Za dźwięk odpowiada nowy system nagłośnienia kinowego, obsługujący system Dolby 5.1 i 7.1, w jego skład wchodzi: procesor dźwięku kinowego Dolby CP 950, wzmacniacze MA 4 i SA 4 firmy Crown, cztery głośniki zaekranowe JBL.

- Każdy z tych standardów bez problemu obsługiwany jest przez nasz system. Całość tego nowego, pięknego wyposażenia kina, to kwota ponad 600 tysięcy złotych - powiedział Piotr Gabrysz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Kędzierzynie-Koźlu.

Czas pandemii nie poszedł na marne. W kinie zostały przeprowadzone prace, których nie dałoby się zrobić w trakcie używania sali. Modernizacji doczekała się kinowa serwerownia. Dzięki szybkim dyskom SSD możliwe było zamontowanie nowoczesnego serwera do sprzedaży on-line. Jest on teraz stabilniejszy, bezpieczniejszy i przede wszystkim szybszy.

- W kinach jest tak, że co kilka lat trzeba wymieniać sprzęt. Tak skonstruowany jest ten biznes, że zużycie projektora następuje po siedmiu-ośmiu latach. Później po prostu przestają działać, a koszty naprawy są nieuzasadnione i zwyczajnie nie warto ich naprawiać. Poza tym technologia kinowa zmienia się w oszałamiającym tempie. Dwa lata temu jeszcze nikt nie myślał i nawet nie marzył o laserowych projektorach, które były prezentowane jedynie na branżowych festiwalach i targach - opowiadał dyrektor kina.

W piątek, 28 maja odbyła się oficjalna prezentacja nowego sprzętu. Trzeba przyznać, że robi wrażenie. Oficjalnego otwarcia dokonała prezydent miasta Sabina Nowosielska, która namawia do korzystania z kina szczególnie w deszczowe dni.

- Dystrybutorzy wiedzą, że warto wysyłać nowe filmy do kin "Chemik" oraz "Twierdza", bo są efekty finansowe. Dajemy prawie stuprocentową gwarancję, że filmy premierowe dobrze się sprzedadzą. Ale to jest zasługa widzów i mam nadzieję, że tak zostanie w następnych tygodniach i miesiącach - podsumował Piotr Gabrysz.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (10)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe