Specjalny Punkt Przedszkolny „Uśmiech Dziecka” wzbogacił się o nowy plac zabaw

  • 28.05.2021, 17:19
  • ANKO
Specjalny Punkt Przedszkolny „Uśmiech Dziecka” wzbogacił się o nowy plac…
Na Dzień Dziecka, który przypada 1 czerwca, Specjalny Punkt Przedszkolny w Kędzierzynie-Koźlu przygotował dla swoich podopiecznych nowo powstały plac zabaw. Dzieci będą miały do swojej dyspozycji huśtawki typu bocianie gniazdo, drążki do ćwiczeń, hamak relaksacyjny, tajemniczy domek, urządzenia wielofunkcyjne oraz do zabawy w głuchy telefon, a także piaskownicę i zjeżdżalnię.

Urządzenia znajdujące się na placu zabaw zakupiono dzięki dotacji przekazanej przez Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle z przeznaczeniem na organizację kształcenia specjalnego. Wartość urządzeń to kwota 77 569,95 zł.

- Dużym wyzwaniem dla zapewnienia bezpiecznych warunków spędzania czasu na łonie natury było też ogrodzenie całego placu zabaw. To przedsięwzięcie udało się dzięki firmom Skoda Lellek Koźle oraz Berger Polska, które wsparły finansowo naszą placówkę - mówi Anna Pelc-Duk, dyrektor Specjalnego Punktu Przedszkolnego. - Projekt placu zabaw przygotowany przez panie Victorię i Edytę Gisman zakłada również stworzenie kącika ogrodniczego oraz doposażenie terenu w ścieżkę sensoryczną. Całość inwestycji pod kątem budowlanym nadzorował inż. Marian Rupnik.

Pracują stacjonarnie

Zgodnie z rozporządzeniami w czasie pandemii, SPP „Uśmiech Dziecka” jako placówka zajmująca się kształceniem specjalnym, pracuje niezmiennie w sposób stacjonarny.

- Rehabilitujemy dzieci, prowadzimy terapie i staramy się nieść radość naszym podopiecznym i ich rodzinom. W sytuacji, kiedy spacery do pobliskich parków, na tereny rekreacyjne, ze względów epidemiologicznych okazały się niemożliwe, temat stworzenia własnego placu zabaw był dla nas priorytetem. Udało się, za co bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację - dodaje Anna Pelc-Duk.

Przypadający 1 czerwca Dzień Dziecka, rozpocznie się od programu artystycznego, przygotowanego z myślą o wszystkich podopiecznych uczęszczających do placówki.

Przypomnijmy, Specjalny Punkt Przedszkolny „Uśmiech Dziecka” mieści się przy ul. Szkolnej 17. Jest to niepubliczne przedszkole dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, głębokim, niedosłuchem, słabowidzeniem, niepełnosprawnością sprzężoną oraz autyzmem.

Wyjątkowe miejsce

Uczęszczają tu dzieci z niepełnosprawnością głęboką, sprzężoną oraz autyzmem od 2,5 do 8 lat, które potrzebują specjalnych potrzeb edukacyjnych. Inicjatywa powołania placówki oparta jest na społecznej działalności członków Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Chcieć Więcej”. Warunkiem przyjęcia dziecka do placówki jest posiadanie aktualnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, wydanego przez Publiczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną na okres edukacji przedszkolnej.

Organizacja punktu przedszkolnego oparta jest na oddziałach. Oddział to mała kameralna grupa do 5 dzieci, których poziom rozwoju, potrzeby, sposób funkcjonowania jest zbliżony. Każdy oddział powierzony jest opiece edukacyjno-wychowawczej specjalistów - nauczycielowi i osobie wspomagającej. Są to pedagodzy specjalni i pedagodzy edukacji przedszkolnej z doświadczeniem w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.

W pracy z podopiecznymi wychowawców wspierają dodatkowo terapeuci, zarówno na zajęciach indywidualnych jak i grupowych. Czas trwania zajęć, a w szczególności rehabilitacyjnych i terapeutycznych, dostosowany jest indywidualnie do aktualnych możliwości rozwojowych dziecka.

- Wspomagamy dzieci w ich indywidualnym tempie rozwoju, w zainteresowaniach i uzdolnieniach. Starannie przygotowujemy je do podjęcia obowiązku szkolnego i samodzielnego funkcjonowania w środowisku odpowiednio do stopnia niepełnosprawności. Współpracujemy z rodzicami i wspieramy ich w procesie wychowawczym oraz terapeutycznym pociech - kończy dyrektor Anna Pelc-Duk.

ANKO

Zdjęcia (14)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe