piątek, 19 kwietnia 2024 21:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Grupa pasjonatów nakręciła film o II wojnie światowej. Zdjęcia z planu

W czasie pandemii, gdy niewiele można zrobić podczas weekendu, a organizacja wydarzeń sprowadza się do transmisji w internecie, u wielu osób budzą się kreatywne pomysły. Grupa miłośników historii, urbexów - opuszczonych budynków i ruin, rekonstruktorów i członków Fundacji Gniazdo postanowiła nakręcić film.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Film pt. "Kto wie, czy było tak?" opowiada o II wojnie światowej. Prezentuje historię mężczyzny - Ślązaka, który zostaje powołany do Volkssturmu i trafia na front.

- Film powstał między innymi po to, aby pokazać i rozreklamować pałac w Sławikowie. Fabuła opiera się na czasach II wojny światowej, a dokładnie na 1945 roku. Traktujemy ten projekt jako zabawę i dobry moment na integrację członków naszej fundacji – powiedział Artur Osak, prezes Fundacji Gniazdo.

W projekcie udział wzięli: Grupa Rekonstrukcji Historycznej Eule 1945 z Raciborza, Grupa Rekonstrukcji Historycznej OKA z Namysłowa, Grupa Rekonstrukcji Historycznej HEER Piechota z Wodzisławia Śląskiego, 34. Pułk Strzelecki Gwardii z Katowic oraz Fundacja Gniazdo z Rudnika, opiekująca się pałacem w Sławikowie.

- Nie jestem aktorem, a udział w filmie traktuję jako przygodę, możliwość poznania ciekawych ludzi. Kręciliśmy sceny w wielu ciekawych miejscach, w których normalnie nie miałbym okazji być - opowiada Sławomir Pazderyn z Fundacji Gniazdo.

Ekipa filmowa odwiedziła m.in. pałac w Modzurowie, pałac w Jastrzębiu, pałac i spichlerz w Sławikowie oraz zawitała do Namysłowa.

Praca na planie

- Po raz pierwszy brałem udział w takiej produkcji. Zwykle nagrywam filmy reportażowe, teledyski muzyczne i filmy reklamowe czy promocyjne oraz z wesel. To był mój pierwszy film fabularny, a dodatkowo miałem kilka ważnych funkcji - byłem reżyserem, operatorem dwóch kamer i drona, montażystą i właściwie producentem. Finalnie ode mnie zależało, jak ten film będzie wyglądał. Śmiać mi się chciało podczas montażu, bo czytając kolejny raz scenariusz, miałem wrażenie, że to nie ten film. Podczas realizacji wiele rzeczy zostało zmienionych z przyczyn naturalnych i finansowych, bądź też pogodowych, ale myślę, że jak na pierwszy raz nie jest źle. Ja - i mam nadzieję, że większość osób biorących udział w tym projekcie - traktowałem to jak dobrą zabawę, nowe doświadczenie i naukę. Było to wyzwanie, ale bez stresu udało się zrealizować większość zaplanowanych wcześniej wizji - tłumaczy Rafał Pulkowski, reżyser i producent.

Film opiera się na autentycznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej.

- Nie trzeba sięgać do książek ani przeszukiwać nie wiadomo jakich archiwów, aby wiedzieć, że zarówno rosyjskie, jak i niemieckie armie toczyły boje na terenach Śląska. Wiadomo też, że w czasie wojny brano do wojska każdego zdrowego mężczyznę, i to się zgadza. Natomiast dialogi, postaci i miejsca są już naszą wizją i niekoniecznie musiało to tak wyglądać. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie rekwizyty pasują do tamtych czasów, ale film nie był nawet niskobudżetowy… on nie miał prawie żadnego budżetu. Wszystkie rekwizyty, ubrania, broń, pojazdy należą do ludzi, którzy brali udział w nagraniach, a są to pasjonaci historii i rekonstruktorzy. Tu też muszę to podkreślić, że nie są to aktorzy. Kiedy nagrywaliśmy pierwsze sceny bitwy, musiałem im tłumaczyć, że każdą scenę będziemy nagrywać kilka razy z różnych ujęć i perspektyw, pomimo że nagrywaliśmy wszystko na kilka kamer. Oni najchętniej odegraliby całość w 15 minut, bo tym się zajmują i wychodzi im to świetnie. Na planie nikt nie wiedział do końca, co ma robić. Było śmiesznie, ale udało się to ogarnąć. No i dopisała nam pogoda. W czasach wojny przecież zima była sroga. No i w tym roku śnieg spadł, jak na zamówienie. Jedyny minus to temperatura. Przy minus 17 stopniach Celsjusza źle operuje się sprzętem wideo, ale udało się - dodaje Rafał Pulkowski.

W projekcie udział wziął jeden aktor z Kędzierzyna-Koźla, którego możemy oglądać w produkcjach telewizji Polsat, TV4 i Puls - m.in. w serialach: "Policjantki i policjanci" czy "Lombard - życie pod zastaw",  a także w spektaklach Teatru Ludzi Pracujących.

- Na plan filmu trafiłem przypadkiem. Znam się z reżyserem i zaproponował mi, aby ubarwić nieco film wstawką z moim udziałem. Tego nie było w scenariuszu, a scena powstała tuż przed jej nakręceniem. Fajna przygoda, fajni ludzie z pasją, którzy widzą przyszłość w ruinach tego pałacu. Chętnie wezmę udział w ich kolejnych projektach i zachęcam do odwiedzenia tych okolic - powiedział Kamil Korejba, wcielający się w postać Gintra.

Premiera w czerwcu

Twórcom filmu przypadła do gustu melodia utworu „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”. I choć pieśń jest o żołnierzach wyklętych, to werset „Kto wie, czy było tak” idealnie wkomponował się w klimat filmu i stał się jego tytułem.

- Zaprosiłem do nagrania coveru fragmentu tej pieśni Agatę Seidel (śpiew) i Adama Bastę (pianino). Dodatkowo zrobiliśmy teledysk, który będzie zapowiedzią filmu - wyjaśnił Rafał Pulkowski.

- Z przyjemnością zgodziłam się zaśpiewać, jak tylko Rafał powiedział mi o projekcie. Nieraz słyszy się lub ogląda zabytki, które niszczeją i giną zapomniane. W tamtym momencie nic nie wiedziałam o tym pałacu, ale jak pojechaliśmy kręcić klip, to aż oniemiałam. Dało się poczuć klimat sprzed lat... Zrobił na mnie duże wrażenie - podkreślała Agata Seidel.

Film będzie głównie promował pałac w Sławikowie, trafi do internetu, ale zostanie także wysłany na różne konkursy filmowe, m.in. na Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych "Publicystyka", który od lat organizowany jest w Kędzierzynie-Koźlu.

- Premierową projekcję filmu zaplanowano w Raciborskim Centrum Kultury w czerwcu. Dokładnej daty jeszcze nie znamy i trudno ją na razie ustalić ze względu na pandemię. Dodatkowo chcielibyśmy taką projekcję zaprezentować na terenie pałacu w Sławikowie, ale jest to na razie plan, który trzeba uzgodnić z wójtem gminy Rudnik - powiedział Artur Osak.

Film powstał dzięki Fundacji Gniazdo przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Raciborzu oraz gminy Rudnik.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RKTreść komentarza: To co on powiedział to ja dawno wiem i więcej wiemData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:39Źródło komentarza: Obchodzimy Tydzień dla Serca. Doktor Janusz Prokopczuk opowiada jak o nie dbaćAutor komentarza: د بدلونونو لپاره وختTreść komentarza: Najwyższy czas się obudzić i pogonić POKOlebańców jak najdalej stąd. Ryży jest cztery miesiączki przy korycie a już ludzi zwalniają z zakładów w różnych miastach i rośnie bezrobocie a niektóre firmy zwijają się z Polski. Do tego drożyzna w sklepach i na stacjach paliw. Rachunki za energię już przysłali o 60% droższe od lipca. Głosowali za nielegalnym rmigrantami. Do tego babdyckie i siłowe przejmowanie telewizji i sądownictwa oraz pałowanie i gazowanie łudźi. A to dopiero początek zabawy. Uśmiechnięta Polska się kłania. Tylko to będzie śmiech przez łzy dla większości. Głupot ludziom naobiecywali i żadnych konkretów nie widać. Zajmują się tabletkami i pierdołami |różnej maści. Za dobrze widocznie było niektórym ze sklerozą, bo większość młokosów jeszcze raczkowała jak rudy był wcześniej przy korycie. Muszą to dziadostwo odczuć na sobie, zanim ruszą tą pustą mózgownicą. Jak można wybrać takich nieudaczników do rządzenia krajem. Jedyne co potrafią to wszystko zniszczyć. Nawet wielmożnemu panu nie można pytania zadać, bo chłop furii dostaje. Starych pomyśleć co będzie pod koniec kadencji jak już jest taki bajzel. Banda POKOlebańców.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 16:21Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: ŚPIJ NARODZIE ZNIEWOLONY TAKI JESTEŚ WCIĄŻ ZMĘCZONY, ŚPIJ NARODZIE SNEM GLUPIEGO, GDY SIĘ OBUDZISZ, NIE BĘDZIE NICZEGOData dodania komentarza: 19.04.2024, 14:06Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: asdfTreść komentarza: Czy tam dalej jest zamkniety ten przejazd?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:30Źródło komentarza: Zamkną przejazd pod wiaduktem na ulicy Spacerowej. Będzie objazdAutor komentarza: NorabTreść komentarza: Jakieś sto lat temu prężnie działała na Śląsku poczta kolejowa Bahnpost.Kazdy list przesłany tą pocztą miał owalny stempel z numerem pociągu i stacją nadania.Oczywiscie wielka gradka dla filetalistow oraz strata dla organizatorów,że przespali taką okazję.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:15Źródło komentarza: Fiatem po Podsudeckiej. Pociąg retro przyjedzie do Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: KaiTreść komentarza: Mógłbyś zdradzić Czytelnikom, jaka jest Twoja wizja kozielskiego Rynku?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 10:21Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna