piątek, 19 kwietnia 2024 19:41
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Cztery dekady w służbie Bogu i ludziom. Proboszczowi z Roszowickiego Lasu marzy się zdobycie Rys

Ksiądz Norbert Mikler przyjął święcenia kapłańskie 17 maja 1981 r. Tamtą uroczystość wspominano w parafii św. Antoniego w Roszowickim Lesie, w której duchowny jest proboszczem od 2008 r. Z duszpasterzem rozmawialiśmy o rodzeniu się powołania do kapłaństwa i o tym, dlaczego warto wyznaczać sobie coraz to nowe szczyty do pokonania.
Cztery dekady w służbie Bogu i ludziom. Proboszczowi z Roszowickiego Lasu marzy się zdobycie Rys
Ks. Norbert Mikler. Na zdj. podczas uroczystości poprzedzającej organizowany wraz z dyrekcją miejscowej szkoły kiermasz mikołajkowy na rzecz dzieci z oddziału onkologicznego w Zabrzu - grudzień 2017 r.

Autor: W

Ze względu na obostrzenia związane z epidemią COVID-19 16 maja świętowano tylko w gronie parafialnym. Podczas liturgii Słowo Boże wygłosił franciszkanin z Góry św. Anny o. Arnold Gillner. O. Gillner jest zaprzyjaźniony z parafią w Roszowickim Lesie - pomaga w duszpasterstwie, zastępując proboszcza ks. Norberta Miklera podczas jego nieobecności.

Ks. Norbert Mikler urodził się 6 marca 1955 r. w Głubczycach. W 1967 r. jego rodzice przeprowadzili się do leżącej po drugiej stronie Głubczyc kolonii Włodzienin. To w tamtejszej parafii 24 maja 1981 r. odbyły się prymicje ks. Miklera.

Rodzinne miasto ukształtowało wiarę młodego człowieka. Z zamiarem zdobywania wiedzy rolniczej uczył się w Technikum Rolniczym w Głubczycach. Jego pragnieniem było zostać ogrodnikiem.

- Tuż po rozpoczęciu nauki załapałem się na katechezę prowadzoną przez proboszcza i wikariuszy w Głubczycach, zaprzyjaźniłem się z głubczyckimi franciszkanami - mówi ks. Mikler. - To przebywanie wśród duchownych zaowocowało pogłębieniem wiary, finalizując się w postaci powołania kapłańskiego.

Zanim 25 sierpnia 2008 r. został proboszczem parafii św. Antoniego w Roszowickim Lesie, posługiwał w kilku parafiach. W latach 1981-1984 był wikariuszem w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krapkowicach-Otmęcie. Przez kolejne cztery lata posługiwał jako wikariusz w parafii pw. św. Krzyża w Bytomiu-Miechowicach. Od 27 sierpnia 1988 r., przez miesiąc, był administratorem parafii pw. św. Jana Nepomucena w Braciszowie. Jej proboszczem był przez kolejne 20 lat. W latach 2011-2018 był wicedziekanem dekanatu Łany, a od 20 września 2018 r.  do 30 listopada 2019 r. jego dziekanem.

Jak przyznaje duchowny, cztery dekady to wyruszenie w podróż, pielgrzymkę, to marsz. I choć w ostatnim czasie z powodu kłopotów ze zdrowiem musiał zaciągnąć hamulec, to wciąż jest - jak to określa - człowiekiem wędrownym. Ma zatem co wspominać.

- Należę do niewielu księży, którzy Europę zwiedzali bardziej na piechotę niż środkami komunikacji - mówi ks. Norbert Mikler. - Choć oczywiście wszystkie pielgrzymki autokarowe, w których mogłem wziąć udział, też odhaczyłem - dodaje z uśmiechem.

Wędrował pieszo po Europie głównie w okresie, kiedy duszpasterzował w Braciszowie. Funkcję proboszcza tamtejszej parafii przeplatał z byciem kapelanem klubu biegacza. Z członkami klubu uczestniczył w pielgrzymkach, podczas których pieszo pokonywali setki kilometrów, wędrując po europejskich sanktuariach.

- Austria, Niemcy. Kierowcy mijających nas samochodów - widząc, że dwóch biegnie, a jeden sobie idzie - pytali, dlaczego na nogach, skoro jest samochód, samolot czy pociąg - wspomina proboszcz parafii w Roszowickim Lesie. - Zawsze powtarzaliśmy, że wolimy pieszo. Pojawiała się wtedy konsternacja ze strony zmotoryzowanych.

- Wspaniałe przeżycia. Wędrowanie jest przepięknym doświadczeniem. Człowiek jest z natury bojaźliwym stworzeniem. Ze mną jest nie inaczej. Mimo to idę do przodu. Po co idę? Bo mnie tam jeszcze nie było. Chcę to zobaczyć, dotknąć, posmakować - mówi duchowny. - Nie myślę o przeszkodach, które zawsze mogą się pojawić. Nie myślę, co będzie, gdy zachoruję, kiedy coś złego mi się stanie. Nie myślę o tym wszystkim, bo nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest, by wstać i ruszyć w drogę. "Wstań i idź" - cytuje słowa św. Jana Pawła II.

Żałuje, że nie mógł wziąć udziału w pierwszym biegu, którego celem było Betlejem. Ze względów duszpasterskich, ale też i z braku paszportu.

- To jest taki jeden ze smutków w moim sercu, że nie byłem z nimi, nie dotarłem okrężną trasą, lądową drogą do Betlejem - mówi ks.  Mikler. - Ale na koncie mam Santiago de Compostela czy Fatimę. Również kilkakrotnie Rzym, z różnych stron zdobywany. Sanktuaria na wschodzie, trasę św. Jacka do Kijowa przez Ukrainę. Miłe wspomnienia z tego wędrowania, ze spotkań z ludźmi - dodaje rozmówca.

Marzenia, plany? Na co Bóg pozwoli. Ks. Mikler lubi też wędrowanie po górach. I choć dziś realizacja tej pasji natrafia na coraz większe przeszkody, nie poddaje się.

- Nie jest powiedziane, że muszę znowu biegiem zdobywać szczyty górskie, jak to robiłem 30 czy 40 lat temu, kiedy człowiek nie zawsze myślał i w biegu zdobywał górę - uśmiecha się rozmówca. - Teraz mogę iść. Nie mówię, że zajmie mi to godzinę, skoro szlak jest do przejścia w dwie godziny. Zdobędę więc górę raczej w trzy godziny. Ale to zrobię - podkreśla duchowny.

Zdradza, że marzy mu się zdobycie naszego najwyższego szczytu - Rys. Ewentualnie Gerlacha - od strony słowackiej. Co do Starego Kontynentu - duchowny chciałby przejść szlakiem św. Olafa w Norwegii. Nieco krótszy niż ten, który wiedzie do Santiago de Compostela, ale wcale nie łatwiejszy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RKTreść komentarza: To co on powiedział to ja dawno wiem i więcej wiemData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:39Źródło komentarza: Obchodzimy Tydzień dla Serca. Doktor Janusz Prokopczuk opowiada jak o nie dbaćAutor komentarza: د بدلونونو لپاره وختTreść komentarza: Najwyższy czas się obudzić i pogonić POKOlebańców jak najdalej stąd. Ryży jest cztery miesiączki przy korycie a już ludzi zwalniają z zakładów w różnych miastach i rośnie bezrobocie a niektóre firmy zwijają się z Polski. Do tego drożyzna w sklepach i na stacjach paliw. Rachunki za energię już przysłali o 60% droższe od lipca. Głosowali za nielegalnym rmigrantami. Do tego babdyckie i siłowe przejmowanie telewizji i sądownictwa oraz pałowanie i gazowanie łudźi. A to dopiero początek zabawy. Uśmiechnięta Polska się kłania. Tylko to będzie śmiech przez łzy dla większości. Głupot ludziom naobiecywali i żadnych konkretów nie widać. Zajmują się tabletkami i pierdołami |różnej maści. Za dobrze widocznie było niektórym ze sklerozą, bo większość młokosów jeszcze raczkowała jak rudy był wcześniej przy korycie. Muszą to dziadostwo odczuć na sobie, zanim ruszą tą pustą mózgownicą. Jak można wybrać takich nieudaczników do rządzenia krajem. Jedyne co potrafią to wszystko zniszczyć. Nawet wielmożnemu panu nie można pytania zadać, bo chłop furii dostaje. Starych pomyśleć co będzie pod koniec kadencji jak już jest taki bajzel. Banda POKOlebańców.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 16:21Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: ŚPIJ NARODZIE ZNIEWOLONY TAKI JESTEŚ WCIĄŻ ZMĘCZONY, ŚPIJ NARODZIE SNEM GLUPIEGO, GDY SIĘ OBUDZISZ, NIE BĘDZIE NICZEGOData dodania komentarza: 19.04.2024, 14:06Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: asdfTreść komentarza: Czy tam dalej jest zamkniety ten przejazd?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:30Źródło komentarza: Zamkną przejazd pod wiaduktem na ulicy Spacerowej. Będzie objazdAutor komentarza: NorabTreść komentarza: Jakieś sto lat temu prężnie działała na Śląsku poczta kolejowa Bahnpost.Kazdy list przesłany tą pocztą miał owalny stempel z numerem pociągu i stacją nadania.Oczywiscie wielka gradka dla filetalistow oraz strata dla organizatorów,że przespali taką okazję.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:15Źródło komentarza: Fiatem po Podsudeckiej. Pociąg retro przyjedzie do Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: KaiTreść komentarza: Mógłbyś zdradzić Czytelnikom, jaka jest Twoja wizja kozielskiego Rynku?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 10:21Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna