czwartek, 25 kwietnia 2024 09:46
Reklama
Reklama
Reklama

Co z zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców, podczas strajku szkół i przedszkoli?

Nagłe zamknięcie żłobka czy przedszkola to dla rodziców wyzwanie. ZUS przypomina o zasiłku opiekuńczym. Jeśli rodzice nie mają z kim zostawić w domu zdrowego dziecka, to mogą zająć się nim sami, a do swojego pracodawcy wystąpić o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.
Co z zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców, podczas strajku szkół i przedszkoli?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom nie tylko wtedy, gdy ich dziecko zachoruje. Nagłe zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy szkoły również uprawnia do otrzymania tego świadczenia. Rodzic ma prawo wystąpić o zasiłek wtedy, gdy opieki nad maluchem nie jest w stanie sprawować inny członek rodziny.

 

- Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do której uczęszcza dziecko musi być nagłe, a o zasiłek opiekuńczy w takich okolicznościach może wystąpić mama jak i tato dziecka w wieku do 8 pełnych lat. Będzie wypłacony temu z rodziców, który o niego wystąpił. Do wniosku trzeba też dołączyć oświadczenie, że konkretna placówka w określonym terminie była nieczynna - tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym z tego tytułu, że są zatrudnieni w ramach umowy o pracę. Prawo do niego mają też rodzice prowadzący działalność gospodarczą i dobrowolnie opłacający składkę chorobową. Zasiłek wypłacany jest na takiej samej zasadzie jak świadczenie chorobowe, czyli w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.

- Jeżeli rodzic jest zatrudniony to wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy, ale jeśli prowadzi działalność na własną rękę to wniosek powinien złożyć w najbliższej placówce ZUS. Wniosek jest do pobrania na stronie internetowej ZUS-u albo na sali obsługi klientów w każdej zusowskiej placówce. Jeśli ubezpieczony ma konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS to taki wniosek może złożyć online - instruuje Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w regionie.

Dokumenty, które należy złożyć w swoim zakładzie pracy niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego to oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15A.

W ciągu roku prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje do 60 dni z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14. Natomiast z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku powyżej
14 lat albo innym chorym członkiem rodziny, zasiłek opiekuńczy przysługuje do 14 dni w roku kalendarzowym. Łączny okres pobierania zasiłku opiekuńczego nie może w ciągu roku kalendarzowego przekroczyć 60 dni.

 

Sebastian Szczurek

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

województwa opolskiego

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Olka 17.04.2019 22:11
Niech nauczyciele płacą rodzicom. Zamiast strajkować niech wezmą się do pracy.

Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna