Leśnicy planują wymienić drzewostan. Mieszkańcom Kędzierzyna nie podoba się to

  • 10.06.2021, 13:12
  • Rafał Pulkowski
Leśnicy planują wymienić drzewostan. Mieszkańcom Kędzierzyna nie podoba…
Ogromne emocje wśród mieszkańców osiedla Piastów wzbudzają plany związane z wycinką drzew w pobliskim lesie. Nadleśnictwo Kędzierzyn postanowiło zorganizować spotkanie informacyjne, ale najwyraźniej wybrali złą porę.

Zaledwie kilkunastu mieszkańców pojawiło się na spotkaniu, które odbyło się w czwartek, 10 czerwca o godzinie 10 przy ulicy Kośnego. Leśnicy tłumaczyli dlaczego i gdzie planują wymianę pokoleniową drzewostanu.

- Ta wymiana potrzebna jest dla nas, mieszkańców oraz dla samego lasu, aby mógł nadal trwać. Prace nad planem oraz konsultacje trwają już od trzech lat. Wycofaliśmy się z cięć pod samym osiedlem. Należy pamiętać, że ten proces może nie dotyczyć nas samych. Mówimy tu o pokoleniu, które przyjdzie po nas - zarówno pokolenie lasu, jak i pokolenie ludzi - tłumaczył Paweł Hajduk, nadleśniczy Nadleśnictwa Kędzierzyn.

Po wysłuchaniu mieszkańców nadleśnictwo postanowiło zostawić strefę buforową ok. 50 m pomiędzy osiedlem a terenem objętym wycinką. W tej strefie odbędzie się jedynie pielęgnacja i usunięcie zniszczonych i starych drzew.

- Poziom wód gruntowych został obniżony i głównie sosny mają z tym problem. Dlatego umierają. Pomimo, że jest to gatunek wysoce pionierski, kiedy dochodzi do wieku rębności nie potrafi sobie już z tym poradzić. Musimy więc wprowadzić nowe pokolenie sosny, które znajdzie sobie dostęp do wody i dostosuje się do obecnego środowiska - podkreślił nadleśniczy.

Planowane nowe nasadzenia, to zarówno drzewa iglaste, jak i liściaste - atrakcyjne przyrodniczo, np. dla owadów, czy mikroorganizmów. Leśnicy oprowadzili mieszkańców po miejscach, gdzie docelowo będzie wymiana drzewostanu.

- Robimy to też dla bezpieczeństwa mieszkańców. Tu, gdzie się znajdujemy są miejsca spacerowe. Nikt by nie chciał, żeby komuś konar na głowę spadł. Ja bym sobie tego nie wybaczył - dodał Paweł Hajduk.

Okres przebudowy zaplanowanego terenu, to okres 40-50 lat. Przez najbliższą dekadę wymiana drzewostanu będzie miała miejsce na dwóch działkach. Pierwsza wycinka ma się rozpocząć w najmniej uciążliwym okresie, czyli późną jesienią oraz zimą. Wiosną natomiast rozpoczną się już nasadzenia.

Mieszkańcy byli niezadowoleni z godziny spotkania. Większość mieszkańców o tej porze była w pracy - stąd tak niska frekwencja.

- Oni nam mydlą oczy. Chcą wyciąć drzewa i sprzedać teren pod rozbudowę osiedla - kolejnych domków - krzyczał oburzony mieszkaniec osiedla Piastów.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (12)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jendraki
jendraki 10.06.2021, 19:45
Sosna rośnie szybko; okres pędzenia występuje między 15 a 25 rokiem życia. Około 50 roku przyrost słabnie, a w wieku 100—120 lat przyrost na wysokość zupełnie ustaje. Żyje do 300—350, czasem nawet do 500 lat.Przeważnie wytwarza się korzeń palowy, co sprawia, że większość sosen poddaje się siłom wiatru przez złamanie. System korzeniowy może być jednak zmienny, przystosowując się do warunków siedliskowych drzewa.Poczytać trochę panowie leśnicy,a nie opowiadać farmazony o odmłodzeniu lasu,chodzi jak widzę o zniszczenie lasu i .......

Pozostałe