Pożar lasu - interweniowali strażacy z dwóch powiatów. Na szczęście to tylko ćwiczenia

  • 10.06.2021, 15:25 (aktualizacja 10.06.2021, 15:44)
  • Rafał Pulkowski
Pożar lasu - interweniowali strażacy z dwóch powiatów. Na szczęście to… Foto. KP PSP w Kędzierzynie-Koźlu
Strażacy z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz krapkowickiego uczestniczyli w manewrach gaśniczych pożaru kompleksu leśnego Nadleśnictwa Prudnik.

Ćwiczenia praktyczne II Kompanii Gaśniczej „Kędzierzyn” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego miały miejsce w środę, 9 czerwca na terenie Nadleśnictwa Prudnik. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Prudniku oraz Nadleśnictwa Prudnik.

W strukturach odwodowych kompanii gaśniczej Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu działa pięć jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego:

OSP KSRG Maciowakrze, OSP KSRG Kłodnia, OSP KSRG Sławięcice, OSP KSRG Większyce oraz OSP KSRG Polska Cerekiew.

Prowadzenie działań gaśniczych w kompleksach leśnych każdorazowo niesie za sobą poważne wyzwanie. Największą trudnością z jaką zmagają się strażacy w sytuacji wystąpienia takich zdarzeń, jest zapewnienie odpowiedniej ilości środka gaśniczego do skutecznego przeprowadzenia akcji gaśniczej. Strażacy ćwiczyli praktyczną możliwość dostarczania wody metodą przetłaczania – podawanie wody z jednego samochodu gaśniczego do następnego, tworząc tym samym magistralę zasilającą. Metoda ta stosowana jest w przypadkach, gdzie prowadzenie akcji gaśniczej utrudniają uwarunkowania terenu takie jak: znaczne przewyższenia, duża odległość od źródła czerpania wody, brak możliwości sprawienia zbiorników przenośnych, brak możliwości manewrowania pojazdami i dowożenia, brak dostępnych źródeł zasilania wodnego na miejscu pożaru.

Przetłaczanie wody z jednego samochodu do drugiego niweluje straty ciśnień powstałe przez przewyższenia oraz pozwala zachować skuteczną wydajność dostarczania wody.

Dzięki takim ćwiczeniom druhowie OSP oraz funkcjonariusze PSP nabywają wiedzę i doświadczenie z zakresu dostarczania wody w utrudnionych warunkach oraz mogą w sposób praktyczny sprawdzić taktyczne możliwości dostępnego sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe