Kronika ujrzy światło dzienne. Miłośnicy historii opowiedzą o ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Górnym Śląsku

  • 11.06.2021, 11:36
  • W
Kronika ujrzy światło dzienne. Miłośnicy historii opowiedzą o ostatnim… Fot. Facebook
Dbać o zasoby historyczno-kulturowe, które podkreślają specyfikę naszego obszaru i tożsamość kulturową jego mieszkańców. Oto jeden z celów Stowarzyszenia Euro-Country z Polskiej Cerekwi. Z owocem jednej z inicjatyw, których realizacja była możliwa dzięki środkom finansowym rozdzielanym przez stowarzyszenie, można się będzie zapoznać w drugą sobotę czerwca.

Od występów uczniów szkół podstawowych w Cisku i Landzmierzu rozpocznie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Cisku w sobotę 12 czerwca o godz. 15.00 spotkanie, którego trzonem będzie konferencja z okazji 100. rocznicy III Powstania i Plebiscytu na Górnym Śląsku. W trakcie spotkania odbędzie się promocja publikacji pn. "Kronika szkolna Katolickiej Szkoły Podstawowej w Cisku". W oparciu o zachowane dokumenty starano się stworzyć kronikę miejscowości Cisek.

Podczas konferencji przewidziano trzy prelekcje. Prof. dr hab. Marek Białokur z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego opowie o "Gorącym roku 1921 na Górnym Śląsku". Dr Jan Planta z Muzeum Powstań Śląskich Świętochłowice przyjedzie do Ciska z prelekcją "Plebiscyt Górnośląski". Z kolei doktorant Instytutu Historii UO mgr Robert Słota opowie o "Dziejach powstańców śląskich powiatu kozielskiego".

W programie wydarzenia zawarto również zwiedzanie ekspozycji muzealnej.

Projekt to pokłosie pozyskania z Euro-Country przez Towarzystwo Promocji i Rozwoju Wsi Cisek - CISEK 2000 grantu w wysokości 9975 zł na realizację zadania "Kronika szkolna".

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe