Czym jest kredyt konsolidacyjny i czy warto go wziąć?

  • 11.06.2021, 13:32
  • Materiał partnera
Czym jest kredyt konsolidacyjny i czy warto go wziąć?
Wielu z nas na swoim koncie ma kilka, a nawet kilkanaście kredytów w różnych bankach. Aby nad wszystkimi sprawować odpowiednią kontrolę musimy pamiętać o wszystkich terminach spłat oraz ich wysokościach.

Posiadając wiele kredytów jednoczenie nie trudno jest je pomylić a nawet którąś z nich pominąć. Czy jest na to jakieś dobre rozwiązanie? Oczywiście! Jednym z nich może być wzięcie w banku kredytu konsolidacyjnego. Czym on właściwie jest i kto może go zaciągnąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

 

1. Co to jest kredyt konsolidacyjny?

2. Jakie kredyty podlegają konsolidacji?

3. Warunki otrzymania kredytu konsolidacyjnego 

4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu konsolidacyjnego?

 

1. Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Czym jest konsolidacja kredytów? Mówiąc najprościej jest to kredyt udzielany przez bank na spłatę innych, wcześniej zaciągniętych przez nas pożyczek i kredytów. Wszystkie one łączone są w jedno zobowiązanie, dzięki czemu, zamiast kilku bądź kilkunastu dotychczasowych rat, otrzymujemy wyłącznie jedną ratę. Rozwiązanie to może okazać się niezwykle wygodne dla osób, które pod nawałem zobowiązań mają problem z ich dotrzymaniem. Konsolidacji poddaje się kredyty o różnorodnym przeznaczeniu, niezależnie od tego, w ilu bankach zostały one zaciągnięte. Obecnie na rynku kredytów konsolidacyjnych mamy możliwość otrzymania kredytu, którego zabezpieczenie stanowi hipoteka (jeśli np. konsolidacja objęła również kredyt hipoteczny) oraz takiego, który nie wymaga żadnego zabezpieczenia. Ranking wszystkich kredytów konsolidacyjnych można sprawdzić na stronie https://www.17bankow.com/kredyty-konsolidacyjne.

 

2. Jakie kredyty podlegają konsolidacji?

Celem kredytu konsolidacyjnego jest spłata innych zobowiązań finansowych wobec banku lub Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Zatem konsolidacji możemy poddać przede wszystkim kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe czy ratalne. Banki często odmawiają jednak udzielenia kredytu konsolidacyjnego na spłatę kredytów mieszkaniowych, kart kredytowych i kredytów na rachunkach bankowych, a także innych wcześniej zaciągniętych kredytów konsolidacyjnych. 

 

3. Warunki otrzymania kredytu konsolidacyjnego

Składając wniosek do banku o udzielenie nam kredytu konsolidacyjnego wiąże się z udostępnieniem i wypełnieniem sporej ilości dokumentów, dotyczących głównie samego dłużnika. Bank będzie potrzebował od nas takich informacji jak wysokość i częstotliwość osiąganych dochodów oraz forma zatrudnienia. Dodatkowo bank będzie wymagał dostarczenia formalności związanych z kredytami i innymi finansowymi zobowiązaniami, które chcemy skonsolidować. Zaliczane do nich są umowy kredytowe, wykaz aktualnych zabezpieczeń czy wyciąg z konta osobistego. Nie należy jednak zapominać o najważniejszym czynniku wpływającym na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku przez bank, którym jest nasza pozytywna historia kredytowa.

 

4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu konsolidacyjnego?

Aby dokonać najlepszego wyboru dotyczącego kredytu konsolidacyjnego najlepiej jest złożyć wnioski kredytowe jednocześnie do kilku banków, dzięki czemu będziemy mogli świadomie podjąć ostateczną decyzję. Weryfikacji otrzymanych ofert możemy dokonać sami z pomocą dostępnych w internecie rankingów. Warto jednak pamiętać, że dokonując oceny poszczególnych ofert należy przede wszystkim wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

- wysokość raty kredytu po konsolidacji,

- całkowita kwota spłaty,

- wysokość prowizji banku za udzielenie kredytu,

- RRSO, czyli Rzeczywistą Stopę Oprocentowania,

- okres spłaty,

- konsekwencje wynikające z opóźnień w płatnościach,

- wymagane przez bank zabezpieczenia kredytu. 

Materiał partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe