czwartek, 25 kwietnia 2024 14:32
Reklama
Reklama
Reklama

Medyczni repatrianci na ratunek kędzierzyńsko-kozielskiej służbie zdrowia

Lekarze to zasoby, których obecnie najbardziej brakuje w systemie ochrony zdrowia. Pewnym remedium na zaistniałą sytuację mogą być m.in. specjaliści z krajów Europy Wschodniej. Niewykluczone, że już niebawem do naszego miasta przybędzie dwoje lekarzy: pediatra i pulmonolog zza wschodniej granicy.
Medyczni repatrianci na ratunek kędzierzyńsko-kozielskiej służbie zdrowia

Autor: foto: Pixabay

Na Komisję Spraw Społecznych Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle wpłynął projekt uchwały, która umożliwi osiedlenie się u nas kandydata na repatrianta i zarazem członków jego najbliższej rodziny. Uchwała trafi też na sesję rady miasta.

Z projektu tego wynika, iż miasto zobowiązałoby się do zapewnienia kandydatowi na repatrianta Irynie Slobodeniuk i trzem członkom jej najbliższej rodziny, mężowi oraz dzieciom (przez okres nie krótszy niż 2 lata), warunków do osiedlenia się na terenie Kędzierzyna-Koźla.

Chodzi m.in. o oddanie w najem lokalu mieszkalnego z mieszkaniowego zasobu gminy, w skład którego wchodzą co najmniej dwa pokoje, kuchnia i łazienka, na podstawie umowy najmu zawartej na czas oznaczony nie krótszy niż 2 lata. Uchwała weszłaby w życie z dniem podjęcia, a jej wykonanie powierza się prezydentowi miasta.

Jednoznaczne przepisy

W myśl obowiązującego w naszym kraju prawa, kandydatem na repatrianta jest osoba polskiego pochodzenia, wobec której konsul wydał decyzję o zakwalifikowaniu do wydania wizy krajowej w celu repatriacji.

Natomiast repatriantem jest osoba, która przybyła do Polski na podstawie wizy krajowej wydanej w celu repatriacji z zamiarem osiedlenia się na stałe. Najbliższą rodzinę repatrianta stanowią małżonek repatrianta i małoletnie dziecko lub dzieci pozostające pod władzą rodzicielską co najmniej jednego z rodziców, którzy przybyli do Polski. Osoba przybywająca do Polski na podstawie wizy krajowej w celu repatriacji nabywa obywatelstwo polskie z mocy prawa z dniem przekroczenia granicy RP.

Konsul wydaje wizę krajową w celu repatriacji m.in. po przedstawieniu dowodu potwierdzającego posiadanie lub zapewnienie lokalu mieszkalnego i źródeł utrzymania w Polsce, zwanych dalej „warunkami do osiedlenia się”. Dowodem potwierdzającym zapewnienie warunków do osiedlenia się jest m.in. uchwała rady gminy, zawierająca zobowiązanie do zapewnienia warunków do osiedlenia się przez okres nie krótszy niż 2 lata.

Istotny interes publiczny

„Z uwagi na istotny interes publiczny w osiedlaniu się w Kędzierzynie-Koźlu osób posiadających kwalifikacje poszukiwane przez pracodawców na lokalnym rynku pracy oraz potencjał twórczego wkładu w rozwój miasta, przedłożony projekt uchwały obejmuje zobowiązanie się do zapewnienia warunków do osiedlenia się określonemu imiennie kandydatowi na repatrianta, który jest 37 letnim lekarzem pediatrą oraz jego rodziny w skład której wchodzą 37 letni małżonek - lekarz pulmonolog oraz dwoje dzieci w wieku 10 lat i 3 lat” - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.   

Zgodnie z art. 22 ustawy o repatriacji, gmina może udzielić repatriantowi, na jego wniosek, pomocy polegającej na przeprowadzeniu remontu, adaptacji lub na wyposażeniu lokalu mieszkalnego w miejscu osiedlenia się w Polsce. Gmina otrzymuje z budżetu państwa dotację celową na realizację zadania, w podlegającej corocznej waloryzacji wysokości 6000 zł na repatrianta i na każdego członka jego najbliższej rodziny.

„Podjęcie projektowanej uchwały wywołuje skutki finansowe w planie dochodów i wydatków budżetu miasta, obejmujące kwotę pomocy udzielonej przez gminę repatriantowi na wyżej wymieniony cel oraz dotacji celowej otrzymanej z powyższego tytułu z budżetu państwa, w szacowanej wysokości 24 000 złotych” - wynika z uzasadnienia projektu uchwały.

Lekarzy jak na lekarstwo

Według danych Centralnego Rejestru Lekarzy, mamy w Polsce zarejestrowanych, czynnych zawodowo 142 000 medyków. Liczba ta jest jednak niepewna, ponieważ mieszczą się w niej zarówno lekarze emeryci pracujący na część etatu, a także spora ilość medyków, którzy posiadając pełne prawo wykonywania zawodu de facto już nie leczą. W tej liczbie są także ci, którzy posiadając prawo wykonywania zawodu na terenie Polski od dawna mieszkają i pracują za granicą.

Co gorsza, branżowe media (takie jak chociażby portal rynek zdrowia.pl) wskazują, iż nie należy spodziewać się znaczącego wzrostu liczby lekarzy w ciągu najbliższych lat.

„Wzrośnie wprawdzie liczba lekarzy w najmłodszym przedziale wiekowym, ale trzeba tu zwrócić uwagę, że aby poprawić wskaźnik liczby lekarzy na 1000 mieszkańców o 0,1 musi przybyć w liczbach bezwzględnych 4000 lekarzy. Aby przekroczyć „magiczną” już teraz barierę 3 lekarzy na 1000 Polaków musi ich przybyć 40 000. Trudno to będzie osiągnąć biorąc pod uwagę odchodzenie lekarzy na emeryturę” - pisze portal rynek zdrowia.pl

Nie od dziś słyszymy również o permanentnym braku specjalistów w kędzierzyńsko-kozielskiej służbie zdrowia.

- Dlatego uważam, że należy skorzystać z nadarzającej się okazji i ściągnąć do naszego miasta wspomnianych wcześniej specjalistów w osobach pediatry i pulmonologa. Gmina, jak i członkowie naszej komisji, którzy niebawem rozpatrywać będą wspomniany projekt uchwały, podchodzą do tej kwestii ze zrozumieniem i na takie inicjatywy zawsze staramy się reagować pozytywnie - tłumaczy Ewa Odulińska, przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: DżejsonTreść komentarza: Wyłącz tvn, bo już ci papkę z mózgu zrobił. Niekorzystne finansowo umowy na dostarczenie gazu były podpisywane za czyich rządów?! Przypomnę również, że poprzednie wcielenie koalicji 13 grudnia nosiło się z zamiarem sprzedaży Puław ruskim. Ale o tym w tvn chyba nie mówią. Niech teraz sprzedadzą Azoty rodakom premiera i będzie święty spokój, bo za tej ekipy nic się nie opłaca.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:59Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą AzotyAutor komentarza: Miru$Treść komentarza: A może by tak powiedzieli jak to się żyło wierchuszce solidarności za czasów pisu na wysokich stanowiskach? Może by tak przytoczyli sytuację ich działaczy w Poznaniu i Łodzi co tam się działoData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:46Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: PatriotaTreść komentarza: 😂 To co się dzieje mój drogi to jest efekt władzy PIS-u grupa azoty pod ich władzą wpadła w dziwne problemy finansowe, to za ich rządów Orlen chciał przejąć jeden oddział w Puławach albo Policach nie pamiętam teraz dokładnie.... Więc jeśli pretensje to tylko do Pana Jarosława. To za ich rządów Grupa Azoty podpisała niekorzystne finansowo warunki na dostarczanie gazu, i teraz przeplacaja i będę to robić jeszcze przez długi czas,Data dodania komentarza: 25.04.2024, 09:00Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą AzotyAutor komentarza: babciaTreść komentarza: Miasto kurczy się, a Koźle wyparowuje. Do innego przedszkola? Za moment w innym przedszkolu będzie tak samo. Cóż, wazny nie jest człowiek, ktory tu jeszcze chce mieszkać. Tak jak wron ( bo można odjechać), tak urząd nie widzi ludzi.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:27Źródło komentarza: Rodzice dzieci z Przedszkola nr 15 w Koźlu zgłaszają problemAutor komentarza: spryciulaTreść komentarza: Nie pożyczaj, zły obyczaj :)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 06:07Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Małpa k.Treść komentarza: A może jeszcze pozyskamy jakiegoś sponsora?Data dodania komentarza: 25.04.2024, 00:34Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą Azoty
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 11°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna