W Kędzierzynie ruszył projekt „Zielone podwórka”. Przy jego tworzeniu zaangażowani byli również sami mieszkańcy

  • 17.06.2021, 13:57
  • Źródło: Urząd miasta
W Kędzierzynie ruszył projekt „Zielone podwórka”. Przy jego tworzeniu… Fot. UM
Jeszcze w tym roku kilka terenów w śródmieściu Kędzierzyna zdecydowanie zmieni swój wygląd na korzyść, ciesząc oko i poprawiając samopoczucie mieszkańców. Kierowcy będą parkować samochody pod „roślinnymi dachami”, łatwiej będzie się też żyło wszystkim zwierzętom sąsiadującym z ludźmi. Ruszyły prace związane z projektem „Zielone podwórka”.

Zielono, dosłownie i w przenośni, zrobi się na terenach przy ul. Miłej na zapleczu hali targowej „Manhatan” oraz na podwórkach przy ul. Lompy, Powstańców i Dmowskiego. W utworzonych miejskich centrach ochrony różnorodności biologicznej zostaną wykonane liczne nasadzenia. Powstaną łąki kwietne i skwery z ozdobnymi bylinami, w tym roślinami miododajnymi, trawniki oraz zieleń niska umożliwiająca żerowanie pożytecznych owadów. Między budynkami przybędą kolejne drzewa oraz zielone altany i pergole. Dla żyjących obok ludzi ptaków i owadów zapowiedziano budowę budek (domków). Na podwórkach zostaną też wybudowane miejsca parkingowe, ale z zadaszeniami pokrytymi zielenią. Wiodące przez podwórka ścieżki będą miały nawierzchnię szutrową, ze zrębków drewnianych lub z płyt z kamienia naturalnego.

Przy tworzeniu projektu zaangażowani byli również sami mieszkańcy. Koncepcje utworzenia „Zielonych podwórek” były konsultowane w zeszłym roku podczas otwartego spotkania w Domu Kultury „Chemik”.  

Gmina Kędzierzyn-Koźle na realizację inwestycji skutecznie uzyskała wysokie dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Całość prac pochłonie około 3,1 mln zł z czego ponad 2,1 mln zł to środki unijne. W tym tygodniu przekazano plac budowy dla wykonawcy na podwórkach przy ul. Lompy, Powstańców i Dmowskiego. Wkrótce prowadzone będą one także na ul. Miłej. Roboty zakończą się w trzecim kwartale tego roku.

 

 

Źródło: Urząd miasta

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe