czwartek, 25 kwietnia 2024 08:20
Reklama
Reklama
Reklama

Tablic pamiątkowych w Sławięcicach nie będzie. Instytut Pamięci Narodowej nie dał zielonego światła

Wszystko wskazuje na to, że zgłoszona przez byłego radnego Ryszarda Masalskiego inicjatywa upamiętnienia dwóch wydarzeń historycznych, mających związek z naszym miastem, nie ma póki co większych szans na realizację. Instytut Pamięci Narodowej nie przychylił się bowiem do tej propozycji.
Tablic pamiątkowych w Sławięcicach nie będzie. Instytut Pamięci Narodowej nie dał zielonego światła

Autor: Należący do powstańców śląskich samochód pancerny „Korfanty” w Sławięcicach

Choć na początku 2020 roku Rada Miasta Kędzierzyn-Koźle pozytywnie rozpatrzyła petycję Ryszarda Masalskiego z 14 listopada 2019 r. w sprawie ustawienia obok bocznego wejścia do nieistniejącego już pałacu w Sławięcicach dwóch tablic upamiętniających istotne dla naszego regionu wydarzenia historyczne, to jednak sfinalizowanie tego tematu od samego początku napotykało na pewne problemy.

Opublikowane właśnie negatywne stanowisko Instytutu Pamięci Narodowej w pewnym sensie torpeduje całą inicjatywę.

„Pierwszym z wydarzeń miało być stacjonowanie w nieistniejącym obecnie pałacu w sławięcickim parku w maju 1921 r., polskiego oddziału powstańczego, mającego wyruszyć   do III Powstania Śląskiego. W tym wypadku autor inicjatywy powoływał się na fotografię z epoki, która zdaje się być jedynym źródłem dokumentującym owo wydarzenie. Drugą z upamiętnionych historii miał być fakt stacjonowania w ww. pałacu w Sławięcicach niemieckiego sztabu, który miał, według sugestii pomysłodawcy upamiętnienia, kreować prowokacją gliwicką w końcu sierpnia 1939 roku” - czytamy w piśmie IPN, w którym przypomniano, że źródłem informacji dla Ryszarda Masalskiego był w tym przypadku artykuł prasowy oraz film fabularny.
 

III Powstanie Śląskie. Grupa oficerów 1 Dywizji Wojsk Powstańczych przed pałacem w Slawentzitz (dzisiejsze Sławięcice). Na pierwszym planie stoją: kapitan Leon Bulowski, kapitan Robert Oszek (2. z prawej), kapitan Jan Chodźko, porucznik Jan Kowalewski (foto ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego)
 

Pracownicy IPN zgłębili nieco bardziej drugi ze wspomnianych wątków historycznych o czym można przeczytać w korespondencji, która dotarła do kędzierzyńsko-kozielskiego magistratu 15 czerwca 2021 r.

„Według wiedzy, przekazanej przez pracownika Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle w czasie wizji lokalnej, pomysłodawca upamiętnień pan Masalski nie potrafił wskazać  konkretniejszych źródeł swojej historycznej wiedzy na temat ww. proponowanych upamiętnień. Kierując się maksimum dobrej woli i idąc tropem myślenia pana Masalskiego,  dokonaliśmy wstępnej kwerendy archiwalnej pośród zasobu Archiwum IPN, szczególnie pod kątem wspomnianej prowokacji gliwickiej. Okazuje się, że faktycznie (AIPN GK 296/177 t. 4, od str. 113) z końcem sierpnia 1939 r. w pałacu w Sławięcicach stacjonowali oficerowie SS, mający kierować planowanymi przez III Rzeszę, tzw. incydentami granicznymi, jednak  nie można owych, zresztą nieudanych akcji dywersyjnych mylić z zupełnie inną, kierowaną oraz wykonaną przez inne niemieckie oddziały, prowokacją gliwicką”.

Oburzenia odpowiedzią IPN nie kryje Ryszard Masalski.

- Ja nie muszę mieć historycznej wiedzy naukowej. Natomiast powinien ją posiadać IPN. Jako obywatel przedstawiłem powszechnie znaną społeczności lokalnej wersję wydarzeń, którą opisałem w petycji. Jeżeli IPN otrzymuje taką informację, to ma obowiązek zweryfikować ją naukowo, a nie odpuszczać temat z braku przedstawionych przeze mnie przekonywujących dowodów. Przecież te historyczne fakty opisywały nie tylko media. Osobiście natrafiłem na książkę poświęconą chociażby prowokacji gliwickiej, gdzie świadkowie tamtych zdarzeń z imienia i nazwiska relacjonują szczegóły tej akcji. Skoro moje oświadczenie nie zawiera materialnych dowodów dokumentujących opisane wydarzenia, to czy nie należałoby tego sprawdzić? Skoro ja tę wiedzę posiadam, a IPN ma pewne wątpliwości, czy jest ona prawdziwa, to czy nie powinno się jej zweryfikować, korzystając z tych samych źródeł do których i ja miałem dostęp. Jestem oburzony umywaniem rąk przez IPN, bo odpowiedź tej instytucji traktuję jako ucieczkę od tematu - mówi poirytowany Ryszard Masalski.

Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu Nowej Gazety Lokalnej z 22 czerwca 2021.          


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ro 20.06.2021 19:43
Skoro pan Masalski posiadł jakąś wiedzę, to niech dołoży starań, by ją udokumentować. Nie może być tak, że "ja mam pomysł, a wy go łapcie.

Mirek 18.06.2021 23:10
I dobrze. Masalski to człowiek siejący wieczny zamęt

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LucynaTreść komentarza: Szkoda tej naszej kochanej ZaksyData dodania komentarza: 25.04.2024, 00:17Źródło komentarza: Prezes oraz siatkarze ZAKSY z wizytą w magistracieAutor komentarza: BBTreść komentarza: Chociaż zdjęcie jest sprzed pół roku, to ich miny są ilustracją do dzisiejszej wiadomości.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:56Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: JurasTreść komentarza: no już mają pomnik w parku.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:53Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: KingaTreść komentarza: To nie tylko mieszkańcy Kędzierzyna są poszkodowani ale i z Krakowa też. Właśnie przez złodzieja-hakera z Kędzierzyna.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 21:24Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Kibic ZAKSY EmerytTreść komentarza: Tylko Koalicji 13 Grudnia podziękować bo nic się nie robi w gospodarce i zarządzaniu naszym przemysłem tylko beznadziejne komisje i zemsta na poprzedników. Myślimy ze znajdzie się dobry sponsor.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 21:18Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą AzotyAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Najgorzej jak myślenie ból sprawia, przecież mlodzi są tacy obcykani na telefonie, jak można się tak dać naciągnąć, gdy wszędzie o tym piszą i mówią. Policjanci Kierwinskiego na pewno szybko dadzą radę i zatrzymają.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 21:10Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanych
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna