Gniewosz plamisty zamieszkuje jeden z przydomowych ogródków w Kłodnicy. Można się wystraszyć

  • 20.06.2021, 13:27 (aktualizacja 20.06.2021, 17:54)
  • Andrzej Kopacki
Gniewosz plamisty zamieszkuje jeden z przydomowych ogródków w Kłodnicy.…
Na sporych rozmiarów „niespodziankę” natknął się jeden z naszych czytelników z Kłodnicy. Widok kilkudziesięciocentymetrowego gada mrozi krew w żyłach.

- W trakcie podlewania bukszpanu w moim ogródku, nagle z dziury znajdującej się pod jednym z krzewów wypełznął sporych rozmiarów wąż. Miał około 60 centymetrów długości. Początkowo myślałem, że to żmija zygzakowata. Jednak po chwili, przypatrując mu się z bliska, dostrzegłem że wąż ma okrągłe źrenice oczu, zatem nie mogła to być żmija. Okaz wyszedł spod krzaka, ponieważ jak się później dowiedziałem, gniewosz plamisty bardzo nie lubi wody. Prawdopodobnie dlatego opuścił swoją kryjówkę podczas podlewania krzewów. W jednym miejscu wąż miał charakterystyczne zgrubienie, a zatem albo coś upolował i był po posiłku, albo jest to samica przy nadziei - nie wyklucza Sławomir Wilkowski, autor nadesłanego do naszej redakcji filmiku. 

Jak podaje Wikipedia, gniewosz plamisty to gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych. Powszechnie spotykany w wielu miejscach Europy i zachodniej Azji. Nieszkodliwy dla ludzi, choć często mylony ze żmiją zygzakowatą. W Polsce gatunek ten jest pod ochroną. Są to węże, których długość ciała dorosłych osobników waha się od 60 do 75 cm, a samica osiąga nawet 90 cm.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Masa ciała dorosłych osobników wynosi od około 50 do 60 gramów. Rzadko spotyka się węże ważące 100 gramów i więcej. Barwa ciała rdzawobrązowa lub brązowa, a u samic szara lub gliniastoszara. Na głowie oraz częściowo na karku widnieje plama w kształcie serca lub podkowy w kolorze ciemnobrązowym, po bokach od nozdrzy przebiega ciemnobrązowy pasek, który przechodzi następnie w przedłużający się przedni odcinek ciała. Na grzbiecie wzdłuż środkowej linii występują 2 lub 4 rzędy plam. Ułożone są na przemian wzdłuż lub wszerz, czasami u niektórych osobników połączone są ze sobą przypominając zygzak żmii zygzakowatej. Od żmii odróżnia go okrągła źrenica oka, łagodnie zaokrąglony pysk oraz głowa słabo odgraniczona od reszty ciała.

Występuje w miejscach suchych i silnie nasłonecznionych, na terenach kamienistych, w zaroślach i trawach. Jest rzadkim gatunkiem, spotykanym na terenie prawie całej Europy (z wyłączeniem Irlandii, Półwyspu Skandynawskiego, części Anglii i Hiszpanii). W Azji swym zasięgiem dociera do Kazachstanu. W partiach górskich spotykany do wysokości 2200 m n.p.m., najczęściej jednak do 1000 m. W Polsce można go zaobserwować głównie na południu kraju.

Odżywia się prawie wyłącznie jaszczurkami, w tym także padalcami, niekiedy osobnikami tego samego gatunku. Rzadziej płazami, pisklętami i drobnymi ssakami (zwłaszcza ryjówkowatymi i myszami). Swą zdobycz gniewosz plamisty najpierw oplata i obezwładnia swym ciałem, następnie połyka ją żywą lub martwą.

Gody odbywa w kwietniu i maju. Młode o długości około 10-15 cm rodzą się pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Samica składa od 4 do 20 jaj, lecz przeżywa od 4 do 19 młodych.

Andrzej Kopacki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

vrnk
vrnk 21.06.2021, 19:54
Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX zbiera dane o rozmieszczeniu tego gatunku w Polsce, warto im wysłać dokładny namiar
Adam
Adam 20.06.2021, 18:47
"Widok kilkudziesięciocentymetrowego gada mrozi krew w żyłach" - nie bądź Pan taki strachliwy ;-)

Pozostałe