czwartek, 25 kwietnia 2024 20:53
Reklama
Reklama
Reklama

Gniewosz plamisty zamieszkuje jeden z przydomowych ogródków w Kłodnicy. Można się wystraszyć

Na sporych rozmiarów „niespodziankę” natknął się jeden z naszych czytelników z Kłodnicy. Widok kilkudziesięciocentymetrowego gada mrozi krew w żyłach.
Gniewosz plamisty zamieszkuje jeden z przydomowych ogródków w Kłodnicy. Można się wystraszyć

- W trakcie podlewania bukszpanu w moim ogródku, nagle z dziury znajdującej się pod jednym z krzewów wypełznął sporych rozmiarów wąż. Miał około 60 centymetrów długości. Początkowo myślałem, że to żmija zygzakowata. Jednak po chwili, przypatrując mu się z bliska, dostrzegłem że wąż ma okrągłe źrenice oczu, zatem nie mogła to być żmija. Okaz wyszedł spod krzaka, ponieważ jak się później dowiedziałem, gniewosz plamisty bardzo nie lubi wody. Prawdopodobnie dlatego opuścił swoją kryjówkę podczas podlewania krzewów. W jednym miejscu wąż miał charakterystyczne zgrubienie, a zatem albo coś upolował i był po posiłku, albo jest to samica przy nadziei - nie wyklucza Sławomir Wilkowski, autor nadesłanego do naszej redakcji filmiku. 

Jak podaje Wikipedia, gniewosz plamisty to gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych. Powszechnie spotykany w wielu miejscach Europy i zachodniej Azji. Nieszkodliwy dla ludzi, choć często mylony ze żmiją zygzakowatą. W Polsce gatunek ten jest pod ochroną. Są to węże, których długość ciała dorosłych osobników waha się od 60 do 75 cm, a samica osiąga nawet 90 cm.

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Masa ciała dorosłych osobników wynosi od około 50 do 60 gramów. Rzadko spotyka się węże ważące 100 gramów i więcej. Barwa ciała rdzawobrązowa lub brązowa, a u samic szara lub gliniastoszara. Na głowie oraz częściowo na karku widnieje plama w kształcie serca lub podkowy w kolorze ciemnobrązowym, po bokach od nozdrzy przebiega ciemnobrązowy pasek, który przechodzi następnie w przedłużający się przedni odcinek ciała. Na grzbiecie wzdłuż środkowej linii występują 2 lub 4 rzędy plam. Ułożone są na przemian wzdłuż lub wszerz, czasami u niektórych osobników połączone są ze sobą przypominając zygzak żmii zygzakowatej. Od żmii odróżnia go okrągła źrenica oka, łagodnie zaokrąglony pysk oraz głowa słabo odgraniczona od reszty ciała.

Występuje w miejscach suchych i silnie nasłonecznionych, na terenach kamienistych, w zaroślach i trawach. Jest rzadkim gatunkiem, spotykanym na terenie prawie całej Europy (z wyłączeniem Irlandii, Półwyspu Skandynawskiego, części Anglii i Hiszpanii). W Azji swym zasięgiem dociera do Kazachstanu. W partiach górskich spotykany do wysokości 2200 m n.p.m., najczęściej jednak do 1000 m. W Polsce można go zaobserwować głównie na południu kraju.

Odżywia się prawie wyłącznie jaszczurkami, w tym także padalcami, niekiedy osobnikami tego samego gatunku. Rzadziej płazami, pisklętami i drobnymi ssakami (zwłaszcza ryjówkowatymi i myszami). Swą zdobycz gniewosz plamisty najpierw oplata i obezwładnia swym ciałem, następnie połyka ją żywą lub martwą.

Gody odbywa w kwietniu i maju. Młode o długości około 10-15 cm rodzą się pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Samica składa od 4 do 20 jaj, lecz przeżywa od 4 do 19 młodych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
vrnk 21.06.2021 19:54
Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX zbiera dane o rozmieszczeniu tego gatunku w Polsce, warto im wysłać dokładny namiar

Adam 20.06.2021 18:47
"Widok kilkudziesięciocentymetrowego gada mrozi krew w żyłach" - nie bądź Pan taki strachliwy ;-)

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Gratulacje!! Z zazdroscią można patrzeć na wsoaniałe pomysły. Rada Osiedla Stare Miasto ma zamknięte drzwì, brak informacji kiedy ktoś dyżuruje. Tablica z podanym wyborem z budżetu obywatelskiego. Telefon chyba zastrzezonyData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:19Źródło komentarza: Osiedle, które wspina się na szczytAutor komentarza: Zeb mekeinTreść komentarza: Teraz wy chcecie strajkować? Gdzie żeście byli jak np. Zielona Góra strajkowała 5-8 lat temu.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 18:08Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: KoziołTreść komentarza: Pewnie tak będzie nowosielska nie zostawi swoich w potrzebieData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:00Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: Pokolenie z est żałosneTreść komentarza: Wcale nie zal mi młodych debili...nawet jak ktoś prosi o cos takiego to przecież weryfikacja przychodzi zeby potwierdzić kodem do banku... jak sie nie czyta albo sie jest debilem to potem się cierpi.Kurde pokolenie Z nazywa sie tak od pierwszej litery bo sa ZEREM 🤣Data dodania komentarza: 25.04.2024, 15:34Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Prof TuskTreść komentarza: Z tego co kojarzę, to akurat otwierano nowe placówki tam gdzie ich nie było. Ale nie bój nic. Zaraz zamiast Poczty Polskiej będzie deutsche post i będzie pełna radość i spokój.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:57Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: DżejsonTreść komentarza: Wyłącz tvn, bo już ci papkę z mózgu zrobił. Niekorzystne finansowo umowy na dostarczenie gazu były podpisywane za czyich rządów?! Przypomnę również, że poprzednie wcielenie koalicji 13 grudnia nosiło się z zamiarem sprzedaży Puław ruskim. Ale o tym w tvn chyba nie mówią. Niech teraz sprzedadzą Azoty rodakom premiera i będzie święty spokój, bo za tej ekipy nic się nie opłaca.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:59Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą Azoty
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna