Zostałeś tatą? Skorzystaj z urlopu ojcowskiego

  • 24.06.2021, 09:32
  • Źródło: ZUS
Zostałeś tatą? Skorzystaj z urlopu ojcowskiego Foto: Pixabay
Po urodzeniu dziecka zwykle to mama zostaje z maleństwem w domu. Urlop macierzyński i rodzicielski przysługuje obojgu rodzicom. A co z tatą? ZUS przypomina o urlopie ojcowskim.

W Polsce zasiłki macierzyńskie trafiają w zdecydowanej większości do pań. Od początku tego roku ZUS w całym kraju wypłacił prawie 403 tys. tych świadczeń, z tego 332 tys. przelewów trafiło do kobiet. Co prawda zasiłek macierzyński kojarzony jest głównie z matczyną opieką nad potomstwem, to nie wszyscy rodzice wiedzą, że są świadczenia, które z racji opieki na dzieckiem przysługują także ojcom.

- Od początku roku do końca maja w całej Polsce prawie 66 tysięcy mężczyzn było na urlopie ojcowskim. Na Opolszczyźnie wypłaciliśmy 1595 zasiłków z tytułu urlopu ojcowskiego, a tylko w maju po taką opcję sięgnęło w regionie 414 panów. W całej Polsce prawie 15,5 tysiąca. Świeżo upieczeni tatusiowe każdego roku coraz śmielej wybierają ten sposób spędzenia czasu z dzieckiem – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Czym jest urlop ojcowski?

Trwa dwa tygodnie i trzeba się na niego zdecydować nie później niż do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Jeśli ubezpieczony mężczyzna przegapi ten okres - przysługujące dwa tygodnie z dzieckiem w domu - niestety przepadną. Wymiar urlopu ojcowskiego nie zmienia się, czyli nie ulega podwojeniu, gdy na przykład urodzą się bliźnięta. Z urlopu rodzicielskiego mogą korzystać jednocześnie oboje rodzice. Mama i tato mogą się nim podzielić. Jednak do urlopu ojcowskiego prawo mają wyłącznie panowie, a mama nie może go przejąć. Ojcowie mogą wykorzystać to świadczenie jednorazowo albo rozłożyć ten urlop na maksymalnie dwie raty, po 7 dni.

Urlop ojcowski to przywilej, z którego mogą czerpać ojcowie wychowujący dziecko biologiczne lub przysposobione. Wychowujący dziecko czyli tacy, którzy nie są pozbawieni władzy rodzicielskiej i utrzymują kontakt z dzieckiem.

Jak wnioskować?

Żeby mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego trzeba u swojego pracodawcy złożyć wniosek o udzielenie takiego urlopu. Nie musi on zawierać uzasadnienia. Powinien natomiast zawierać dane pracownika (imię, nazwisko) oraz dokładne wskazanie, na jaki okres ma być udzielony urlop i czy będzie wykorzystywany w całości bądź w części.

Do wniosku należy dołączyć:

•          odpis skrócony  aktu urodzenia dziecka albo jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem - w przypadku ubiegania się o zasiłek macierzyński w związku z urodzeniem się dziecka albo postanowienie sądu
o przysposobieniu dziecka - w przypadku ubiegania się o zasiłek macierzyński w związku
z przysposobieniem dziecka,

•          oświadczenie, czy  zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany
z innego tytułu.

Za czas przebywania na urlopie ojcowskim przysługuje zasiłek na warunkach zasiłku macierzyńskiego. Jego wysokość to 100 proc. podstawy wymiaru. Świadczenie przysługuje głównie pracownikom przebywającym na urlopie ojcowskim, ale należy się on także wszystkim innym pracującym, którzy objęci są ubezpieczeniem chorobowym, np. pracującym na podstawie umowy zlecenia czy prowadzącym działalność gospodarczą (wtedy przysługuje zasiłek ale nie urlop).

Świadczenia dla rodziców

Oprócz urlopu ojcowskiego, panowie sięgają czasami po całe 32. tygodnie przysługującego urlopu rodzicielskiego. Wszystko zależy od tego, co ustalą z drugą stroną, czyli mamą dziecka. Jednak ten sposób spędzenia czasu z dzieckiem jest wśród mężczyzn wciąż mało popularny.

- Od stycznia w naszym województwie z urlopu rodzicielskiego skorzystało 5442 pań i zaledwie 36 mężczyzn. Podobne proporcje obserwujemy w całym kraju, gdzie na urlopie rodzicielskim było do tej pory prawie 245 tysięcy kobiet i tylko 1971 panów. Widać zatem wyraźnie, że ta forma opieki nad dzieckiem ciągle jest domeną mam - informuje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w regionie.

Od początku roku do końca maja rodzicom w województwie opolskim ZUS wypłacił 9158 zasiłków macierzyńskich. W znakomitej większości beneficjentami tych świadczeń były kobiety – 7439.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe