Policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2021

  • 25.06.2021, 12:02
  • Źródło: KWP
Policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2021
To już 3. edycja projektu na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego pn. Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2021, który spotkał się z pozytywnym odbiorem społecznym oraz dużym zainteresowaniem mediów.

Podobnie jak w latach ubiegłych, każdego dnia, przez okres wakacji, na stronie policja.pl, w mediach społecznościowych oraz na stronach administrowanych przez jednostki Policji, prezentowana będzie mapa Polski z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym wraz z informacją o zdarzeniu (tj. lokalizacja zdarzenia, ogólna informacja dot. liczby ofiar, rodzaju uczestnika ruchu drogowego oraz rodzaju zdarzenia) z ostatniej doby oraz od początku wakacji.

Bieżąca aktualizacja mapy, w tym wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonić do refleksji użytkowników dróg, jak również zachęcić media do dyskusji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze.

Kolejny raz, w promowanie działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, włączyła się  firma Screen Network S.A., która na ponad 20 tys. ekranach rozmieszczonych w 553 miastach, m.in.: przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i  centrach handlowych, wyświetlać będzie mapę z aktualnymi danymi.

Mapę znajdziesz TUTAJ

Jednak bezpieczeństwo podczas rozpoczynających się właśnie wakacji nie dotyczy tylko i wyłącznie ruchu drogowego.

Komendant Wojewódzki Policji w Opolu insp. Rafał Kochańczyk uczestniczył w briefingu dotyczącym działań opolskich policjantów związanych z bezpiecznymi wakacjami w regionie. Komendant przypomniał, że wakacje to czas dużej mobilizacji wszystkich policjantów - począwszy od funkcjonariuszy z prewencji i drogówki, na służbie kryminalnej kończąc. Pozostali uczestnicy spotkania poruszyli najważniejsze kwestie dotyczące bezpiecznego wypoczynku nad wodą, podczas podróży oraz zagrożeń dla dzieci i młodzieży związanych z ich czasem wolnym.

Wakacje to dla większości z nas czas wypoczynku i relaksu. Jednak dla policjantów to również okres intensywnej pracy. Funkcjonariusze prewencji dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających. To oprócz tradycyjnych patroli pieszych i z wykorzystaniem radiowozów, także ogniwa wodne jak i drużyna rowerowa. Policyjni wodniacy służbę pełnią nad kompleksem jezior turawskich oraz Jeziorze Nyskim i Otmuchowskim. W razie potrzeby, patrolować mogą także rzekę Odrę. Drużyna rowerowa kierowana jest zarówno na tereny rekreacyjne, np. parki, skwery i bulwary, jak i na gęstą zabudowę osiedli. Często na miejsce interwencji docierają szybciej niż patrole zmotoryzowane lub piesze.

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu podinsp. Jacek Basik zwrócił uwagę na działania opolskich policjantów, nakierowane na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim wypoczywającym i podróżującym po terenie naszego województwa. Zaapelował również o przestrzeganie przepisów prawa.

Następnie głos zabrał podinsp. Maciej Milewski - Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Opolu - który omówił kwestię bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Zaprezentował ogniwa wodne działające na Opolszczyźnie. Nad Jeziorem Turawskim (doraźnie rzeka Odra) służbę pełni 5 funkcjonariuszy, natomiast nad Jeziorem Nyskim i Otmuchowskim bezpieczeństwa pilnuje 6 policjantów. Podinsp. Milewski przypomniał, że policjanci będą gościć na obozach, koloniach i półkoloniach, aby wciąż powtarzać z dziećmi najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Omówił także kwestię bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci oraz zagrożenia wynikające z nielegalnych używek.

Z kolei asp. Tomasz Kukułka uczulił wszystkich kierowców na kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podkreślił, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie samochodu jak i samego kierowcy do drogi. Zwłaszcza, gdy w upalne dni szybciej tracimy siły i koncentrację. Pierwszy wakacyjny weekend może być związany z większą liczbą pojazdów na ulicach. Dlatego powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Pomimo dobrych warunków atmosferycznych, kierowcy muszą pamiętać, że to właśnie przy słonecznej pogodzie dochodzi częściej o tych najtragiczniejszych wypadków. Ważne jest zatem aby przestrzegać przepisów i ograniczeń prędkości.

Spotkanie z mediami podsumował Komendant Wojewódzki Policji w Opolu insp. Rafał Kochańczyk, który zapowiedział najnowszy projekt Opolskiej Policji pn. "Bezpieczna Opolszczyzna". W serii spotów pokażemy mniej znane oblicze naszego województwa z policyjnej perspektywy. Na koniec komendant wojewódzki życzył wszystkim udanych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

 

Źródło: KWP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe